PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Tavi » 07 Dec 2012, 11:57

old_radu scrie:...ceva concret ne spuneti ce sa facem ?
...nu sunt adeptul neplatii permiselor , il platesc de cateva zeci de ani , dar parca m-am saturat sa tot platesc si sa nu primesc nimic in schimb
...imi adun gunoiul si-l car acasa in portbagaj , ba mai mult il car sau dau foc si pe al altora
...am sesizat si organele indreptatite atunci cand am sesizat abateri de la lege si m-am ales cu ignoranta lor
...cum dracu sa reactionezi cand in fiecare an suntem mintiti ca vor face populari , vor face ecologizari , vor face controale , bla, bla , bla....
...si cand esti satul de atata demagogie , in absolut toate domeniile , parca iti vine sa-ti bagi piciorul in... "campania electorala".
...in rest , ma angajez si eu ca "voi face totul ..."
:lol:
s-a scris ce trebuie facut concret
La cine anume te referi cand spui demagogie si campanie electorala?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2012, 12:06

...imi cer scuze daca nu am fost atent , dar cred ca este destul de dificil sa gasesti exact mesajul transmis daca postarile sunt atat de "stufoase"
...aia cu "demagogia si campania electorala" era doar o paralela a majoritatii postarilor din acest topic , fata de ce se intampla in viata reala a zilelor recente ...am mai explicat o data , dar se pare ca unii citesc selectiv
...daca va rog frumos se poate o sinteza a... "ce trebuie sa facem ?"


...si poate revenim , totusi , la subiect : "Permise 2013"
:oops:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 07 Dec 2012, 12:08

old_radu scrie:...ramane cum am stabilit
...la cat ai scris aici putea fi introducerea unui roman autobiografic cu titlul : "Razvratitul".
...parca are ceva comun titlul acesta cu nickname-ul tau ...zavera

..ceva nou despre permisele pe 2013 ?
:lol:
:D zavera este o porecla de prin clasa a doua, cand am confundat "zarvă" cu "zaveră".

Cu permisele 2013, probabil că singura noutate va fi numărul mai mic de pescari care vor plăti. :evil:
Ca efect al degradării pescuitului în ape publice, al neaplicării legilor şi al faptului că autorităţile se dezinterează de subiect. Cel puţin aşa sunt opiniile majoritare ale pescarilor. Dar eu îmi păstrez optimismul, pentru că sunt convins că situaţia nu mai poate dura mult. Poate nu se va schimba nimic în 2013, poate situaţia se va degrada în continuare un timp, dar lucrurile vor intra, în final, într-o ordine firească.

Cam câţi pescari sunt în Romania? Un sfert de milion ? O jumatate de milion ? Un milion ?
Când îşi vor da seama de forţa lor, lucrurile vor sta altfel !
Chiar, s-a gândit cineva la trimiterea unui mic chestionar legat de viitorul pescuitului către principalele forţe politice, care cer duminică votul cetăţenilor ? :shock:
Aici se puteau mişca asociaţiile, comunităţile de pescari, lumea virtuală a pescuitului.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Tavi » 07 Dec 2012, 12:10

old_radu
Vezi un mesaj de al meu de pe acest topic.
Da ai explicat, dar sincer nu am inteles ce ai vrut sa zici.
Daca e paralela inseamna ca nu are legatura cu ce se vorbeste aici, si sunt de acord.
Daca e o asemanare atunci nu sunt de acord cu tine. Ideea de a te implica intr-o asociatie ca voluntar e exact opusul demagogiei si campaniei electorale, dupa parerea mea.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2012, 12:32

@ Tavi

..."ne stim " de prea multa vreme ca sa intru in polemica cu tine :)
... exact postarile "off-topic" au dus la starea de fapt si am spus asta din start , doar ca unii au fost exaltati de ideea ca mai exista partizanii ai propriilor viziuni , sanatoase de altfel si au incurajat "off-topic-ul". ...asta ar fi "paralela". :!:
...in rest , inca de la infiintarea " M13 " am transmis toata admiratia si felicitarile de rigoare pentru initiativa si munca depusa in actiunile voastre si a tuturor celor care fac sau vor sa faca altceva (voluntariat sau nu) inafara promisiunilor AJVPS-urilor din tara si mai nou ale multor alte asociatii care doar , asemeni propagandei electorale , sunt pure promisiuni desarte .
...cred ca ar fi bine de deschis , pentru a nu stiu cata oara , un topic pe tema asta
...e bine totusi ca macar sunt idei , poate nu cele mai potrivite de pus in practica sau poate unele fara aplicabilitate in acest "tronson balcano-danubiano-pontic" , dar "varietatea" conteaza .

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2012, 12:39

zavera scrie:... eu îmi păstrez optimismul...
...normal , este specific varstei si nu numai
...doar ca :

Un pesimist spune:
- Mai rau ca asa nu se poate...
La care un optimist ii replica:
- Ba se poate...

:lol:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 07 Dec 2012, 12:49

old_radu scrie:@ Tavi

..."ne stim " de prea multa vreme ca sa intru in polemica cu tine :)
... exact postarile "off-topic" au dus la starea de fapt si am spus asta din start , doar ca unii au fost exaltati de ideea ca mai exista partizanii ai propriilor viziuni , sanatoase de altfel si au incurajat "off-topic-ul". ...asta ar fi "paralela". :!:
...in rest , inca de la infiintarea " M13 " am transmis toata admiratia si felicitarile de rigoare pentru initiativa si munca depusa in actiunile voastre si a tuturor celor care fac sau vor sa faca altceva (voluntariat sau nu) inafara promisiunilor AJVPS-urilor din tara si mai nou ale multor alte asociatii care doar , asemeni propagandei electorale , sunt pure promisiuni desarte .
...cred ca ar fi bine de deschis , pentru a nu stiu cata oara , un topic pe tema asta
...e bine totusi ca macar sunt idei , poate nu cele mai potrivite de pus in practica sau poate unele fara aplicabilitate in acest "tronson balcano-danubiano-pontic" , dar "varietatea" conteaza .
Scuzati intrebarea, dar ce este "M13" ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: PERMISE 2013

Mesaj de MuskMd » 07 Dec 2012, 12:53

Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Nemernic » 07 Dec 2012, 12:55

Reclama :arrow: OUT ! :twisted:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: PERMISE 2013

Mesaj de MuskMd » 07 Dec 2012, 12:57

cumperi ceva? :P
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns