PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Dec 2012, 07:22

zavera scrie:
semlecangheorghe scrie:Ha,ha..razboi cu braconierii... ala e fix-pix:lol: sa vezi cind risti sa iei amenda pentru ca ai sesizat jandarmii si a.n.p.a.,cu privire la acte de braconaj..
Nu cred că este posibil un război al pescarilor cu braconierii !
Dar cred că este posibil ca organele specializate ale statului să-şi facă datoria şi să lupte contra delicvenţilor. Pentru asta există poliţie, justiţie, procurori şi legi penale.
Braconierii sunt delicvenţi, se află în afara legii şi trebuie să fie puşi la respect.

Pescarii pot cel mult ca, printr-un plus de civilizaţie, să evite micile abateri.
Adică, daca ai voie să foloseşti doar patru undiţe, de ce să foloseşti cinci, şase sau mai multe ? Dacă o faci de-al naibii, atunci acea civilizaţie nu există.
Dacă un sac de gunoi costă caţiva bănuţi, de ce să nu-l foloseşti pentru a-ţi aduna resturile ? Tot de-al naibii ?
Ce este degradant, să te apleci pentru a-ţi aduna propriul gunoi, sau să-l arunci, uneori ostentativ, unde se nimereşte ?
Dacă un permis de pescuit valabil un an costă puţin mai mult decat două pachete de ţigări, de ce să nu-ţi iei ? Evident, tot de-ai naibii !
Dacă vine unul mai tanăr, care poate mai are puterea să spere, de ce să nu-l împungem niţel ? Aşa, pentru că suntem ai naibii !

Nu cumva ne este frică să renunţăm la a mai fi ai naibii ?
Că tot ne-am obişnuit să trăim aşa, rezistand în vremuri grele, doar că am fost ai naibii ?
Ce ni se va întampla dacă am începe noi să fim fraierii ăia, care respectă legea şi regulile de bun simţ, pretinzand şi celorlalţi acelaşi lucru ?
E aşa periculos să fii cumsecade, să mergi liniştit la pescuit, să nu faci măcar o " nefăcută" pe zi ?
Acuma, dacă tot scăpăm de sfarşitul lumii din 21 decembrie, ce-ar fi să încercăm ?
Oricum, "viaţa de după" e bonus ! :D


Razboi cu braconierii...hmm,atita timp cit exista cerere de peste,mai greu..
Sa-si faca autoritatile datoria??Mai greu..astia nu au resurse nici pentru incalcari in alte domenii,privite ca fiind mult mai importante ca si pescuitul..
Nu vine nici un sfirsit de 21...toate vor continua cum au fost..ba mai rau..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 07 Dec 2012, 07:26

tavistan scrie:
semlecangheorghe scrie:Ha,ha..razboi cu braconierii... ala e fix-pix:lol: sa vezi cind risti sa iei amenda pentru ca ai sesizat jandarmii si a.n.p.a.,cu privire la acte de braconaj..
...Alt dezamagit... :lol: :lol:

Dezamagit???Nooo...m-am obisnuit,demult....prefer sa ma duc pe incinte...acolo 'visez'ca sint in 'normalitate'...chiar daca acolo'oricine poate fi pescar' :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 07 Dec 2012, 08:41

tavistan scrie:@lucky_51: cel mai stupid comentariu pe care l-am citit pe aici! ce e fain ca dreptul la opinie e garantat... si pentru tine, si pentru mine... :lol:
@zamfi: daca din discutiile astea "sterile" purtate de persoane care n-au facut nimic pentru pescuitul din Rrrrrromania, ar iesi la un moment dat niste initiative consistente, din partea unuia sau a altuia care a stat pana la momentul respectiv pe margine... oare nu am fi castigati cu totii? Crezi ca un "proaspat" ar trebui adus cu picioarele pe pamant in dulcele spirit mioritic, sau ar trebui incurajat in "naivitatea" lui, chiar si de pe margine?!
Nu va suparati da cand am simtit ce acru a scris nu m-am putut abtine, daca ar fi fost la un interviu sigur angajatorul iar fi spus: -ai initiativa da esti lipsit de experienta. Dupa cum se vede e tanar, inflacarat si dornic de afirmare,ii doresc succes in continuare. :D

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 07 Dec 2012, 09:44

lucky_51 scrie:
tavistan scrie:@lucky_51: cel mai stupid comentariu pe care l-am citit pe aici! ce e fain ca dreptul la opinie e garantat... si pentru tine, si pentru mine... :lol:
@zamfi: daca din discutiile astea "sterile" purtate de persoane care n-au facut nimic pentru pescuitul din Rrrrrromania, ar iesi la un moment dat niste initiative consistente, din partea unuia sau a altuia care a stat pana la momentul respectiv pe margine... oare nu am fi castigati cu totii? Crezi ca un "proaspat" ar trebui adus cu picioarele pe pamant in dulcele spirit mioritic, sau ar trebui incurajat in "naivitatea" lui, chiar si de pe margine?!
Nu va suparati da cand am simtit ce acru a scris nu m-am putut abtine, daca ar fi fost la un interviu sigur angajatorul iar fi spus: -ai initiativa da esti lipsit de experienta. Dupa cum se vede e tanar, inflacarat si dornic de afirmare,ii doresc succes in continuare. :D
Poate că din perspectiva unei persoane cu mai multă experienţă de viaţă, aveţi dreptate. De fapt, sunt sigur că aveţi dreptate, atâta timp cât mi s-a mai spus treaba asta. Chiar de către părinţi.
Evident că sunt dornic de afirmare, dar mi-am propus să mă afirm prin muncă si idei în meseria pe care mi-am ales-o.

Puteam (şi pot şi acum) să muncesc la una din firmele tatălui meu, de fapt asta am făcut de când m-am întors (leafă bună, ca pentru singurul copil, casă, masă etc) . Dar doresc să fac mai mult decât să adun bonuri de consum şi să calculez devize. Mai ales că matematica nu a constituit niciodată pasiunea mea.

Mi-am trimis CV-ul unor instituţii publice din judeţul meu, am fost şi la vreo două interviuri, nu m-a întrebat nimeni ce ştiu, doar al cui sunt şi dacă sunt membru al vreunui partid. Au rezultat doar promisiuni vagi ("ai calificări valabile, avem nevoie, dar posturile sunt blocate, vedem ce va fi"). Am concurat şi pentru un post la o reprezentanţă UE la Bucureşti. Examenul a fost la Viena, comisia de examinare formată numai din străini, am fost 23 pe un singur loc, chiar aseară am fost anunţat că de pe 3 ianuarie 2013 pot să mă prezint la locul de muncă. Probabil n-a contat lipsa de experienta, atata timp cat solicitam primul job din viata mea, in sectorul public.
Ştiţi ce m-au întrebat la proba-interviu ? Despre disolutia autoritatii in Romania, efecte asupra climatului social. Cred ca aici am castigat postul. Am luat ca exemplu circulatia pe drumurile publice. Daca dadeam azi proba, vorbeam despre (ne)implicarea institutiilor de profil in apararea patrimoniului public, cu exemple din domeniul braconajului. Cred ca ma puneau director, din prima ! :D
Dar, cand am dat proba, eram cu cca o luna mai tanar si nu stiam atatea.

De aseara, traiesc un vis frumos (mi-am gasit job in domeniul in care m-am pregatit :lol: :lol: :lol: ), dar si un cosmar (trebuie sa ma mut in Bucuresti :wallbash: ).

Scuze de off-topic, dar sunt fericiiit ! Vreau la pescuit ! :elkgrin:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: PERMISE 2013

Mesaj de MuskMd » 07 Dec 2012, 09:50

total tangent cu discutia, ca si simplu "consumator" : si eu salut un om care gandeste pozitiv. ma regasesc cumva in imaginea asta cu ceva timp in urma. Nu am incetat sa gandesc asa, doar ca mi s-au mai inchis niste cai de a pune ce gandesc in aplicare. Si nu mai discut la fel de mult pe tema asta .... in rest, SUSTIN :) !

In rest, eu fac asa: protejez cat pot, las curat, eliberez cat pot de mult si imi invat copiii sa faca la fel . Pe ai mei si ai altora, cand e cazul .... Incerc sa invat si adultii cand e cazul pe apa , dar nu toti sunt dispusi sa asculte....
Pana la schimbarea sensibila voi sustine oricand sus si tare ca primul pas e inasprirea drastica a regimului pescuitului atat comercial cat si sportiv :) . Ok , nu se va respecta legea din prima...dar usor usor ...o sa se gaseasca solutii...si o sa pot baga spaima in sufletul marlanului cu 5 marle de 25 cm in traista :). Si eventual si in al politistului care nu ia masuri cand il chem ....


Pana atunci , imi vad de treaba, si incerc diverse chestii :) ...la mine in "curte" :), si nu incetez sa sper .....


PS si voi spera pana va fi bine, sau pana ma voi muta in NZ :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: PERMISE 2013

Mesaj de tavistan » 07 Dec 2012, 09:57

zavera, felicitari si suces! vei fi ok! :)

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2012, 10:49

Tavi scrie:dar ce trebuie sa facem? :mrgreen:
...poi , nici pe tine nu o reusit sa te lamureasca "miky" ...inca ???
:shock:

@ zavera

...Felicitari si "Succesuri" !

...chiar aici era ideea , cu mentalitatea
...incet , incet o sa incepi sa realizezi si tu ca daca nu e imposibil , este cel putin extrem de greu sa aplici in Romania , ideile insuflate prin tezele ce le-ai studiat
...iti dau un exemplu , poate tragi vreo concluzie sa te mai lamuresti : am un amic care a terminat "chimie alimentara " si omul si-a luat si doctoratul in aceiasi bransa . La un moment dat , la un interviu , patronul citeste CV-ul amicului si-i spune acestuia:"Apoi draga baiete , noi avem nevoie de un inginer chimist aici , nu ne trebuie doctori"....din urmatorul CV prezentat , amicul a retras datele despre doctorat si a reusit sa prinda un loc de munca unde nici nu visa la inceputul carierei.
...in rest ,"da-i bice"...UE e cu tine , cu toate ca daca reprezentatnta e la Bucuresti , s-ar putea sa ai surprize pe parcurs .
:oops:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 07 Dec 2012, 11:00

tavistan scrie:zavera, felicitari si suces! vei fi ok! :)
Multumesc mult !

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 07 Dec 2012, 11:23

old_radu scrie:
Tavi scrie:dar ce trebuie sa facem? :mrgreen:
...poi , nici pe tine nu o reusit sa te lamureasca "miky" ...inca ???
:shock:

@ zavera

...Felicitari si "Succesuri" !

...chiar aici era ideea , cu mentalitatea
...incet , incet o sa incepi sa realizezi si tu ca daca nu e imposibil , este cel putin extrem de greu sa aplici in Romania , ideile insuflate prin tezele ce le-ai studiat
...iti dau un exemplu , poate tragi vreo concluzie sa te mai lamuresti : am un amic care a terminat "chimie alimentara " si omul si-a luat si doctoratul in aceiasi bransa . La un moment dat , la un interviu , patronul citeste CV-ul amicului si-i spune acestuia:"Apoi draga baiete , noi avem nevoie de un inginer chimist aici , nu ne trebuie doctori"....din urmatorul CV prezentat , amicul a retras datele despre doctorat si a reusit sa prinda un loc de munca unde nici nu visa la inceputul carierei.
...in rest ,"da-i bice"...UE e cu tine , cu toate ca daca reprezentatnta e la Bucuresti , s-ar putea sa ai surprize pe parcurs .
:oops:
Multumesc pentru urari !

Cat despre situatia amicului dumneavoastra, nu ma mir. Am sa fiu foarte sincer, poate chiar "brutal de sincer" !

1. La o angajare în producţie, titlul de doctor te avantajează doar dacă vizezi un post în compartimentul de cercetare al firmei.
În rest, sunt mai utile scrisorile de recomandare şi datele din CV despre traseul profesional. Titlul de doctor nu intereseaza, mai mult strica. Te duce cu gandul la un teoretician lipsit de initiativa si spirit practic.

2. În România, situaţia este chiar mai complexă, din două motive :

a) şcoala romănească a produs, în ultimii 50-60 de ani, ingineri cu nemiluita. Se ajunsese (iar situaţia continuă şi acum) să pui un inginer să dirijeze una-două macarale sau să păzească un utilaj. pentru asta, este nevoie de cel mult un maistru.
La fel, se produc jurişti pe bandă rulantă, iar acesţia funcţionează, în cel mai bun caz, ca referenţi pe la resurse umane sau mici funcţionari pe la diverse firme.
În ultimii 15 ani, este moda doctoratelor. Luate imediat dupa facultate, fara o minima experienta in meserie. Asta ar merge doar pentru cariera didactica. In rest, chiar luate "pe bune", doctoratele nu folosesc decat pentru impodobirea CV-ului si a cartii de vizita.

b) mai ales in domeniul tehnic, unde progresul tehnic si procesul inovativ este accelerat, conteaza mai mult stapanirea limbilor straine (engleza, franceza, germana) si capacitatea de informare si perfectionare continua si permanenta. Plus specializarea intr-un domeniu cat mai bine definit

Imi cer scuze :oops: pentru :
- stilul didactic, dar tine de ABC-ul politicilor publice in educatie
- am fost ingrozitor de off-topic. dar m-am gandit ca pot folosi cuiva informatiile astea. Ca tot venise vorba !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2012, 11:31

...ramane cum am stabilit
...la cat ai scris aici putea fi introducerea unui roman autobiografic cu titlul : "Razvratitul".
...parca are ceva comun titlul acesta cu nickname-ul tau ...zavera

..ceva nou despre permisele pe 2013 ?
:lol:

Scrie răspuns