PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 06 Dec 2012, 14:42

zavera scrie:
lucky_51 scrie:
zavera scrie:
Sa nu uitam ca cei cativa lei dati pentru cotizatii sant de la cei multi ce fac parte din asociatie. Cand ai spus ,,menagement catastrofal'' ai avut in vedere cred faptul ca administrarea banilor celor multi produce acest lucru si nicidecum ca taxele sant prea mici ?
A stiu, este usor sa stai sa astepti sa faca altul treaba, sa umple "cineva" apele de peste, sa le pazeasca, iar tu, eventual, sa ai numai grija alegerii locului unde sa te distrezi si sa vii acasa cu sacul plin de peste.
oameni buni, acel "cineva" nu exista !
Vorbesti din trecut, astazi mi se pare ca vorbim de cerere si oferta. Ajutam menegementul prin cotizatia noastra care de fapt reprezinta permisul de a pescui pe apele unei asociatii si primim ce o chitanta si multumirile de rigoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 06 Dec 2012, 15:03

lucky_51 scrie:
zavera scrie:
Vorbesti din trecut, astazi mi se pare ca vorbim de cerere si oferta. Ajutam menegementul prin cotizatia noastra care de fapt reprezinta permisul de a pescui pe apele unei asociatii si primim ce o chitanta si multumirile de rigoare.
[/quote]

Greşit ! Vorbesc din prezent, poate şi din viitor !

Am citit tot aici de o asociaţie, care administrează un lac (Snagovul). Nu cer oamenii aia decât permis ANPA, procurat de la ei sau de oriunde altundeva. Au organizat şi un concurs la răpitori, unde în jumătate de zi, câştigătorul a prins 42 de peşti peste măsura legală, şi unde fiecare concurent a prins peşte. Pe o apă publică !
Asociaţia aia are şi un site, am văzut poze cu braconieri prinşi, cu plase distruse, cu patrulări zilnice (cu sau fără poliţie).
Tot acolo am văzut că organizează ieşiri, au oferte speciale de la furnizorii de servicii (pensiuni, patroni de baltă etc), organizează pescuituri la Dunăre şi-n alte locuri. Toţi sunt voluntari, îşi sacrifică timpul liber, concediile, sunt uniţi şi prieteni.
Probabil fac şi alte lucruri, poate fac şi greşeli. Dar fac, totuşi e clar că fac, şi oferă măcar o speranţă.
Mă opresc aici, altfel mă acuzaţi de publicitate în favoarea unor oameni pe care nici măcar nu-i cunosc.

Am citit aici şi postările unor oameni respectabili, cu deosebit bun simţ şi capacitate de înţelegere a lucrurilor. Ei respectă legile şi regulile bunului simţ şi, mai ales, îi îndeamnă pe ceilalţi să le urmeze exemplul. Constituie a doua speranţă !

Mai sunt si colegi de forum, plecaţi vremelnic sau definitiv din România, dar care au bunăvoinţa să ofere informaţii (îl citez pe anem).
Deci, a treia speranţă !

Şi mai există mulţi care nu postează, dar care citesc şi constată că gândesc la fel. Altă speranţă !


Domnilor, lăsaţi-mă să sper că se poate !

Cu patetism,

zavera, din Clubul proscrişilor :respekt:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 06 Dec 2012, 15:26

zavera scrie:...


Domnilor, lăsaţi-mă să sper că se poate !
...te lasam , ca doar tot asa am sperat si noi ani la rand si te asigur ca mai sunt unii care inca mai "spera".......... cu ochii deschisi !
:oops: :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Zamfi » 06 Dec 2012, 17:37

zavera scrie:


A stiu, este usor sa stai sa astepti sa faca altul treaba, sa umple "cineva" apele de peste, sa le pazeasca, iar tu, eventual, sa ai numai grija alegerii locului unde sa te distrezi si sa vii acasa cu sacul plin de peste.
oameni buni, acel "cineva" nu exista !
Asteptati degeaba, va multumiti cu satisfactii provizotii (gen: Mama, ce le-am tras-o pe net!)
Mai deschideti si topice pe net, in noiembrie, cand stiti ca permisele apar in martie-aprilie, in cel mai fericit caz ! ASTA SCRIE TOT PE FORUMUL ASTA, DAR SI PE ALTELE !
si cereti postari on topic ! :wallbash:

Mah fac ce fac si nu ma pot abtine ... :lol:

Colegu( de forum si pasiune) , sa nu te superi pe mine da' chiar nu ma pot abtine sa nu te intreb : tu ce ai facut concret pentru imbunatatirea situatiei pescuitului in Ro? Si nu intreb tendentios ci chiar sunt curios ! Poate ca ai scris pe undeva mai sus chestii concrete dar nu am avut rabdare sa citesc tot si in acest caz imi cer scuze! :oops: Insa atentioneaza-ma si o sa citesc! Pentru ca ,daca actiunile tale au fost concrete , sunt convins ca avem ce invata si vom urma exemplu.Cel putin eu .
Desi eu ...eu fac parte din aia superdezamagiti si obositi :oops: Asta e,n-am ce face!
Multumesc .
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Tavi » 06 Dec 2012, 17:40

Zamfi, e incorecta intrebarea pentru ca
1. din cate am inteles, omul a sosit recent in Romania
2. daca nu a facut pana acum are tot timpul sa faca de-acum
3. numa cei care au facut ceva in ultimii 5 ani au voie sa vorbeasca? ca atunci ar fi o liniste mormantala pe aici...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 06 Dec 2012, 17:54

Zamfi scrie:
zavera scrie:


A stiu, este usor sa stai sa astepti sa faca altul treaba, sa umple "cineva" apele de peste, sa le pazeasca, iar tu, eventual, sa ai numai grija alegerii locului unde sa te distrezi si sa vii acasa cu sacul plin de peste.
oameni buni, acel "cineva" nu exista !
Asteptati degeaba, va multumiti cu satisfactii provizotii (gen: Mama, ce le-am tras-o pe net!)
Mai deschideti si topice pe net, in noiembrie, cand stiti ca permisele apar in martie-aprilie, in cel mai fericit caz ! ASTA SCRIE TOT PE FORUMUL ASTA, DAR SI PE ALTELE !
si cereti postari on topic ! :wallbash:

Mah fac ce fac si nu ma pot abtine ... :lol:

Colegu( de forum si pasiune) , sa nu te superi pe mine da' chiar nu ma pot abtine sa nu te intreb : tu ce ai facut concret pentru imbunatatirea situatiei pescuitului in Ro? Si nu intreb tendentios ci chiar sunt curios ! Poate ca ai scris pe undeva mai sus chestii concrete dar nu am avut rabdare sa citesc tot si in acest caz imi cer scuze! :oops: Insa atentioneaza-ma si o sa citesc! Pentru ca ,daca actiunile tale au fost concrete , sunt convins ca avem ce invata si vom urma exemplu.Cel putin eu .
Desi eu ...eu fac parte din aia superdezamagiti si obositi :oops: Asta e,n-am ce face!
Multumesc .
1. Am pescuit (de la 14 ani cu permis), am respectat regulamentele bălţilor, respectiv pentru apele publice.
2. Apoi, am dat bacul, examene, teste, etc şi aproape doi ani nu am ieşit la pescuit, puţinele scule pe care aveam le-am dăruit unui vecin.
3. Apoi am lipsit din ţară (trei ani fără o lună), am venit doar cate cca o lună în vacanţele de vară. De fiecare dată, cateva zile le rezervam pentru o excursie în Deltă.
4. Anul acesta am revenit în ţară (la sfîrşitul lui august) şi am fost de cîteva ori la pescuit. Mai întai mi-am cumpărat, online, cateva scule şi am făcut cateva ieşiri la pescuit. La fel, am respectat legile, plus faptul că nu am reţinut nici un peşte, chiar în situaţia în care aveam dreptul la asta.

Tot puţinul ăsta l-am făcut pentru mine propria plăcere şi relaxare, iar pentru îmbunătăţirea pescuitului în Ro, chiar nu am făcut nimic ! Şi nici nu cred că voi putea face ceva, pentru că, în afară de a respecta legea, de a-mi respecta colegii, nu mă pricep să fac altceva.
Poate doar să mai scriu cate ceva pe site şi să pledez pentru civism şi solidaritate.
Şi pentru Romania, ţara unde vreau să pescuiască şi copiii mei, dacă voi avea! :shock:

Acelaşi proscris, zavera :respekt:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 06 Dec 2012, 19:05

zavera scrie:
1. Am pescuit (de la 14 ani cu permis), am respectat regulamentele bălţilor, respectiv pentru apele publice.
2. Apoi, am dat bacul, examene, teste, etc şi aproape doi ani nu am ieşit la pescuit, puţinele scule pe care aveam le-am dăruit unui vecin.
3. Apoi am lipsit din ţară (trei ani fără o lună), am venit doar cate cca o lună în vacanţele de vară. De fiecare dată, cateva zile le rezervam pentru o excursie în Deltă.
4. Anul acesta am revenit în ţară (la sfîrşitul lui august) şi am fost de cîteva ori la pescuit. Mai întai mi-am cumpărat, online, cateva scule şi am făcut cateva ieşiri la pescuit. La fel, am respectat legile, plus faptul că nu am reţinut nici un peşte, chiar în situaţia în care aveam dreptul la asta.

Tot puţinul ăsta l-am făcut pentru mine propria plăcere şi relaxare, iar pentru îmbunătăţirea pescuitului în Ro, chiar nu am făcut nimic ! Şi nici nu cred că voi putea face ceva, pentru că, în afară de a respecta legea, de a-mi respecta colegii, nu mă pricep să fac altceva.
Poate doar să mai scriu cate ceva pe site şi să pledez pentru civism şi solidaritate.
Şi pentru Romania, ţara unde vreau să pescuiască şi copiii mei, dacă voi avea! :shock:

Acelaşi proscris, zavera :respekt:

Dupa ce ne-ai relatat aici copii tai vor deveni soldati si nicidecum pescari. :shock:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 06 Dec 2012, 19:09

lucky_51 scrie: Dupa ce ne-ai relatat aici copii tai vor deveni soldati si nicidecum pescari. :shock:
un comentariu fara rost ... fiecare face ceea ce doreste in viata fara a trebui judecat si cu atat mai mult luat la misto pe vreun forum. daca omului i-a facut placere ceea ce a facut atunci bravo lui ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 06 Dec 2012, 19:51

lucky_51 scrie:
zavera scrie:
1. Am pescuit (de la 14 ani cu permis), am respectat regulamentele bălţilor, respectiv pentru apele publice.
2. Apoi, am dat bacul, examene, teste, etc şi aproape doi ani nu am ieşit la pescuit, puţinele scule pe care aveam le-am dăruit unui vecin.
3. Apoi am lipsit din ţară (trei ani fără o lună), am venit doar cate cca o lună în vacanţele de vară. De fiecare dată, cateva zile le rezervam pentru o excursie în Deltă.
4. Anul acesta am revenit în ţară (la sfîrşitul lui august) şi am fost de cîteva ori la pescuit. Mai întai mi-am cumpărat, online, cateva scule şi am făcut cateva ieşiri la pescuit. La fel, am respectat legile, plus faptul că nu am reţinut nici un peşte, chiar în situaţia în care aveam dreptul la asta.

Tot puţinul ăsta l-am făcut pentru mine propria plăcere şi relaxare, iar pentru îmbunătăţirea pescuitului în Ro, chiar nu am făcut nimic ! Şi nici nu cred că voi putea face ceva, pentru că, în afară de a respecta legea, de a-mi respecta colegii, nu mă pricep să fac altceva.
Poate doar să mai scriu cate ceva pe site şi să pledez pentru civism şi solidaritate.
Şi pentru Romania, ţara unde vreau să pescuiască şi copiii mei, dacă voi avea! :shock:

Acelaşi proscris, zavera :respekt:

Dupa ce ne-ai relatat aici copii tai vor deveni soldati si nicidecum pescari. :shock:
Copiii mei vor deveni exact ce vor alege ei să fie !
Dacă voi avea parte de ei, vor putea face exact ce am făcut şi eu : îşi vor alege singuri carierele, hobby-urile, prietenii şi partenerii/-ele de viaţă. Iar eu sper să-i pot ajuta.
Adică, vor avea exact libertăţile de care am beneficiat şi eu din partea alor mei ! Sau mai multe, pentru că societatea nu stă pe loc !
Dar e prea devreme să mă gandesc de-acum la asta! Mai am multe de făcut pană atunci, în primul rand să le găsesc ...o mamă ! :wink: Prietena mea (estoniană) refuză să trăiască în Romania, iar eu...nu vreau decat în Romania !
Cred că pot să vorbesc deja de ex-prietena mea ! :D

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 06 Dec 2012, 19:58

anem scrie:
lucky_51 scrie: Dupa ce ne-ai relatat aici copii tai vor deveni soldati si nicidecum pescari. :shock:
un comentariu fara rost ... fiecare face ceea ce doreste in viata fara a trebui judecat si cu atat mai mult luat la misto pe vreun forum. daca omului i-a facut placere ceea ce a facut atunci bravo lui ...
Mulţumesc, anem !
Dar sunt "vaccinat" împotriva răutăţilor unora. Am avut parte si de mai rele ! :mrgreen:

Scrie răspuns