PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 06 Dec 2012, 12:57

audumbre scrie: ... ce facem cu pescuitul industrial si cu braconajul ?
...Cred ca asta ar fi ordinea corecta in rezolvarea problemelor , sau macar a unei parti din ele. Stopat braconajul , micsorat pescuitul industrial si cred eu , ca lumea o sa fie mai receptiva la plata taxelor.
Tocmai, desi astea is problemele, si poate asta ar fi ordinea corecta, practica o demonstreaza ca problemele nu se rezolva si situatia se perpetueaza la nesfarsit impietrita in metehne !
Ultima intrebare a lui audumbre ofera si explicatia dar si solutia !
audumbre scrie:...daca nimeni nu le zice nimic , de ce s-ar apuca de treaba ? :roll:
ofera explicatia pentru ca e evident ca cei aflati la putere (de la nivelul cel mai inalt, guvernamental si legislativ si pana la nivelul gainarilor din asociatii care sustin sistemul) care gestioneaza acest sector nu or sa vina din proprie intiativa sa schimbe o situatie care le convine !
Ofera solutia, pentru ca asta e: trebuie sa le spuna cineva, numai ca acel cineva capabil sa-i traga de maneca, trebuie sa fie o forta opozabila destul de mare, ca sa poata fi luata in seama cand pune presiune pe guvernanti ! Ori asta nu poate fi alceva decat societatea civica ! O societate civica care din nefericire nu reuseste sa se coaguleze !
Si cand spun societatea civica, ma refer la pescari si reprezentantii acestora pentru ca e ridicol sa ne gandim ca o sa ne sustina interesele, gospodinele si colectionarii de timbre, sau alte categorii sociale !
Si cand spun pescari si reprezentantii acestora, singurele variante posibile sunt asociatiile !
Asociatii care pot fi:

- Nou infiintate, pe principii bune si altruiste, dar realitatea o dovedeste, nu conteaza din ce motive, ca nu au priza la public si nici sustinere, ca atare sunt incapabile sa prinda putere pentru a insemna ceva pe harta asta

- Asociatiile vechi, existente, de tipul relicvelor Ajvps, care prin conjunctura si aranjamente politice detin inca forta si reprezentativitate (consecinta a vechii obligativitati si ulterior a unei inertii latente a pescarilor de a nu schimba cioara din mana pe corbul de pe gard), dar in realitate nu-si fac treaba pentru ca reprezentantii lor... in realitate nu sunt alesi de membrii pescari, nici macar de aia cu istorie in Ajvps !
De ce ? pentru ca pescarul roman, a fost invatat ca trebuie sa fie membru ca sa poata pescui, si atat, ...Pescarii se complac in aceasta situatie si uita sa mai faca uz de celelte drepturi ale lor, asa ca de ani buni, adunarile asociatiilor nu se mai tin, sau daca se tin se tin in cercuri de... vanatori, eventual cu reprezentanti vanatori si pescari in acelasi timp ! Atunci alesii, precum si subiectele lor sunt si vor fi totdeauna pe masura !
Am vrea sa nu mai decida vanatorii pentru noi pescarii, dar nu ne ducem in adunare sa le spunem, pur si simplu asteptam sa plece de la sine sa lase locul liber, pe care oricum nu se inghesuie sa-l ocupe pescarii...
De aceea o prima conditie a schimbarii mult dorite, este schimbarea de mentalitate a pescarilor trebuie sa capete curajul si sa gaseasca necesitatea de a se duce acolo in aceste adunari, sa spuna ce vor si sa-si promoveze reprezentantii pe care-i vor ! Ati fi uimiti sa vedeti ce reactie si ce sentimente veti starni in randul... LOR :mrgreen: , la acele adunari, mai ales daca sunteti suficienti ! Ceea ce nu stiu pescarii, pentru ca refuza sa citeasca, este ca si legea ii ajuta, si statutul AGVPS ! :twisted:
Deci ordinea corecta din pacate incepe tot cu pescarii si cu schimbarea lor de mentalitate si dobandirea primilor germeni de simt civic !... dar continuam sa fim off topic !
On topic: despre permise tot nu stiu nimica si la fel nu ma intereseaza ! :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de gigi 2007 » 06 Dec 2012, 13:20

miky ne spune printre multe altele
- consecinta a vechii obligativitati si ulterior a unei inertii latente a pescarilor de a nu schimba cioara din mana pe corbul de pe gard-

- pescarii nu sunt naivi ,ar vedea din prima daca ar fi vre-un corb pe gard - se pare ca acest corb e o mai mare dezamagire decat cioara , croncane si doar atat . Cioara de care se vorbeste n-ar exista , daca pescarii nu ar dori acest lucru, ar fi toti membrii corbului croncanitor . In cele maimulte locuri din tara pescarii au ales AJVPS , majoritar. Pentru a avea membrii , corbul ar trebui sa faca mult mai mult pentru pescari.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 06 Dec 2012, 13:21

Ceea ce am vrut sa spun mai sus este ca cel mai firesc inceput ar fi ca pescarii sa transforme Ajvpsurile din ceea ce sunt in ceea ce ar trebui sa fie defapt, pentru ca mai apoi, cu reprezentanti legitimi sa se foloseasca de forta pe care Ajvpsurile deja o au, pentru a promova viitoarele propuneri legislative !
Dar acest lucru, fara pescari nu se poate realiza !
Inca odata ma repet: asociatiile sunt oglinda membrilor proprii !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 06 Dec 2012, 13:28

gigi 2007 scrie:- pescarii nu sunt naivi ,ar vedea din prima daca ar fi vre-un corb pe gard
Ai dreptate gigi,
doar ca am senzatia ca n-ai inteles ce am vrut sa spun !
Dar no, asa cum spuneam si eu mai devreme:
pescarii nu numai ca nu sunt naivi, dimpotriva pescarii... sunt superiori !
ei isi dau seama din talent, nu mai au nevoie nici sa gandeasca !
:|
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: PERMISE 2013

Mesaj de SVF » 06 Dec 2012, 13:39

Miky,poate ma insel,dar tu esti cumva dezamagit printre altele si de situatia(pescarii) din Sibiu?Nu de alta,dar daca aici e asa,unde ati reusit sa separati vanatorii de pescari,ce pretentii poti avea de la cei din tara?Acolo unde situatia e mult mai jalnica si o stii si tu.De asta multi nu mai cred in caii verzi pe pereti de pe forum.Bine,o sa zici ca de ce nu-si iau soarta in maini.Bun,de acord,dar cine?O mana de oameni?Si pentru cine???Pai 99% de pescari dintr-o asociatie ii doare la basca de lege.Asa cum ai spus si tu,astia braconeaza cu cotizatia platita la zi.Din punctul meu de vedere e o cauza pierduta sa incerci sa schimbi ceva.Da,o poti face,dar doar in cazul in care se vor da cat mai multe exemple de indivizi ce fac puscarie sau platesc amenzi usturatoare.Pana atunci povestim vorbe.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 06 Dec 2012, 13:46

Au mai ramas 15 zile pana la fatidica data de 21.12.2012 iar noi "visam' la permise , asociatii si alte cele ... :lol: :lol: :lol:

Distrati-va , bucurati-va ,mergeti la pescuit , bagati-l pe "ciuciu" in floci, acum cat mai aveti timp... ca nu se stie ce urmeaza si prin ce "dimesiuni" o sa mai pescuim , daca o sa mai pescuim :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 06 Dec 2012, 13:46

zavera scrie:
Evident că voi încerca, dar :

- "afara" n-am avut nici timp si nici resurse sa pescuiesc. La modul general, nu am facut decat sa respect legile si regulile de bun simt, la fel cu majoritatea celor care ma inconjurau.
- cred ca, in ceea ce priveste aderarea la o asociatie, am o abordare diferita fata de altii care scriu aici Nu cer nimic in schimbul celor cativa lei care reprezinta cotizatia. Dimpotriva, ma ofer sa ajut, ca voluntar, sa particip impreuna cu alti membri la desfasurarea unor actiuni in folosul imbunatatirii situatiei. Asociatia trebuie doar sa ceara, sa organizeze, sa coordoneze.
Daca o vor face, ma vor castiga pe termen lung. Daca nu...a doua oara nu ma mai prind pe la ei.

Sper ca am fost clar ! Pe scurt : nu astept minuni in valoare de cativa lei !
Sa nu uitam ca cei cativa lei dati pentru cotizatii sant de la cei multi ce fac parte din asociatie. Cand ai spus ,,menagement catastrofal'' ai avut in vedere cred faptul ca administrarea banilor celor multi produce acest lucru si nicidecum ca taxele sant prea mici ?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 06 Dec 2012, 14:01

Ilie, nu te inseli, sunt dezamagit de ce-am descoperit pe Olt , in privinta pescarilor sibieni, ba mai mult pot sa spun ca sunt dezamagit de mai multe lucruri: si de felul in care ne-am facut noi treaba si de ce-am realizat pana acum si mai ales de ce n-am realizat, pentru ca am reusit sa fim prea slabi de inger ... dar asta n-are nici o relevanta aici,... cel putin in subiectul pe care-l dezvoltam eu, si anume schimbarea mentalitatii pescarilor, ... in general !
tocmai pentru ca sunt de acord ca o mana de oameni care vor altceva, coerent sau nu, ... inseamna fix pix pentru situatia actuala !
In acelasi timp, arestarile si amenzile usturatoare pe care le astepti, tot asa, nu vor veni de la sine ! Cineva(suficient de puternic ca influenta sau presiune), candva, tot va trebui sa le spuna si sa puna presiune pe cei care trebuie sa instituie legea si sa o aplice, pentru ca din senin, sau din proprie initiativa, nu o vor face...
Iar intre altele, cai verzi pe pereti sau nu, eu imi pot permite sa spun pe forum acelasi lucru pe care il gandesc si in afara lui,... deci nu-i problema !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 06 Dec 2012, 14:14

lucky_51 scrie:
zavera scrie:
Sa nu uitam ca cei cativa lei dati pentru cotizatii sant de la cei multi ce fac parte din asociatie. Cand ai spus ,,menagement catastrofal'' ai avut in vedere cred faptul ca administrarea banilor celor multi produce acest lucru si nicidecum ca taxele sant prea mici ?
Cand m-am referit la "managementul catastrofal", am vrut să se înţeleagă :
1. Lipsa unei strategii, a unei conceptii clare si multidisciplire, pe coordonate ecologice, privind gospodarirea, in toate formele, a resurselor naturale acvatice vii.
2. Lipsa cvasi-totală a unei legislaţii adecvate, moderne, clare şi raţionale privind pescuitul
3. Lipsa totală de preocupare în legătură cu aplicarea prevederilor legii, la nevoie prin constrângere
4. Inexistenţa oricărei forme de educaţie de profil, măcar legată de informarea pescarilor privind situaţia reală a pescuitului, perspectivele şi limitele impuse de dezvoltarea societăţii moderne, în plină globalizare.
5. Promovarea, pe toate planurile, a resursei umane incompetente, oferirea de sinecuri unor amici politici sau a apropiatilor acestora, chiar daca cei promovati n-au habar cu ce se mananca pescuitul

samd

Nu m-am referit la managementul financiar al celor cca 4.000.000 lei câştigaţi de ANPA din permise (cifra am găsit-o pe site), nici la cele câteva mii (sau zeci de mii) pe care le câştigă asociaţiile din cotizaţii.

Cred ceea ce arata si dl. Miky: asociatiile suntem noi, pescarii. Daca noi nu constientizam asta, nici autoritatile nu se vor misca vreodata.
La fel cu independentii, adica cei neasociati : trebuie sa se miste ei, nu altii. Mai greu de unul singur, dar exista si forme individuale : manifeste, pichetari, greva foamei, etc.
A stiu, este usor sa stai sa astepti sa faca altul treaba, sa umple "cineva" apele de peste, sa le pazeasca, iar tu, eventual, sa ai numai grija alegerii locului unde sa te distrezi si sa vii acasa cu sacul plin de peste.
oameni buni, acel "cineva" nu exista !
Asteptati degeaba, va multumiti cu satisfactii provizotii (gen: Mama, ce le-am tras-o pe net!)
Mai deschideti si topice pe net, in noiembrie, cand stiti ca permisele apar in martie-aprilie, in cel mai fericit caz ! ASTA SCRIE TOT PE FORUMUL ASTA, DAR SI PE ALTELE !
si cereti postari on topic ! :wallbash:

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de gigi 2007 » 06 Dec 2012, 14:27

Am inteles si sunt de acord ca de pescari depinde mersul bun al lucrurilor....,dar intr-o tara plina de braconieri, ce cu plase si curent fac ravagii pe dunare , pe rauri , pe lacuri in rezervatii..ce este de facut ???? Orice asociatie este neputincioasa.....De aici incepe totul, lupta cu braconajul..si apoi forme de organizare , impartiri de teritorii, culori de permise de pescuit , hirtia pe care sunt tiparite si in ce tara sunt tiparite si de ce apar in aprilie si nu in decembrie......
Daca nu sunt braconieri , balta are peste si altfel arata viata pescarului.........Micile succese in lupta cu acestia , raman mici succese si nu sunt decat fapte diverse......Pe langa braconieri mai apar si dezastrele ecologice , baraje golite , stavilare nesupravegheate , balastiere ...etc. Intr-o tara unde legea nu prea se respecta , ce e de facut.........da desigur , importante sunt permisele 2013 , oare apar in aprilie , or fi verzi sau albastre si precis tiparite in Polonia
Noi ne organizam in AJV in APS sau mai stiu eu ce , pentru a pescui in ape fara peste si ape otravite si jefuite......Stie cineva cum ramane cu permisele pe 2013.......?Nici nu mai conteaza...........

Scrie răspuns