PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 03 Dec 2012, 13:33

semlecangheorghe scrie:Ordinul 15 inca se judeca in instanta....nimeni nu stie cind,daca si cum va fi aplicat....
E vorba de actul normativ cu reciprocitatea ?

Iar chestia asta cum vine: Statul dă o lege (prin instituţiile sale), apoi vine cineva căruia nu-i convine legea şi se judecă cu Statul ?
Iar legea stă pe loc...
Ciudat !

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 03 Dec 2012, 13:45

zavera scrie:O singura chestiune n-am inteles !
Ce a aia reciprocitate ?
Daca este, asa cum banuiesc, vorba de dreptul unui platitor de permis de pescuit de a pescui pe ce balta sau râu vrea, chiar si cu plata suplimentara (asta insemnand obligatia detinatorului sa primeasca pe oricine), asta este o greseala imensa !

In scurt timp, chiar si cei care administreaza corect se vor lasa pagubasi, vazand cum alta asociatie incaseaza bani fara sa faca nimic pentru pescarii proprii. Iar acesti pescari vin cu gramada pe baltile bine ingrijite, scandalizandu-i pe cei care contribuie, chiar daca numai financiar, prin cotizatia lor, la bunul mers al lucrurilor.
reciprocitatea nu (mai) este obligatorie sau cel putin nu functioneaza astfel.
fiecare asociatie are dreptul de a stabili, anual, pentru portiunea de apa gestionata, taxe suplimentare pentru posesorii de permise ANPA nemembri sau membri in alte asociatii (pe care evident ca trebuie sa le aduca la cunostinta ANPA, care da girul).

in alta ordine de idei, eu nu sunt contra asocierii, e singura modalitate viabila, deocamdata, dar m-am saturat de smecherasii astia care papa cotizatiile (asa mici, cum spuneti ca sunt, tot am socotit cateva zeci de mii de euro anual numai la mine in judet) si nu fac ABSOLUT nimic. paza buna este arhisuficienta pentru "autopopularea" apelor. am apartinut de 2 asociatii diferite, dar rezultatele ambelor tind spre 0. crede cineva ca daca ar fi cotizatii apreciabile, care sa elimine de pe lista marea majoritate a celor care au ca hobby (sic!) pescuitul, acei domni bine intentionati care conduc asociatiile (le cer scuze celor cativa corecti, pe care-i poti numara pe degetele unei maini) s-ar tempera din a devora profitul? :wallbash:
iar uitam ca suntem in Romania. :oops:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 03 Dec 2012, 14:01

Apropo de bani: de ce pensionarii au gratuit ?, si reprezinta cam jumatate din pescarii inregistrati
Au gratuit si ANPA si asociatie, misto, iar eu chiar vreau sa dau bani din buzunar pentru paza, populare, e.t.c. si sa merg la peste de 10 ori pe an, iar ei in fiecare zi..nu prea e corect.
In strainatate tot asa o fi ????
Si 50 ron e chiar derizoriu chiar si pentru un pensionar
Ia sa se schimbe legea sa plateasca si ei integral, la fel si elevii, ca de tigari si bautura au bani

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 03 Dec 2012, 14:03

@ boistean

Cred că aveţi dreptate, dacă asociaţiile şi-ar face treaba situaţia ar fi mult mai bună !
Iar cele cât de cât corecte nu sunt cunoscute, din vina lor. Ar trebui să existe ceva, poate chiar la ANPA, o lista cu asociatiile care-şi fac (sau nu) treaba.

Eu n-am fost membru până acum, probabil voi încerca în 2013 la Club 21. Să vedem ce va fi ! Sunt chiar curios !

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 03 Dec 2012, 14:50

asociatiile au si indatoriri, pe care si le-au asumat atunci cand au depus dosarele la ANPA si au primit apele.
numai ca inspectorii ANPA (zice-se ca-s prea putini, eu n-am de unde sa stiu) nu au facut, nu fac si nici nu cred ca vor face vreodata controale (cel putin nu serioase) pentru a vedea cum si-au indeplinit asociatiile sarcinile asumate, sarcini pentru care au primit puncte in plus la evaluarea dosarelor.
cei 5 ani pentru care au primit acele ape asociatiile pot sa dispara in orice moment, daca se constata ca una au spus si alta (a se citi "nimic") au facut. dar din nou ne izbim de matrapazlâcurile romanesti si nu vad in veci sa fie vreo asociatie sanctionata, ca sa nu mai vorbim de ridicarea dreptului de administrare a acelor ape.

si ca sa va dau un exemplu de(spre) bunele intentii si serioasa implicare in fenomen ale asociatiei din care fac parte: cele 2 lacuri de acumulare din judet au fost singurele care n-au fost solicitate spre administrare (se pescuieste simplu, cu ANPA) pentru ca gem de braconieri si nu s-a dorit complicarea lucrurilor (sau intreruperea somnului...).

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 15:25

zavera scrie:
semlecangheorghe scrie:Ordinul 15 inca se judeca in instanta....nimeni nu stie cind,daca si cum va fi aplicat....
E vorba de actul normativ cu reciprocitatea ?

Iar chestia asta cum vine: Statul dă o lege (prin instituţiile sale), apoi vine cineva căruia nu-i convine legea şi se judecă cu Statul ?
Iar legea stă pe loc...
Ciudat !
Cam asa ceva..
A.J.V.P.S.-ul are 'spate',alde Adrian Nastase si Mugur Isarescu...Profitind de acest lucru+reprezentarea internationala(membrii fondatori in F.I..P.S.) incearca sa traga spuza pe turta lor...

Asociatiile non A.J.V.P.S.(nu toate,doar unele acea 'coloana vertebrala'a fostului F.N.P.S.R.,fenepesereu care a fost precursoarea actualei Federatii de Carton,cea fara de C.I.S.,precursoarea prin faptul ca au avut acelasi 'tata',Popescu Stefan)s-au constituit intr-un fel de opozitie...


Asa dupa cum bine ai sesizat,cind se da o lege care-i 'favoizeaza' pe unii,ailalti dau la picioare,actionind legea in instanta..Deocamdata nu este clar cum este cu reciprocitatea,cu taxa de acces,etc..fiecare are varianta proprie care ,binenteles il avantajeaza..

A.N.P.A. este la mijloc,cumva intre ciocan si nicovala...

Un exemplu in acest sens..este acela al incasarii tarifului de acces.Initial A.N.P.A.,a dat un comunicat prin care spunea fara echivoc ,ca taxa de acces o va incasa administratorul zonei de pescuit respective,acesta fiind obligat sa faca acest lucru concomitent cu 'controlul pe apa'.Intr-un fel se dorea ca,in permanenta o autoritate-administratorul resursei acvatice vii,in cazul de fata-sa fie ...o prezenta oarecum constanta..
Hmmm,insa acest lucru nu a convenit unora.De ce??Pentru ca in procedura de atribuire a tronsoanelor de apa ,spre administrare,continea intre altele ,o taxa de acces.Cu cit aceasta taxa de acces era mai mica ,cu atit punctajul crestea,asociatia respectiva avind sanse sporite sa preia administrarea zonei dorite..Majoritatea covirsitoare a acociatiilor si-au pus o taxa de acces simbolica...incasarea acesteia la fata locului fiind ...neprofitabila.Din acest motiv ,au facut presiuni la A.N.P.A.,care, a decretat ca''daca adm.resursei acvatice vii decide ''',aceasta taxa va fi platita la sediul respectivei asociatii..

Asa-i cu legile in tara asta..este un ghiveci,un talmes balmes..
Si in contextul asta, vin unii cu predici de genul..'trebuie sa fii mai bun''.....
Macar daca s-ar aplica si legile care exista si tot ar fi bine.........
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 03 Dec 2012, 15:56

Multumesc, domnule Semlecangheorghe !

Cum s-ar spune, pescuitul este mai rău tratat decât copiii străzii !
Lege NU, autoritati NU, societate civila (asociatii, cluburi, etc) aproape NU, pescarii fac toti cam ce-i taie capul (unii plătesc cativa bănuti, altii nici atat), pescuit de placere amestecat cu pescuit in scop comercial, un grup de asociatii cu proptele politice, alt grup care cauta proptele, dar cu nimic mai bun decat primul, ceva asociatii independente şi neafiliate, cluburi cu C.I.S. deşi pescuitul nu-i recunoscut ca sport, multă zarvă pe forumuri, majoritatea sunt pescari în sistem no kill (dar cum prind un peştişor îl bagă în traistă).
Cu cât aflu mai multe, cu atât înţeleg mai puţin ! Avea dreptate taică-meu, că voi avea nevoie de o perioadă de adaptare.
Ultima oară modificat 03 Dec 2012, 15:56 de către zavera, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 03 Dec 2012, 15:56

semlecangheorghe scrie:[…..]
Si in contextul asta, vin unii cu predici de genul..'trebuie sa fii mai bun''.....
[.....]
Aici se face direct referire la mine, chiar daca, asemeni altor dati, preferi sa nu spui lucrurilor pe fata.

Eu in schimb voi spune lucrurilor pe fata si iti spun direct tie, dar si majoritatii de aici ca sunteti direct vinovati si voi pentru decimarea apelor din Romania prin simpla retinere a pestilor ... si da, se poate face macel si cu o lanseta si exemple concrete in aceasta privinta pot da multe.

Din ceea ce ai spus Gigi mai sus reiese clar ca, daca unul sparge un magazin in timp ce tu esti in acel magazin si la plecare uita in casa de marcat niste marunti tu ii vei lua, ca oricum ala deja a furat ce era de furat pe acolo ... ti se pare normal?

Deci hai sa nu mai dam tot timpul vina pe altii cand fiecare este vinovat intr-un fel sau altul pentru prapadul ce are loc pe toate apele din tara. Vreti schimbare ... incepeti cu voi !!!
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 03 Dec 2012, 15:58

zavera scrie:[......] Avea dreptate taică-meu, că voi avea nevoie de o perioadă de adaptare.
o perioada chiar lunga daca ai fost obisnuit sa pescuiesti pe apele din alte tari ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 03 Dec 2012, 16:15

anem scrie:
zavera scrie:[......] Avea dreptate taică-meu, că voi avea nevoie de o perioadă de adaptare.
o perioada chiar lunga daca ai fost obisnuit sa pescuiesti pe apele din alte tari ...
Din pacate, bursa mea de student nu mi-a permis astfel de distractii in UK. :(
Acolo intra in categoria distractiilor destul de scumpe.
Adevarul este ca nici timp nu prea aveam, asa ca nici nu mi-am pus problema ! :mrgreen:

Am fost doar odata, in excursie (undeva in Wales) si am urmarit vreo ora doi tipi in varsta, care pescuiau la ocean cu niste lansete grele, dar nu prindeau nimic.
Numai sculele si accesoriile lor reprezentau bursa mea pe vreo 30 de ani, cred !

Scrie răspuns