atacul avatului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danielT
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 16 Iul 2004, 15:16
Contact:

Mesaj de danielT » 14 Oct 2004, 16:57

Evident!!! Dau o gramada de bani pe scule ca sa dau "la grebla"-asa se spune pe la noi in ardeal. Tu ce crezi?
Nu am pescuit cu rapala ssr de 7.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 14 Oct 2004, 19:07

Glumeam! :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Oct 2004, 00:50

Nu am vazut avat sa loveasca cu coada,si am vazut destui in actiune.Atacul,de multe ori seamana cu cel al tarponului,rapeste atat de violent,de jos in sus,incat l-am vazut in intregime in aer,cazand pe burta.Uneori pleoscaie atat de puternic(bucati mari),incat eu si colegii avem impresia ca a cazut careva in apa.Bucatile mari,la noi,pe raul Timis,isi cauta loc la un mal inaccesibil,se proptesc cu coada in mal,si de acolo sar...Avatii mai mici,umbla doar in curent.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Oct 2004, 09:18

[quote="Michael"]Bucatile mari,la noi,pe raul Timis,isi cauta loc la un mal inaccesibil,se proptesc cu coada in mal,si de acolo sar...[/quote]

Cum????

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

TEHNICI DE ATAC

Mesaj de Adelin » 18 Oct 2004, 21:09

Atat prada cat si pradatorul sunt intr-o permanenta lupta, perfectandu-si metodele de atac respectiv de aparare, protejare.Judecand lucrurile prin prisma bietului oblete, tot ce poate sa faca pt. a se simti in siguranta este sa se alature confratilor sai, sa tina cat mai aproape,daca se poate cat mai in centrul bancului.Avatul, cu un camuflaj mai mult de oras, trebuie sa atace direct, iar una din tehnicile de atac la care face apel este separarea indivizilor din banc pt. o mai buna localizare si un atac mai eficient.Ce se intampla unora care prind avati de coada este cu totul accidental din cauza ratarilor frecvente ale avatului, care nu are un atac eficient cum ar fi cel al salaului, somnului sau stiucii.Asta nu e o problema atata timp cat la 5 atacuri mai baga pe foc un oblete, dar cand rateaza o naluca care-si flutura ancorele la o viteza periculos de mare se poate sa fie ultimul ATAC RATAT.Sa auzim numai de bine... :wink: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Scrie răspuns