1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de filip_pescuitorul » 25 Apr 2012, 01:16

Ce ne facem noi pescarii de ape de munte? Anul asta deschiderea sezonului, adica 1 mai pica...marti, in ziua cand plecam acasa si lasam muntele in spate. Asadar ajungem de sambata dar abia marti putem pescui! Am sunat la un ocol silvic sa ma informez cum pot plati si am tot sugerat sa imi de autorizatie pe sambata duminia si luni dar mi s-au parut ff reticenti. Cica pentru ei nu e mare diferenta intre 29 aprilie si 1 mai dar sa am grija la jandarmii montani ca aia cunosc biiiineee calendarul, mai bine decat bbietii padurari. Asa ca va intreb: voi ce faceti? Asteptati ziua de marti sau...? Prin 2009 am avut aceeasi problema la Ocolul Silvic Voineasa. Mi-au dat autorizatia pe 3 zile (1-3 mai) dar de pescuit am pescuit pe 29, 30 aprilie si 1 mai! Insa mi-au spus ca daca vine supracontrol sau jandarmi sa ma astept la ce e mai rau. De aceea am dat in primele doua zile cu scule ieftine (lanseta simano hyperloop = 70 lei, mulineta de 40 lei) si pe 1 mai cu Ryobi si bat Daiwa. Evident nu a venit nimeni in control!
In plus pe ape e inca ceva gheata, pestii sunt amortiti, greu sa ii facem sa atacfe la naluci. La muste e si mai greu, poate la streamere la fundul bulboanelkor adanci. Si desigur la boistean viu dar aici iar sunt probleme cu legea. Teoretic... :D

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de JB » 25 Apr 2012, 08:54

Daca nu sar la naluci, se poate folosi grebla (sanse mai mici de reusita), curent sau carbid (asigura o cantitate mai mare de pesti pentru gratarul de dupa "pescuit"). Nici cu astea nu ai probleme cu legea...teoretic...adica daca nu te prinde careva.

Tu chiar nu realizezi ca pute a pescuit ilegal ce vrei sa faci? Si inca te mai lauzi pe forum cu sculele ieftine care-s pasibile de confiscare. Jalnic, stimabile, jalnic...Si nu e ideea ca in astea 2 zile se foot pastravii de rup padurea, ideea e de respectarea legii, macar de cei care par destul de inteligenti incat sa foloseasca un forum.

Asteptam cu nerabdare filmulete pe youtube in care pestii se zbat pe iarba asteptand sa se faca jarul - data inregistrata sa fie 29 sau 30 aprilie, filmuletul cu jandarmul plecand de la locul faptei si pescarul facand semne obscene catre el, etc. :headbash:
Indubitabil!

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de alexc » 25 Apr 2012, 10:13

Mda, la cat se respecta legile in Romania, si la cum suntem noi respectati de catre autoritati, nu neaparat ca pescari ci ca oameni, trebuie sa dai dovada de mare inteligenta si sa nu pescuiesti cumva cu 2 zile inainte de deschiderea sezonului ca vezi doamne, e ilegal. Toata lumea devine atat de corecta in teorie ca uneori ma intreb daca nu cumva sunt in Germania sau prin tarile nordice. Si pun si peste pe gratar pentru ca imi place sa-l pescuiesc si sa-l mananc. Nu 10 kg, ca nu ma duc la piata, dar nimeni nu distruge fauna piscicola daca isi opreste cativa pesti de prajeala. De distrus s-a distrus prin alte metode, trebuie sa fi naiv sa crezi ca pescarii sportivi pot distruge populatii intregi de peste prin pastrarea a cativa pesti/partida. Nici eu nu sunt de acord sa te duci cu 10 kile de peste acasa, sa opresti tot pana la cea mai mica boarta, dar nici sa se zica de toti care nu practica catch and release ca sunt braconieri.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de anem » 25 Apr 2012, 10:20

din punct de vedere legal un personaj care pescuieste in prohibitie (chiar si 2 zile inainte de a se termina) si retine pestii (chiar si doar de o prajeala) e braconier indiferent cum ai lua-o ...

si apropo ... "pescarii sportivi" pot distruge un loc, asta ti-o spun cu certitudine atat ca multora din cei care retin pestii le place sa arunce vina pe altii ca si cum ei nu ar avea nici o vina ... e clar ca mult mai usor distrugi populatia piscicola pescuind cu plase sau curent dar e fix un rahat sa spui ca "pescuind sportiv" nu o faci ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de JB » 25 Apr 2012, 10:23

alexc scrie:Mda, la cat se respecta legile in Romania, si la cum suntem noi respectati de catre autoritati, nu neaparat ca pescari ci ca oameni, trebuie sa dai dovada de mare inteligenta si sa nu pescuiesti cumva cu 2 zile inainte de deschiderea sezonului ca vezi doamne, e ilegal.
Deci, da. Ai dreptate. Dar daca nu incepem cu noi insine si asteptam sa inceapa altii, vai de kuru nostru. Cam asa merg lucrurile la noi "eu de ce sa nu fac pe smecheru' ca l-am vazut pe vecinu' cum facea ieri-alaltaieri"
Indubitabil!

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de alexc » 25 Apr 2012, 10:34

Nu e fix "rahat" pentru ca a pescui sportiv nu inseamna a pleca acasa cu un sac de peste. Daca pescuiesti folosind scule pentru pescuit sportiv, dar umpli barca de peste intr-o zi, aia nu mai e pescuit sportiv. Pescuitul sportiv in sensul adevarat al cuvantului nu pericliteaza fauna piscicola decat foarte putin comparativ cu pescuitul industrial (care daca s-ar face si el corect n-ar trebui sa distruga populatia piscicola) si mai ales BRACONAJUL + distrugerea de habitate si ecosisteme prin poluarea apelor, defrisari. Ne batem cap in cap noi, pescarii sportivi, cand de fapt adevarata problema e mult mai mare si greu de rezolvat. Vine controlul si ne trateaza ca pe niste infractori pe noi care pescuim cu undita si ei isi umplu burtile impreuna cu plasarii si braconierii.

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de alexc » 25 Apr 2012, 10:40

Nu vreau sa fac pe smecheru', dar in fiecare an noi trebuie sa facem ce le tuna lor in minte ca ar trebui: hai sa schimbam permisul, hai sa-l dam la jumatatea anului, hai sa-l luam de la nu stiu ce asociatie, hai sa bagam si o taxa de intrare in delta, acum nu mai facem nici gratar ca se face doar in locuri special amenajate ( nu stiu unde-s astea ca eu n-am vazut inca ). O se ne zica sa tinem si lanseta invers in mana sa vedem daca o sa mearga sa dam la peste asa.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de anem » 25 Apr 2012, 10:43

sorry, dar prin februarie ziceai asta:
alexc scrie:Sunt din Tulcea, nu am mai scos permis de cativa ani, de nici un fel, nici nu am de gand sa scot. Nu m-a controlat nimeni pana acum.
deci tu sari departe de tot de ideea de "pescar sportiv" asa cum se defineste el prin lege ... asa ca nu prea esti in masura sa vorbesti in numele asa-zisilor "pescari sportivi" ... din punctul meu de vedere daca ai prinde intr-o zi un avat de 3 kile si un salau de aceeasi greutate i-ai lua acasa ... asta inseamna ca esti sportiv?

si daca ai fi sa lucram putin la termenul de "pescar sportiv" acela s-ar defini (din punctul meu de vedere) ca fiind pescarul care nu retine NICI UN PESTE si practica pescuitul strict din placere ... ceea ce in Romania nu e cazul in 99,99% din cei ce sunt pe ape ...

ps : aici se vorbeste strict de braconaj nu ca fac ei legi tampe ... cu asta suntem toti de acord ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de JB » 25 Apr 2012, 10:44

Alex, sunt absolut de acord cu tine! Dar nu putem bate obrazul (sau na...dupa posibilitati) braconierilor cand noi nu respectam regulile. S-apoi sa mai vii si pe forum si sa faci monolog pe tema asta (nu tu :D)......pffff
Indubitabil!

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Re: 1 mai muncitoresc adica pastravaresc

Mesaj de alexc » 25 Apr 2012, 11:04

Nu scot permis exact pentru motivele din postul anterior: este o harababura atat de mare incat trebuie sa verifici in fiecare zi daca nu s-a schimbat ceva, daca esti in regula cu toate. Si in final pe toti ii doare la basca daca ai sau nu permis.
Iar daca retii o cantitate de peste, da esti pescar sportiv, scrie si in lege - daca tot vreti sa fim legali - ca ai voie.

Scrie răspuns