permis "alternativ"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

ati plati permis "alternativ" ?

da, nu mai vreau sa dau bani degeaba la ajvps-uri
62
98%
nu, mai bine dau bani la ajvps ca fac treaba buna
1
2%
 
Voturi totale: 63

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 09 Feb 2006, 14:34

adrian ionascu scrie: au fost peste 400 de pescari care au umplut sala sindicatelor din Arad.
AJPS Arad este o asociatie independenta infiintata inca din 2000
Bravo banatenilor, oameni asezati si mult mai civilizati decat noi, "miticii", pusi mai degraba pe scandal si luat la misto tot ce misca...
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 09 Feb 2006, 15:09

Pt. Crisp

Si eu sunt de aceeasi parere, mai ales ca exista si posibilitatea sa-ti cumperi vigneta pentru 10 zile.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

permis alternativ

Mesaj de marcel gheorghita » 09 Feb 2006, 17:23

Fratilor, am fost ieri 08.02.06 la AJVPS Botosani, si o cucoana de acolo mi-a spus ca viza pe anul asta e 72 lei, daca esti nou mai platesti inscrierea 10 lei, iar permisul nou costa 1 leu + viza pe granita (se vizeaza la politia de frontiera) inca 5 lei. Treaba interesanta e ca vigneta (dupa spusele dnei) nu apare anul asta, iar permisul e valabil peste tot in tara, pe toate apele naturale?!!! E vrajeala?...Prin alte parti care-i treaba?...

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 09 Feb 2006, 17:56

e vrajeala. citeste postarile de mai sus.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 09 Feb 2006, 20:42

ss scrie:
adrian ionascu scrie: au fost peste 400 de pescari care au umplut sala sindicatelor din Arad.
AJPS Arad este o asociatie independenta infiintata inca din 2000
Bravo banatenilor, oameni asezati si mult mai civilizati decat noi, "miticii", pusi mai degraba pe scandal si luat la misto tot ce misca...
Off topic:

Pe motiv de patriotism local si fobie fata de timisoreni, nu pot sa nu te corectez: Aradul e in Crisana, fara nici o legatura cu Banatul.
Aradenii (si timisorenii) stiu de ce :D

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 10 Feb 2006, 13:44

lasa ca si la Timisoara asociatia Banatul, independenta avea anul trecut 6000 de membri cotizanti, mai mult decat AJVPS. este singura asociatie independenta din tara care a reusit la licitatie sa bata AJVPS-ul, dar pana la urma a fost obligata sa renunte la dreptul castigat in favoarea AJVPS-ului.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 10 Feb 2006, 14:56

Despre ce licitatie este vorba?Nu cumva despre concesionare luciu de apa?
Pai daca despre asta este vorba,atunci va contraziceti singur domnule ionascu pt ca intr-o postare anterioara sustineati ca nu v-a mai exista nici un fel de concesionare a luciului de apa catre nici o organizatie veche sau nou infintata!!??

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 10 Feb 2006, 15:04

adrian ionascu scrie:lasa ca si la Timisoara asociatia Banatul, independenta avea anul trecut 6000 de membri cotizanti, mai mult decat AJVPS. este singura asociatie independenta din tara care a reusit la licitatie sa bata AJVPS-ul, dar pana la urma a fost obligata sa renunte la dreptul castigat in favoarea AJVPS-ului.
Prin anul 1999 (parca) si la Arad a aparut o asociatie independenta, Hubertus Lipova, care a eliberat permise de pescuit in baza unei licitatii castigate, organizate de Compania Nationala Apele Romane. A iesit un scandal intreg pentru ca in fapt compania gestiona legal doar potentialul piscicol al apelor apartinand domeniului public (si asta a licitat si castigat asociatia independenta), in timp ce fondul piscicol apartinea la acea data unei directii din cadrul Min. agriculturii.
AJVPS a atacat contractul in instanta, si s-a ajuns la replici de genul: "daca tu ai fondul, eu am potentialul, asa ca ia tu fondul din apa, ca potentialul este al meu" De tot hazul...
Pana la urma, dupa ca a reusit sa adune cativa membrii cotizanti (cateva sute, din cate imi amintesc) asociatia independenta a renuntat sa mai prelungeasca contractul cu compania si a renuntat la activitatea de pescuit sportiv.

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 10 Feb 2006, 15:30

vorbesc de concesionarea unor ape amenajate. si licitatia s-a desfasurat acum cativa ani.
pentru lazarini
ce cauta CNAFP in 1999 cand ea este infiintata din 2003?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 10 Feb 2006, 15:44

adrian ionascu scrie:vorbesc de concesionarea unor ape amenajate. si licitatia s-a desfasurat acum cativa ani.
pentru lazarini
ce cauta CNAFP in 1999 cand ea este infiintata din 2003?
Am precizat ca era vorba de Compania Nationala Apele Romane care se calca pe bataturi la acea data cu Directia de pescuit si piscicultura din cadrul Min. Agriculturii. Prima avea ca si atributii valorificarea potentialului piscicol al apelor apartinand domeniului public, in timp ce Min. agriculturii se ocupa, ca si acum, de fondul piscicol.

In prezent se mentioneza ca Administratia Nationala Apele Romane (succesoarea companiei) are printre atributii"alocarea dreptului de utilizare a resurselor de apa de suprafata si subterane, in toate formele sale de utilizare, cu potentialele lor naturale, cu exceptia resurselor acvatice vii"

Numai ca atunci nu era clar precizat, si s-a creant o intreaga harababura.

Scrie răspuns