permis "alternativ"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

ati plati permis "alternativ" ?

da, nu mai vreau sa dau bani degeaba la ajvps-uri
62
98%
nu, mai bine dau bani la ajvps ca fac treaba buna
1
2%
 
Voturi totale: 63

Avatar utilizator
PODOSU DOREL
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 268
Membru din: 29 Dec 2005, 19:03
Localitate: LUGOJ

Mesaj de PODOSU DOREL » 30 Ian 2006, 13:50

@flydb
Ce reforma a pescuitului recreativ sportiv este aceasta ?
- ca toate reformle de la noi

- Cum ramane cu unicitatea permisului in toate bazinele piscicole naturale?
-visee
- De ce nu sunt valabile permisele si vignetele in toate bazinele piscicole naturale din moment ce toti gestionarii ( CNAFP, Romsilva si Administratia Rezervatiei Delta Dunarii) fac parte din Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale) ?
-pt.ca trbuie sa mulga cit mai multi de la cei ce platesc

flaydb imi cer scuze daca raspunsurile mele te-au jignit .nu aceasta a fost intentia mea ci pur si simplu asa vad eu lucrurile.

in plus daca in fiecare judet toate apele vor fi concesionate (nu are importabta de cine) nu mai vad utilitatea vignetelor pt.ca acestea iti dau dreptul de a pescui numai in apele neconcesionate

dorel

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 30 Ian 2006, 14:28

Dorel, nu trebuie sa-ti faci nici un fel de probleme. Noi discutam aici liber , fiecare isi expune opinia, dar din pacate se pare ca nu ne vom alege cu absolut nimic bun.

In ceea ce priveste concesionarile, politica actuala este ca nu se va mai concesiona nici un fel de bazin piscicol natural.
Contractele pe care le fac asociatiile cu gestionarii nu sunt contracte de concesiune ci contracte de gestionare durabila a resurselor acvatice vii.. Si marile contracte de concesiune din delta sunt reziliate rand pe rand. Si atunci nu trebuie sa-ti pui intrebarea: oare chiar nu este posibil un permis unic pe toata tara din moment ce unicul administrator al statului este Agentia de Pescuit si Acvacultura?

Te rog sa ma crezi ca sunt profund dezamagit si ca mine poate multi altii .

alin c.
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 07 Dec 2005, 18:52

Mesaj de alin c. » 31 Ian 2006, 00:40

Scuze ca intervin dar cred ca pe noi scrie foarte mare FRAIERI .Va trebui sa contribuim in continuare la seiful MATUSII nu :?: :D

Pacat ca in romania speranta se naste si moare foarte repede ( inainte sa se nasca ) .Poate ca intr-o zi va rasari soarele si pe strada noastra .

GREU DE CREZUT

Ozi buna si fir intins

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 31 Ian 2006, 18:15

domnilor
am votat agvps.am fost criticat.dupa multe topicuri citite si indelungi cugetari am inceput sa ma indoiesc ca am facut bine.
stiti cum se spune : daca doi iti spun ca esti femeie te cauti in pantaloni.
revelatia a venit din topicul "scrisoare de spining". ca in orice, la noi, pe primul loc este interesul personal.asa certuri nam pomenit si erau doar pt niste reguli de concurs.
ma intreb,eu ca simplu pescar as avea loc in asa zisele asociatii?as mai putea pescui?nam barca,nam sonar,merg cu trenul dar imi place sa pescuiesc.carei solutia?
pe otv la info pescar am vazut solutiile dinsilor:permis 25ron si vigneta 40euro.in total 2 milioane.
multumesc.mam lamurit cu o revolutie abia o astept pe a doua.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 31 Ian 2006, 18:42

Oaie,nu cred c-ai inteles bine cat este pretul permisului,cu 25RON il iau ei de la CNP sau cum se cheama,la el se mai adauga ceva tva.-uri si taxe.In TM.permisele se elibereaza tot de APS la un pret de 75RON,fara sa adaugam baltile proprii adica inca 60RON.Mai adauga vigneta si fa o socoteala rotunda de 300RON.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 31 Ian 2006, 18:53

Domnilor rugatil pe d-ul Jean Scurtu din state sa va spuna cum sta treaba la ei cu permisul de pescuit si pe ce ape poate sa pescuiasca cu el si mai ales ce taxa plateste el acolo.
Credetima ca o sa aveti un soc multi dintre voi!
Parerea mea este ca prin sumele despre care am citit pe acest topic multi dintre pescari nu si le vor permite si atunci vor fi catalogati "braconieri"?
Deja pescuitul a devenit un hoby de lux,iar cum la noi orice viciu este taxat in curand mare parte dintre noi o sa vorbim de pescuit din aduceri aminte.
Personal as dori un permis de pescuit valabil in toata tara oriunde exista luciu de apa natural si asta la un pret care sa nu depaseasca 25-30$ pe an.Cei care vor sa concesioneze luciu de apa sa puna mana sa-si cumpere terenuri sa faca ei lacuri si helestee nu sa le ia gata facute de la mama natura si fiindca sunt mai smecheri sau mai cu dare de mana sa isi permita sa le exploateze.Odata ce sunt cetatean al acestei tari(de k..) si platesc taxe si impozite vreau sa beneficiez de tot ce se poate pe intreg cuprinsul tarii.Cati dintre voi sunteti de acord cu taxa lui Mazare la Mamaia? ce dumnezeu nu este tot in Romania,in ritmul asta o sa mergem cu pasapoarte dintr-un judet in altul ce sa mai vorbim de un amarat de permis de pescuit?
Scuzati logoreea dar m-am enervat destul pe acest subiect.Astept injuraturile :!: :evil:

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 31 Ian 2006, 19:07

VALEU!!!!!!!!!!!300ron?
ma apuc de vinatoare ca e mai ieftin!!!!!!!!
firar sa fie de treaba.ceva jocuri cu pescuit nu stiti?ca de luat banii se pricep toti.taxe,vignete sunt curios ce mai inventeaza.solutie:taxa de peste.daca prinzi salau 3mil,stiuca 3 mil,crap 2,caras 1mil etc
sa nu uitam:neaparat barca si sonar.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 31 Ian 2006, 23:04

adiwolf scrie:Domnilor rugatil pe d-ul Jean Scurtu din state sa va spuna cum sta treaba la ei cu permisul de pescuit si pe ce ape poate sa pescuiasca cu el si mai ales ce taxa plateste el acolo.
Credetima ca o sa aveti un soc multi dintre voi!
Parerea mea este ca prin sumele despre care am citit pe acest topic multi dintre pescari nu si le vor permite si atunci vor fi catalogati "braconieri"?
Deja pescuitul a devenit un hoby de lux,iar cum la noi orice viciu este taxat in curand mare parte dintre noi o sa vorbim de pescuit din aduceri aminte.
Personal as dori un permis de pescuit valabil in toata tara oriunde exista luciu de apa natural si asta la un pret care sa nu depaseasca 25-30$ pe an.Cei care vor sa concesioneze luciu de apa sa puna mana sa-si cumpere terenuri sa faca ei lacuri si helestee nu sa le ia gata facute de la mama natura si fiindca sunt mai smecheri sau mai cu dare de mana sa isi permita sa le exploateze.Odata ce sunt cetatean al acestei tari(de k..) si platesc taxe si impozite vreau sa beneficiez de tot ce se poate pe intreg cuprinsul tarii.Cati dintre voi sunteti de acord cu taxa lui Mazare la Mamaia? ce dumnezeu nu este tot in Romania,in ritmul asta o sa mergem cu pasapoarte dintr-un judet in altul ce sa mai vorbim de un amarat de permis de pescuit?
Scuzati logoreea dar m-am enervat destul pe acest subiect.Astept injuraturile :!: :evil:
Ai foarte mare dreptate! Am zis ca mie nu-mi miroase-a bine aceasta reforma a pescuitului cand inca altii erau entuziasti. Daca recitesti topicul, poti constata cum elanul initial se pierde treptat, facand loc incertitudinii.
Surad amar si-mi amintesc de un 1989, cand manati de euforia eliberarii, parca ne doream altceva decat ceea ce avem azi. Oare mereu se vor gasi unii care sa abata energiile majoritatii catre propriul interes? Pt. ca nu cred ca grosul masei de pescari isi doreste sa plateasca musai cotizatie de membru, vigneta, taxe catre diversi concesionari pe diverse ape, pt. ca in total sa se simta si mai ingradit administrativ decat era pana mai ieri. Si toate astea in numele unei iluzorii minunate gospodariri viitoare ale apelor romane. Haideti sa fim realisti! Nu s-a facut treaba impreuna, sa vedeti ce eficienti vom fi pe bisericute!
Nu cunosc nimic despre persoana d-lui Stefan, n-am prejudecati. A fost pomenit mereu ca un guru capabil sa mantuiasca breasla pescarilor sportvi. Chiar asa? Ca daca ma uit la legea pe care a promovat-o, eu, unul, nu ma regasesc. Voi?

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 01 Feb 2006, 14:03

ARBDD tine de Ministerul Mediului si nu de Agricultura. dar nu asta conteaza. ci existenta unui permis si vignete care sa permita pescuitul in toate apele naturale.
atata timp cat exista 3 gestionari fiecare asociatie de pescari ar trebui sa incheie contract cu toti acesti gestionari daca vrea ca membrii ei sa pescuiasca si in apele de munte si in delta. pentru ca un contract cu CNAFP nu asigura decat pescuitul pe apele gestionate de aceasta.
pentru apele de munte ca si pentru delta ar trebui incheiat contracte separate de catre asociatiile de pescari care sa permita accesul pe aceste ape.
ramane sa ma informez la Gigi Stefan, e plecat din tara pentru cateva zile, si sa dau un raspuns mai precis.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 02 Feb 2006, 11:04

Da Adrian, ai dreptate , ARBDD tine de Ministerul Mediului. De asemenea, mi se pare normal ca permisele ridicate de la CNAFP in baza contractului cu aceasta institutie sa permita pescuitul doar in apele colinare si de ses.
Vigneta trebuie insa sa dea drept de pescuit in toate bazinele naturale inclusiv ape de munte si in Delta Dunarii, pentru ca asa este prevazut si in ordin. Permisul unic pe tara este chiar aceasta vigneta.

Cineva de la ANPA trebuie sa vina si sa spuna clar faptul ca vigneta odata aplicata pe un permis de la CNAFP da dreptul de pescuit inclusiv in apele de munte ale Romsilva si in ARBDD. In varianta aceasta sunt de acord cu un pret mai piperat pentru vigneta pentru ca banii incasati din vanzarea acesteia trebuie sa se imparta intre toti cei trei gestionar, respectiv CNAFP, Romsilva si ARBDD.

Scrie răspuns