permis "alternativ"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

ati plati permis "alternativ" ?

da, nu mai vreau sa dau bani degeaba la ajvps-uri
62
98%
nu, mai bine dau bani la ajvps ca fac treaba buna
1
2%
 
Voturi totale: 63

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 20 Ian 2006, 19:08

mihaimircea scrie:Mai nu stiu altii cum sunt dar eu vreau sa stau linistit pe malul apei. Daca doar ajvps poate sa emite un permis "recunoscut", ghinion, la ei vor merge banii mei. Asta e, ratiunea economica pura.
Cand am spus ca pe raruri controalele sunt mai rare sau mai dificil de realizat nu m-am referit la faptul ca poti sa nu platesti permisul la AJVPS.Pot sa spun din experienta anilor anteriori cand am pescuit si pe balti si pe rauri ca atunci cand nu am avut permis vizat :twisted: ca un facut atunci veneau in control asa ca decat sa stau stresat si sa ma cert cu ei am preferat sa vizez la ei permisul an de an cu toate ca nu se merita decat pt motivele descrise anterior

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Ian 2006, 19:38

mihaimircea scrie:Mai nu stiu altii cum sunt dar eu vreau sa stau linistit pe malul apei. Daca doar ajvps poate sa emite un permis "recunoscut", ghinion, la ei vor merge banii mei. Asta e, ratiunea economica pura.
Legea ne impune sa fim membri ai unei asociatii de pescari sportivi daca vrem sa pescuim. Asa ca le ei vor merge si banii mei, atita vreme cit vor mentine preturile accesibile.
Insa voi plati la acea asociatie care-mi da permisul cu care sa pot pescui fara griji acolo unde-mi place (adica la Prut). Nu-mi schimb eu locul de pescuit ... pentru o alta asociatie. :evil:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 20 Ian 2006, 21:12

Ioan S. scrie:Nu-mi schimb eu locul de pescuit ... pentru o alta asociatie. :evil:
Pai asta ar fi culmea....

Se zvonea parca ca la unele filiale la vizare au "garantat" ca e valabil permisul pentru toata tara. Asa mi-as face permisul la Arad sa pot pescui si pe Neajlov si pe Olt si pe Iza de n-am aer


PS: am zis Arad asa, ca orasul asta mi s-a pus la suflet de ceva vreme.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 29 Ian 2006, 18:37

mihaimircea scrie:
PS: am zis Arad asa, ca orasul asta mi s-a pus la suflet de ceva vreme.
De ce?

Avatar utilizator
PODOSU DOREL
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 268
Membru din: 29 Dec 2005, 19:03
Localitate: LUGOJ

Mesaj de PODOSU DOREL » 30 Ian 2006, 00:15

din ce am inteles eu se vor plati urmatoarele taxe :
1 taxa de membru al unei asociatii de pescari ,pretul il stabileste fiecare asociatie
2 taxa pt a obtine perrmisul de pescuit 24 RON pe baza caruia poti pescui in judet mai putin in apele concesionate
3 vigneta 160 RON sau fractiuni pe cite 10 zile (inca nu sint lamurit cu pretul) si care iti da dreptul de a pescui in toata tara mai putin in apele concesionate.

in legatura cu apele de munte eu inca nu sint lamurit
deasemenea nu stiu care sint apele concesionate .
daca cineva poate sa afle lista acestora si sa o posteze ar fi excelent.

dorel

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 30 Ian 2006, 00:18

Pe un an intreg 40 de euro si pe 10 zile,10 euro.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 30 Ian 2006, 09:57

deci, un exemplu
vreau sa pescuiesc pe dunare la giurgiu
platesc 24 RON la ajvps giurgiu ?
nu vreau baltile lor deci nu platesc taxa de membru ?

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 30 Ian 2006, 10:11

Nu !!

Platiti 24 RON pentru un permis + taxa de membru la o asociatie din Bucuresti , iar daca vreti sa pescuiti la Dunare cumparati vigneta pe un an sau pe zece zile si o aplicati pe acest permis.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 30 Ian 2006, 11:20

Avand mari nelamuriri in ceea ce priveste situatia apelor de munte am sunat personal la Bucuresti la CNAFP. Din discutia cu dl. Bentu am aflat urmatoarele:
- in baza contractelor incheiate de asociatiile de pescari cu CNAFP permisele plastifiate emise de aceasta institutie sunt valabile numai in apele colinare si de ses din judetul de bastina al asociatiei respective ( deci apele de munte ale Romsilva se exclud)
- regimul vignetelor nu a fost inca stabilit . Nu se stie daca acestea vor fi valabile sau nu in apele de munte si in Delta Dunarii.

Acum pot si eu sa intreb:
- Ce reforma a pescuitului recreativ sportiv este aceasta ?
- Cum ramane cu unicitatea permisului in toate bazinele piscicole naturale?
- De ce nu sunt valabile permisele si vignetele in toate bazinele piscicole naturale din moment ce toti gestionarii ( CNAFP, Romsilva si Administratia Rezervatiei Delta Dunarii) fac parte din Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale) ?

Concluzie:

Daca nici macar vigneta nu va fi valabila pe absolut toate bazinele naturale ma declar profund dezamagit de aceasta pseudoreforma si il rog pe Gigi Stefan , presedintele Agentiei Nationale de Pescuit, sa ia act de dezamagirea noastra profunda. fata de modul cum se transpun in practica legea 113/2005 si cele doua ordine ale ministrului agriculturii.


-

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 30 Ian 2006, 13:48

lazarini scrie:
mihaimircea scrie:
PS: am zis Arad asa, ca orasul asta mi s-a pus la suflet de ceva vreme.
De ce?
Pen'ca ma leaga multe de Arad. Initial erau legate de servici dar pe parcurs au devenit personale.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns