permis "alternativ"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

ati plati permis "alternativ" ?

da, nu mai vreau sa dau bani degeaba la ajvps-uri
62
98%
nu, mai bine dau bani la ajvps ca fac treaba buna
1
2%
 
Voturi totale: 63

Avatar utilizator
PODOSU DOREL
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 268
Membru din: 29 Dec 2005, 19:03
Localitate: LUGOJ

Mesaj de PODOSU DOREL » 17 Ian 2006, 18:53

in 2004 pe linga carnetul de membru am avut si ceea ce acum banuiesc ca se numeste vigneta .pe fata e scris M.A.P.A.M iar mai jos compania nationala de adm.a fondului piscicol iar mai jos PERMIS DE PESCUIT.
pe verso scrie : prezentul permis acorda dreptul de pescuit sportiv recreeativ ...in apele colinare si de ses precum si in bazinele naturale ...
deci aceste vignete nu sint o noutate ,numai ca pretul lor a fost ca sa spun asa simbolic (nu tin minte precis dar cred ca nu depasea 3RON)
problema mea si banuiesc ca a tuturor pescarilor este obtinerea unui document pe baza caruia sa poti pescui linistit in orce colt al tarii .din cite am inteles eu se pare ca aceasta dorinta va fi trecuta la capitolul vise.daca cei de la agvps nu s-au inteles pt.o taxa valabila in toata tara ma indoiesc ca noile asociatii vor ajunge la o intelegere si stau sa ma intreb cine va avea de pierdut :idea:

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 18 Ian 2006, 10:04

salut
si eu sunt de acord cu treaba cu o alta asociatie dar cu conditia sa-mi acorde drept de pescuit pe apele actualului ajvps caci pe acelea pescuim toti acum indiferent de pescar
dupa cum stiti eu sunt din Bihor si aici la noi din cate am vorbit si cu alti pescari se face teaba destul de serioasa(paza, populare, concursuri, etc)
fata de alte judete, cei care au fost pe aici sa pescuiasca au si putut observa rezultatele acestor eforturi
noi aici functionam in cadrul ajvps-ului dar sub numele de "clubul pescarilor" noi fiind intr-un fel sau altul despartiti de vanatori avand un buget propriu pe care il folosim doar in domeniul pescuitului(strict)
toata treaba aceasta se datoreaza pescarilor din Bihor sau mai bine zis unui grup de pescari (aprox 100) care timp de vreo 2 ani de zile si-au mancat zilele si nervii pt ca aceasta treaba sa dea si rezultate si cad am spus treaba cu mancatul zilelor si nervilor nu au fost dor niste cuvinte mai grele ci sunt cuvintele potrivite pt activitatea depusa tinand cont ca noi pescarii din Oradea ne intalnim in fiecare Miercuri la ora 18 la asociatie si discutam problemele si le si rezolvam pe cat posibil plus multele actiuni pe teren curatenie, paza, populare, concursuri etc
toate acestea vi le-am spus ca sa va faceti o parere despre cum merge treaba pe la noi pentru a putea avea si ceva rezultate
cei care s-au infiintat in asociatii noi separat de agvps cred ca stiu despre ce vorbesc
toata stima pentru asociatile deja existente la noi P4E sau PPde la Iasi
dar ce stiu este ca e foarte greu sa existi ca astfel de asociatie, de facut se pot face mii dar trebuie sa si existe in sensul de a si persista in timp de acea cum am mai spus toata stima si respect pt ei
va salut si sa auzim de bine
PS. Musti m-as bucura daca m-ai contacta tel 0742313915

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 18 Ian 2006, 10:14

salut
in cea ce priveste acele vignete eu am auzit ca inca nici licitatia pt a desemna cine le tipareste nu s-a facut asa ca se mai pote astepta putintel

in cea ce priveste termenul de valabilitate al permisului dupa ce a fost vizat, conform statutului permisul este valabil 1 an calendaristic 1ian -31 dec in diferent cand l-ai facut
pt clujenii care doresc sa-si scoata permisul in Bihor vreau sa le transmit ca acesta pana la 31 ian este 117 ron, intre 1 febr-31mart 130 ron, iar dupa este tot 130 ron doar ca se platesc si penalizari deoarece conform statutului toti pescarii au obligatia de a-si plati permisul pana cel tarziu pe 31 martie
va multumesc si abia astept sa ne intalnim
salut

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Ian 2006, 11:01

sanyi
tot respectul pentru cei de la bihor
am auzit de ce ati reusit si va felicit ...toata stima si respectul pentru activitatile voastre ..pentru cum paziti si gestionati apele acolo
si numai cinenu se implica nu stiecati nervi si cata sanatate se duce pe apa ...(iarasi apa..asta e ) sambetei (o avea peste apa asta ? :D )
cat timpin alte parti interesul e scazut pentru a se forma noi nuclee ce pot face ceva e mai greu ...e greu si sa existi ca asociatie darse poate P4E are cativa anisori si presedintele acestei asociatii lucreaza asiduu la rezolvarea hartogariilor pentru ceea ce se preconizeaza ...inca o data sincer bravopentru ce ati reusit ...sunteti un exemplu
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 18 Ian 2006, 11:12

Sunt pastravi pe Valea Sambata 8)
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Ian 2006, 11:14

bine mestere
e si o pastravarie la floarea de colt ...e pana in vale si inainte de deal :D
dar nu are cola
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 18 Ian 2006, 20:17

Mi-am vizat deja permisul pe anul 2006 si pot sa va spun ca la Rm.Valcea taxa a fost de 710 000 lei vechi.Am intrebat la asociatie si au spus ca s-a convenit sa putem pescui cu acest permis oriunde in tara mai putin pe baltile private.In privinta vignietei nu au spus nimic.
Parerea mea este ca o asociatie privata nu ar avea putere in primul rand economica(si sa nu uitam ca in tara noastra cea mai importanta este "pila") deci membrii ei ar trebui sa fie foarte influenti pt a putea razbate in lupta cu AJVPS-urile pt ca nu va faceti iluzii ca aceste structuri vor ceda fara lupta.Mai important ar fi acum sa luptam pt scindarea asociatiilor in doua respectiv vanatorii cu ale lor,pescarii cu ale lor si cred ca cel putin in privinta pescuitului lucrurile ar merge mai bine.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 18 Ian 2006, 21:34

PODOSU DOREL scrie:...problema mea si banuiesc ca a tuturor pescarilor este obtinerea unui document pe baza caruia sa poti pescui linistit in orce colt al tarii .din cite am inteles eu se pare ca aceasta dorinta va fi trecuta la capitolul vise.daca cei de la agvps nu s-au inteles pt.o taxa valabila in toata tara ma indoiesc ca noile asociatii vor ajunge la o intelegere si stau sa ma intreb cine va avea de pierdut :idea:
Exact asta e si durerea mea.

Dupa cum vedem din exemplul bihorean, daca se vrea cu adevarat, se poate face treaba si din interiorul AJVPS. E foarte corecta administrarea autonoma a resurselor provenite de la pescari exclusiv pt. pescuit si nu pt. vanatoare. In fond asociatia are conducatorii alesi, din cate stiu. Da, trebuie scuturat staff-ul, modificat statutul, dar cine ii impiedica pe cei care au avut initiativele legislative, despre care se vorbeste, sa o si faca. Aici am eu semnul de intrebare: chiar se doreste binele pescuitului recreativ/sportiv sau sunt de fapt alte motivatii? Seamana cu scindarea partidelor politice vezi-Doamne pe doctrine, cand, de cele mai multe ori e vorba despre lideri care nu incap cate doi la presedintie. Imi cer scuze daca suspectez nemeritat si oameni inimosi, dar viata m-a invatat sa ma feresc pe cat posibil de manipulare. Acum suflu si-n iaurt.

@sanyi
Multumesc pt. invitatie. Sper sa-mi fac timp zilele astea.

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Mesaj de Musti » 18 Ian 2006, 23:09

horacleus scrie:Un haos si mai mare nu are cum sa fie.
Imi pare rau daca tu crezi ca statul ne va rezolva vreodata problemele.Asta se poate intimpla doar intr-o economie centralizata, in care statul detine toate friiele(administrativ, economic, politic).Intr-o economie de piata, spre care tindem, da' sintem departe, statul doar asigura cadrul legislativ si are grija ca, competitia sa se desfasoare corect, nu sa limiteze participantii sau sa ia decizii in locul lor.
Si da, in prima faza cel mai probabil este ca vor aparea "oaze" de pescuit sportiv si civilizat.Chiar daca o sa faci un efort financiar ceva mai mare decit acum, vei avea satisfactia sa prinzi ceva, nu sa umblii pe ape pustii, plinede pet-uri si braconieri.
Si ca sa nu crezi ca modelul e utopic am sa exemplific: am fost acum citiva ani in Danemarca si am vaut ca erau impartiti in districte(parca) ceva gen judete la noi.Fiecare district avea propria politica fiscala, referitoare la taxele locale.Adica unele investeau mai mult in infrastrucura, sport, cultura, etc.Ei bine, cel putin din ce mi-au spus danezii, exista o migratie(normala) spre acele zone.Ce ne impiedica sa ne organizam la fel?
Imi pare rau daca, din tot ceea ce am scris, tu ai inteles ca eu astept rezolvarea de la stat. NU! O astept de la noi, membri, vrand-nevrand, ai AGVPS, pana una alta. Cine impiedica initiativa membrilor de a actiona conform statutului? Fac aici trimitere din nou la exemplul Bihorului (faptul ca sunt din Oradea e pura coincidenta - n-am participat la nimic din lucrurile bune care s-au facut). Daca citesti atent ceea ce am scris, tocmai ca ma indoiam f. tare de potenta statului de a tine sub control ceea ce se intampla cu apele publice. Nu s-a dovedit capabil sa struneasca AGVPS-ul. Cum se va descurca sa vegheze asupra sutelor de mici asociatii care se vor infiinta? A, da! Consider extrem de necesara actiunea (cu desavarsire absenta pana acum) de control si verificare a statului asupra activitatii asociatiilor de pescari care-i gestioneaza apele. Am mai spus, as dori sa fiu controlat de mascatii jandarmeriei si politiei de trei ori pe zi si sa fac puscarie pentru un kil de peste in plus in juvelnic! Ori ceea ce vad e ca acest Stat isi concesioneaza senin apele publice (ca si alte proprietati, dealtfel) si apoi se simte absolvit de orice raspundere.

Cat despre incantatoarele ape pline de peste, cu maluri fara PET-uri de care pomenesti, fii linistit ca n-ai sa le vezi curand! A aparut pe undeva, in munti, o noua specie de romani si eu n-am aflat? Pai din cine se vor compune noile asociatii? Nu cumva, vai, din aceiasi fosti membrii AGVPS care s-au straduit pana acum sa goleasca apele de peste prin orice mijloace si sa umple malurile de PET? Crezi ca vor suferi o metamorfoza odata cu schimbarea siglei de pe carnetul de membru? Daca n-as cunoaste oameni care se pretind ecologisti, pescari "sportivi" infocati, participanti la competitii chiar, adversari de moarte al putredului AGVPS si partizani al noului val, dar care la orice pescuiala se impauneaza cu zecile de Kg de peste cu care s-au intors acasa, as crede si azi ca mai exista Mos Craciun!

Iujin
veteran
veteran
Mesaje: 1462
Membru din: 11 Ian 2005, 13:29
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Iujin » 19 Ian 2006, 08:58

In Cluj viza pentru ses este de 108 RON. Pana acum as opta sa imi fac permisul la Valcea. :lol: Alte oferte :!: :!: :?:

Scrie răspuns