Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 11 Mar 2012, 23:25

miky scrie:As mai avea un singur lucru de spus, in materie de asociatii !
Cred ca, atunci cand urmariti diversele aspecte ale legii privind asociatiile, va concentrati atentia intr-o directie gresita (adica spre prevederi nerelevante) !
Ar fi mult mai util poate, stiind ca asociatiile sunt infiintate conform legii 26/2000, ca ONGuri, si ca in cadrul asociatiilor, membrii au drepturi egale, ca nu exista membri de ranguri diferite !
Ceea ce inseamna ca:

1 - 1 MEMBRU = 1 VOT !
2 - MULTI PESCARI = MULTE VOTURI

Daca pescarii ar fi inteles acest lucru din 1990 incoace, si ar fi avut macar curiozitatea sa citeasca statutul asociatiei unde si-au platit cotizatia, astazi am fi fost DEPARTE !
Din pacate e mai usor sa carcotim pe forumuri in totala lipsa a dorintei de cunoastere, luindu-ne dupa ce crede unul sau altul, si vorbind pe de rost de cele mai multe ori !
Mda, cam asta este ! Din pacate, cand toate astea fi-vor intelese, va fi probabil prea tarziu !
Noi ne tarcolim ca sa platim cat mai putin sau nimic, sa prindem cat mai mult, daca se poate sa vina incasatorul de la ANPA acasa, ca sa nu mai mergem nici macar la trezorerie pentru a plati amaratii aia de 30 de lei, sau la ANPA sa luam cartonul sau cardul ala nenorocit.
Dar vrem sa pescuim netulburati, sa fie abundenta de peste, maluri curate, sa nu existe braconieri...
Vrem toate astea, dar nu miscam un deget, nu facem niciun efort pentru asta...
Vrem, vrem, vrem...dar nu acceptam sa oferim nimic.

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de fanelul » 11 Mar 2012, 23:43

Din pacate nu se vede nimic bun pe apele publice si poate de asta suntem neincrezatori. Am cotizat 2 ani la asociatii si nu a ajutat la nimic. Peste tot ape murdare, poluate, braconate dar, de un an ADMINISTRATE! Oau, ce bafta pe noi! De cand ma stiu pescar nu imi aduc aminte ca cineva sa ma fi intrebat vreodata de permis, anpa, taxa samd. Nici macar in super-rezervatia-biosfera-lu-peste-braconat.
RX6 & Daiwa SS owner!

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Dady » 12 Mar 2012, 07:27

Concret, inca nu ati putut legaliza o diferenta intre notiunea de club si cea de asociatie, indiferent de cate argumente aduceti pro sau contra.
Este esential de a exista acest lucru. Poate ca legislativul tarilor cu experienta in democratie spune ceva.
Nu am convingerea si nu o poate avea nimeni ca dvs aveti stipulat in statutul asociatiei, restrictii de care pot "beneficia" unii sau altii dintre doritorii membrii.
Cand veti avea capacitatea de a intelege ca intre cele 2 forme organizatorice trebuie sa existe distinctie si asta prevazuta de lege, atunci veti intelege ca nu puteti trata diferentiat, discriminatoriu, printr-un act legiferat, membrii societatii, de cat in situatii prevazute de lege.
Acum poate ca ati inteles de ce intrebam ce si cum e cu asociatia si clubul.
Referitor la alcatuirea asociatiei dvs din o alipire de cluburi, sincer stau si ma gandesc, si ma tot gandesc, asta parca suna a altceva...
Daca incepand de maine toti pescarii ar justifica, asa cum spuneam intr-o postare anterioara, plata catre min. de Finante numai prin chitanta de trezorerie, nu ati devenii atat dvs cat si celelalte asociatii cei mai fericiti oameni pt ca nu ati mai pierde timpul cu distribuirea acestor cartoane non sens?
O masura absolut corecta si imediat fezabila.
Daca anpa si-ar face treaba si s-ar ocupa de administrarea resursei acvatice vii de pe tot teritoriul tarii asa cum ar fi normal, si dvs nu ati mai beneficia de zone incredintate, adica de taxare obligatorie a pescarului, ati mai avea membrii? si cati?
Vorbesc asta in conjunctura legislativului actual.
Normalitatea ar fi alta, administratorul rezervei piscicole vii sa fie acelasi care administreaza si apele adica Min. Mediului.
Din tot ce expuneti mie imi ramane un gust amar si anume acela stravechi, merge si asa,.......
Este mai usor sa faceti slalom si sa spuneti numai ceea ce va place in loc sa puneti mana ca in favoarea corectitudinii si cinstei fata de aproapele pescar sa observati lipsurile si sa propuneti completari la legislativ, sa le sustineti si sa realizati ceva.
Stiti unde s-a ajuns intr-un timp record? s-a ajuns la situatia ca, cel putin in organizatiile agvps, care au cea mai mare pondere la ora actuala, pescarii sa nu mai fie intrebati daca au sau nu permis de pescuit, ba mai mult, la controalele facute controlorii fac afirmatii ca: " lasa ba permisul, aia e alta treaba, nu ma intereseaza pe mine daca ai sau nu permis, vreau sa vad daca ai platit la asociatie, aia sunt banii care ma intereseaza pe mine" asa spune un astfel de controlor pe apa.
As ca... unde o sa ajungem? Dar, gura pacatosului adevar graieste...
Vad ca va preocupa f tare orice forma de justificare a unei anume atitudini, dar nu am gasit niciunde nici cea mai mica remuscare fata de incalcarea drepturilor omului, drepturi la care faceti aluzie intr-o forma agreata de dvs, si anume, acela prin care se interzice si se condamna orice atitudine discriminatorie...
Si, daca tot a venit vorba despre sistemul de prganizare extern, pot sa va aduc la cunostiinta ca personal fac parte din cel putin un club din afara granitelor tarii.
Asa ca, intrebarile pe care le-am pus nu sunt pur intamplatoare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 12 Mar 2012, 09:16

Dady scrie:Normalitatea ar fi alta, administratorul rezervei piscicole vii sa fie acelasi care administreaza si apele adica Min. Mediului
Daca asa trebuie sa arate NORMALITATEA , eu zic ca mai bine tragem obloanele :lol:
Sa treaca pescuitul recreativ / sportiv la ministerul mediului acum , ca doar aia au dat avizele de mediu pentru microhidrocentrale pe raurile de munte .
Nu-i de ajuns ca le-au distrus pe alea , trebuie distrus si ce-a mai ramas ,si daca se poate si inca cateva taxe de mediu pe langa permis :lol:
Chiar nu stiu ce s-ar face pescuitul fara astfel de vizionari :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Dady » 12 Mar 2012, 10:14

da asa e, jos Borbeli sau cum l-o chema pe ministrul mediului... jos min mediului... nu?
Da, este si asta o viziune, numai ca asa cum ne place sa invocam ceea ce ne place de afara, macar asa cu coada ochiului sa ne uitam de ce unii au si altii nu... nu cunva tocmai aici este problema?
Poate ca exista si cetateni ai acestei tari care stiu cum trebuie inbinat frumosul si utilul.
In Elvetia, in Itlia, in Suedia, si in multe alte tari nu s-au construit niciodata si nu se vor construii pt. minic in lume astfel de centrale care pot produce curent electric. Sa stii ca exact din acest motiv aia au peste si noi nu.
Ma rog, poate vei reusii un protest care sa stopeze aceste autorizari pt. constructia unor centrale electrice.
Sau poate ca discutia are alte valori ceva mai solide. Nu pot spune unde este adevarul, poate pe undeva pe la mijloc, dar discutia erea pe alta directie.
Oricum subrezimea sistemului se va vedea, mai devreme sau mai tarziu lumea va intelege.
Problema este ca exista posibilitatea ca intelegerea sa vina prea tarziu.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Mar 2012, 11:01

Dady a scris
[quote][In Elvetia, in Itlia, in Suedia, si in multe alte tari nu s-au construit niciodata si nu se vor construii pt. minic in lume astfel de centrale care pot produce curent electric. Sa stii ca exact din acest motiv aia au peste si noi nu.
/quote]

In tarile mai sus mentionate,pestele de apa dulce nu se prea consuma.Ei au alte standarde in privinta asta.
Preupuinind ca am avea ape perfecte,pline de peste la un moment dat,tendinta ar fi tot spre golirea acestora de pesti ,pentru ca la noi ,pestele de apa dulce se consuma..Sau ca sa ma exprim altfel,marea majoritate a populatiei e suficient de saraca ,incit consuma si vinde peste de apa dulce...

As vrea sa vad un elvetian,italian ori suedez ,care sa traiasca exact in aceleasi conditii ca si romanii,si sa fie un promotor al conceptului 'no kill',tot asa de bataios..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 12 Mar 2012, 12:08

& dady

Cu regret, aveti o parere total gresita despre legislatia in domeniu. Suntem un ONG, asa cum este si SMURD, Greenpeace etc. (pastrand proportiile). Daca vreti sa deveniti membru la SMURD, veti fi acceptat ?
Daca va refuza, va veti considera discriminat ?
Este cel mult problema de statut (indiferent de ce credeti, al nostru este facut astfel incat sa putem selecta membrii), plus ca statutul se poate modifica, pe calea legala.
Daca pescarul recreativ/sportiv poate alege intre statutul de neasociat si cel de asociat la orice asociatie legal infiintata, de ce o astfel de asociatie legal infiintata nu poate alege cu ce fel de pescari lucreaza ?
Asa intelegeti democratia ?

In alta ordine de idei, chiar credeti ca-i vom trata la fel pe membrii care sunt de trei ani la noi, au contribuit cu bani si munca la tot ce am facut noi in toti acest ani, inclusiv la patrimoniul aflat la dispozitia membrilor, cu cei care vin si pretind, in contul a 30-40 de lei cotizatie, la "masa pusa"? Vor beneficia de toate facilitatile obtinute de noi, de pilda reducerile importante de pret la serviciile in Delta Dunarii, doar ca s-au gandit ei ca ar fi bine sa profite ?

Pana la urma, este dreptul dvs. sa credeti ce vreti !

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de miky » 12 Mar 2012, 13:51

Dle Cezar,
nu va mai consumati degeaba...
dl Dady, de fapt nu a vrut decat sa ne impartaseasca bucuria dansului de a fi membru in cel putin un club din afara tarii :lol: , prilej cu care a cazut intr-o transa meditativa privind diferenta dintre cluburi si asociatii ! :lol:
Problema este simpla: club, asociatie, ong, smurd sau orice tip de organizatie din asta functioneaza dupa acelasi principiu, al libertatii de asociere... adica actul de asociere este si va ramane un act voluntar al celor ce urmeaza sa se asocieze !
Conditia minima pentru realizarea asocierii este ca toate partile implicate sa doreasca asocierea !
In momentul in care una dintre parti (pescarul) sau cealalta (asociatia, clubul, ongul), nu doreste sa intre in asociere cu partea opusa, asocierea nu se realizeaza ! Orice tip de constrangere venita din cauze externe, a oricarei parti cu privire la realizarea asocierii cu partea opusa, anuleaza principiul libertatii de asociere ! Nu este necesara nici o alta explicatie !
Dl Dady poate sa mediteze oricat pe tema asta !
Pe de alta parte, diferenta dintre club si asociatie sau orice alta forma de asociere, nu are nici o legatura cu distribuirea permiselor de pescuit si cu modul de colectare al veniturilor la bugetul statului ! In teorie !
In practica are, pentru ca initial, interese politice sau de grup, au fortat mentinerea asociatiilor ca intermediar pe firul distribuirii permiselor, pentru a contracara efectul produs de recunoasterea neobligativitatii asocierii pentru a pescui recreativ !
In privinta asta sunt sigur ca in timp lucrurile vor intra pe fagasul normal pentru ca intre timp, au inceput sa apara forme sanatoase de asociere, noi, sau prin reformarea celor mai vechi, care au inteles sa se adapteze la realitate ! :mrgreen:

Tocmai de aceea, asociatiile care incearca sa functioneze pe principii sanatoase, adica au sustinere in randul membrilor lor proprii, ar trebui sa nu mai accepte sa intre in orice dialog de pe pozita vinovatului etern, doar pentru ca s-a nascut si se numeste asociatie !
Vremea asociatiilor cu pretentii de reprezentare populara a cam trecut sau e in curs de a trece... (vezi exemplele FNPSR, Salmocarpatica, Apsalba etc.)
Libertatea de asociere, neobligativitatea asocierii, sunt notiuni, care odata ce exista ne dau tuturor posibilitatea dar si obligatia de a alege ! Atat conditia de membru intr-o asociatie, cat si cea de independent (adica pe cont propriu), poarta cu ele, avantaje si dezavantaje !
Cine face alegerea, in mod liber, trebuie sa isi asume deopotriva avantajele si dezavantajele alegerii sale, nu sa ia din fiecare parte ce si-ar dori !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 12 Mar 2012, 14:44

cezar.ch scrie: Noi ne tarcolim ca sa platim cat mai putin sau nimic, sa prindem cat mai mult, daca se poate sa vina incasatorul de la ANPA acasa, ca sa nu mai mergem nici macar la trezorerie pentru a plati amaratii aia de 30 de lei, sau la ANPA sa luam cartonul sau cardul ala nenorocit.
Dar vrem sa pescuim netulburati, sa fie abundenta de peste, maluri curate, sa nu existe braconieri...
Vrem toate astea, dar nu miscam un deget, nu facem niciun efort pentru asta...
Vrem, vrem, vrem...dar nu acceptam sa oferim nimic.
Dumneata chiar jignesti evolutia "informaticii bancare", ce ti se pare anormal sa platesti la banca si sa ai o "Foaie de Varsamant" ca asa se numeste hartia aia, suntem in anul 2012, lumea progreseaza, important este ca oamenii platesc sau vor sa plateasca..crezi ca toata tara inseamna Bucurestiul unde ai de toate, e bine NU.
Altii nu au, si atata timp cat vor exista oameni care sa spuna intotdeauna NU, doar pentru ca asa vor ei si nu pentru ca au o justificare logica, asa vor ramane ca se opune unul care vrea sa merga cu caruta in secolul rachetei.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de cezar.ch » 12 Mar 2012, 15:04

rcorbu scrie:
cezar.ch scrie: Noi ne tarcolim ca sa platim cat mai putin sau nimic, sa prindem cat mai mult, daca se poate sa vina incasatorul de la ANPA acasa, ca sa nu mai mergem nici macar la trezorerie pentru a plati amaratii aia de 30 de lei, sau la ANPA sa luam cartonul sau cardul ala nenorocit.
Dar vrem sa pescuim netulburati, sa fie abundenta de peste, maluri curate, sa nu existe braconieri...
Vrem toate astea, dar nu miscam un deget, nu facem niciun efort pentru asta...
Vrem, vrem, vrem...dar nu acceptam sa oferim nimic.
Dumneata chiar jignesti evolutia "informaticii bancare", ce ti se pare anormal sa platesti la banca si sa ai o "Foaie de Varsamant" ca asa se numeste hartia aia, suntem in anul 2012, lumea progreseaza, important este ca oamenii platesc sau vor sa plateasca..crezi ca toata tara inseamna Bucurestiul unde ai de toate, e bine NU.
Altii nu au, si atata timp cat vor exista oameni care sa spuna intotdeauna NU, doar pentru ca asa vor ei si nu pentru ca au o justificare logica, asa vor ramane ca se opune unul care vrea sa merga cu caruta in secolul rachetei.
Domnule, eu n-am nimic cu informatica bancara. Sa se dezvolte, sa fie performanta, sa ajute inclusiv pescarul.
Daca am ceva, am cu mentalitatea pescarului roman. Si nu numai a pescarului...
Informatizare, conditii ca-n Occident, peste cu nemiluita...
Dar efort ...ca la Portile Orientului. 30 de lei, platiti in format electronic. Si fuga la pescuit. Pentru asta este timp.
Credeti ca schimbarea sistemului asta depinde de subsemnatul ? Nu depinde !
Iar daca ar trebui sa ma bat pentru ceva, cred ca asta este a douamiicincisuteuna problema; m-as bate mai intai pentru restul de 2.500, care mi se par mult mai importante.

PS - nu cred ca sunteti mai ocupat ca subsemnatul. Media mea este de 12/13 ore de munca pe zi, 6 zile din 7. Uneori chiar 7 din 7.
Daca nu aveti timp sa mergeti personal la ANPA, puteti rezolva treaba cu asociatia la care sunteti membru.
Sau cu alta.
Majoritatea, inclusiv a noastra, rezolva in format electronic, adica documentele de aderare, scanate pe mail, plata , direct in contul bancar.
Nu stiu daca se vor schimba legile, regulile si procedurile institutiilor publice, la cererea catorva pescari lipsiti de timp.

Scrie răspuns