Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 12 Ian 2012, 14:39

kleniacul scrie:
flydb scrie:Actiunea in suspendare s-a incheiat in luna octombrie 2011 la Inalta Curte de Casatie si Justitie. ANPA a castigat recursul declarat impotriva deciziei Curtii de Apel Galati. Vezi:
Ce-mi place discutia dintre d-voastra,pentru ca este bazata pe argumente solide si rationale.Imi aduce aminte o discutie dintre o sefa de la Administratia Financiara aSectorului 2 si o contribuabila:,, D-na ,instanta a admis actiunea d-voastra impotriva noastra,dar nu a dispus sa va returnam banii",adica ai cistig de cauza,dar degeaba.Din toate discutiile astea eu inteleg ca pot pescui linistit fara permis,in afara zonelor de granita,evident.
...da, pe baza permisului ANPA 2011, a carui valabilitate a fost prelungita pana la aparitia permiselor-card 2012.

PS- aveti dreptate, daca ANPA ar fi mai "transparenta" si mai deschisa catre pescari. N-ar trebui sa cautam noi pe la toate instantele,

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 12 Ian 2012, 17:50

Eu voi aplica metoda amintita de dl. Cezar. Trimit copie CI, banii si plic timbrat autoadresat si cu confirmare de primire! Apoi, mai putin Dunare-PG ii salut cu drag!
La fel am procedat anul trecut cu RBDD. Am pescuit tot anul in Delta pastrand cu sfintenie chitanta. Si, ia ghiciti de cate ori am fost intrebat/verificat pe parcusul celor 6 iesiri??
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 12 Ian 2012, 21:20

Perioada de prohibitie a stiucii se stie, pe 2012?
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8221
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 12 Ian 2012, 23:35

a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 26 martie în anul 2011 şi pe o durată de 40 de zile în perioada 15 februarie - 26 martie în anul 2012; în perioada 4 aprilie - 2 iunie inclusiv, pescuitul ştiucii se poate efectua numai cu folosirea echipamentelor de pescuit recreativ/sportiv şi a momelilor artificiale;

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Ian 2012, 11:12

Oameni buni, stiti la ce visez eu de ceva timp? Cum ar fi sa se introduca un Permis european de pescuit, valabil pe toate apele publice din UE. Sa se stabileasca un pret ce rezulta din media preturilor celor 27 de state UE, preturile permiselor date de ANPA din fiecare stat. Nu cred ca va sari de 20-25 de euro. Si sa fie un permis care sa aiba loc de 4-5 vize anuale asa incat chiar daca ANPA nu e gata nici in iunie cu cartonsale ei sa poti cumpara prin posta de la Bruxelles permisul european si sa te doara in cot de ANPA, ARBDD, RNP si alte capuse de genul asta. Finalmente pescarul va decide singur daca ia permis ANPA sau european, macar sa fie concurenta. Facem o petitie la UE sa accepte ideea? Exiata un comisar european pentru agriculura si pescuit, e un roman momentan, poate ca e deschis la idee. Macar sa o propuna.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 13 Ian 2012, 12:54

Fario_nebunu scrie:Oameni buni, stiti la ce visez eu de ceva timp? Cum ar fi sa se introduca un Permis european de pescuit, valabil pe toate apele publice din UE. Sa se stabileasca un pret ce rezulta din media preturilor celor 27 de state UE, preturile permiselor date de ANPA din fiecare stat. Nu cred ca va sari de 20-25 de euro. Si sa fie un permis care sa aiba loc de 4-5 vize anuale asa incat chiar daca ANPA nu e gata nici in iunie cu cartonsale ei sa poti cumpara prin posta de la Bruxelles permisul european si sa te doara in cot de ANPA, ARBDD, RNP si alte capuse de genul asta. Finalmente pescarul va decide singur daca ia permis ANPA sau european, macar sa fie concurenta. Facem o petitie la UE sa accepte ideea? Exiata un comisar european pentru agriculura si pescuit, e un roman momentan, poate ca e deschis la idee. Macar sa o propuna.
1. Nu stiu cat de posibila este instituirea unui permis de pescuit sportiv european, dar daca ar fi, cred ca taxele nu ar fi deloc mici, iar raportat la puterea de cumparare, un britanic, neamt, italian, francez, etc ar fi avantajat comparativ cu un pescar roman.
Problema este sa avem ape publice competitive, adica cu amenajari si in primul rand cu peste.
Daca ar fi asa, chiar cu permis de 5 sau 10 milioane, nu ai avea loc de ei.

2. Comisarul european pentru agricultura, dezvoltare rurala si pescuit (Dacian Ciolos) are competente numai pentru pescuitul industrial ( 95 % pescuit marin) si acvacultura.
De pescuitul sportiv (hobby), care este pus "la gramada" cu turismul, raspunde Comisarul pentru piata interna si servicii(Piata Unica a celor 27 de state membre), adica dl. Michel Barnier - Franta

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 13 Ian 2012, 18:06

[quote="cezar.ch"][quote="lucky_51"][quote="cezar.ch"]
Dorinta noastra este sa avem membri activi, care sa beneficieze de unele avantaje, dar sa si "puna osul" alaturi de noi.




:D Avantaje, mai vedem noi, da ,,OSUL'' sa fie mare ca de, de la Bucuresti la Cluj e cale lunga . :D :D

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2012, 19:23

intrebari pentru domnii "cezar.ch" si ASPHD - ca au legatura directa cu cei de la ANPA si sunt mai informati

1. cum poate fi "silit" ANPA-ul sa posteze ofertele asociatiilor castigatoare ca sa stim si noi cu ce s-a laudat fiecare ?
2. cand ANPA va cere justificare asociatiilor de pescuit pentru ceea ce acestea au promis ca vor face ?
nu ar trebui sa o faca anual o dare de seama sau o vor face la sfarsitul celor 4 sau 5 ani pana cand au fost incheiate concesiunile ?

Avatar utilizator
marianu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 31 Oct 2005, 19:54
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de marianu » 13 Ian 2012, 19:39

[quote="

1. cum poate fi "silit" ANPA-ul sa posteze ofertele asociatiilor castigatoare ca sa stim si noi cu ce s-a laudat fiecare ?
[/quote]

incearca aici filiala muntenia sisa ai microsoft office instalat http://www.anpa.ro/index.php/pescuit-/sportiv.html :wink:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Mesaj de rcorbu » 13 Ian 2012, 20:34

marianu scrie:[quote="

1. cum poate fi "silit" ANPA-ul sa posteze ofertele asociatiilor castigatoare ca sa stim si noi cu ce s-a laudat fiecare ?
incearca aici filiala muntenia sisa ai microsoft office instalat http://www.anpa.ro/index.php/pescuit-/sportiv.html :wink:[/quote]

In fisierele excel sunt asociatiile care au castigat nu si cu programul propus.
Pe mine, poate si pe altii, ma intereseaza ce au promis: controale, repopulari, amenajari e.t.c.... aceste lucruri daca le ceri nu cred ca o sa le obtii mai ales de la ajvps-uri

Scrie răspuns