Nu practicam un pescuit sportiv

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adi roho
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 02 Noi 2005, 21:27
Localitate: TIMISOARA

Nu practicam un pescuit sportiv

Mesaj de adi roho » 15 Noi 2005, 13:35

La noi in banat anul asta s-a prins foarte multa stiuca. Pe toti care i-am auzit ca au mers la pescuit au zis ca au prins intre15 si 40 de stiuci. Trofeul lor fiind numarul nu greutatea. Binenteles au luat-o acasa si pe ce-a de 100 g. Cand i-am intrebat de ce au lua-o acasa? mi-au raspuns: nu o iau, eu o ia altul. Unii oameni avem o mentalitate tampita. Din acest motiv am ajuns sa ne plangem ca nu mai avem unde sa pescuim si ce sa pescuim.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 15 Noi 2005, 13:42

Adi, ai mare dreptate, dar ai gresit topicul. :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Re: Nu practicam un pescuit sportiv

Mesaj de gabor » 15 Noi 2005, 14:01

adi roho scrie:Din acest motiv am ajuns sa ne plangem ca nu mai avem unde sa pescuim si ce sa pescuim.
Nu numai!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Noi 2005, 14:08

adi roho, tu ai cumva un link in favorites care te duce direct la locuri si balti de pescuit sportiv :lol: ?
l-am mutat si pe asta

fie vorba intre noi in Romania pescuit sportiv inseamna pescuit cu unelte sportive
restul sunt detalii "legale" - pescuitul noaptea, din barca, in prohibitie, cantitatea de peste retinuta, etc

asta sunt dupa cum bate vantul, azi sunt ilegale maine sunt legale :)
restul - tine de fiecare

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 15 Noi 2005, 15:08

Oricum nu tine evidenta ajvps-ul la astfel de kestii. De cate ori am vazut controale si erau oameni la stiuca cu nspe mii de bete si numa le-a verificat permisu si nu le-au mai zis nimca.
Eu m-am crucit cand am vazut k se tine stiuca cat palma. Am intrebat ce face cu asa stiuci. Raspuns tipic romanesc: "Ii duc si eu la pisica ceva" , asta k sa nu zica k s-a dus degeaba omu la pescuit. M-a intrebat omu ce-am prins si i-am zis k am luat mai multe pe la kil sau ceva de genu m-a intrebat unde sunt. I-am zis k le-am dat drumu. Acu intrebarea dansului: "De ce?". K sa mai prind si altadata, k daca o tinem tot asa nu mai gasesti peste peste cativa ani numa rahaturi.
Doamne ajuta sa intram in UE cat mai repede sa dea si pe la noi niste controale severe de la garda de mediu a UE sau cum ii zice, sa le pice fata cand o sa auda astia de la guvern cat sunt sanctionarile, k poate se mai desteapta si ei, si in loc sa investeasca in amenzi, mai bine investesc in controale, k le iese mai bine........(nush dac ii adevarat, da din cate stiu cine intra in UE tre sa mentina anumite standarde, sau sa inceapa sa lle faca, k la noi sigur nu exista, legate de mediu, si de administrarea acestuia).

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 15 Noi 2005, 15:15

La romani numa cu palme peste ceafa si cu suturi in ......se mai poate face ceva
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 15 Noi 2005, 15:32

Am fost invatati sa fim impinsi de la spate!!
Si acum cu intrarea in UE(cand ne-or accepta) o sa fim din nou obligati sa ne comportam civilizat!!
Abea dupa ce o sa ia o amenda de cateva sute de EURO o sa se gandeasca romanul ca nu e frumos sa arunci o hartie pe jos.
Cand o sa i se confiste sculele(eventual si masina ca in Anglia) o sa isi dea seama ca nu e bine pentru natura sa pescuiesti in prohibitie.
Cand o sa fie posibil sa faci puscarie ca ai pastrat prea mult peste o sa fie luata in calcul varianta pescuitului Catch & Release sau macar o sa se mai elibereze cativa pesti!
Sa speram ca o sa poata altii sa ne civilizeze!!!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 15 Noi 2005, 16:16

Cand o sa i se confiste sculele(eventual si masina ca in Anglia) o sa isi dea seama ca nu e bine pentru natura sa pescuiesti in prohibitie.
Cand o sa fie posibil sa faci puscarie ca ai pastrat prea mult peste o sa fie luata in calcul varianta pescuitului Catch & Release sau macar o sa se mai elibereze cativa pesti!
Sa speram ca o sa poata altii sa ne civilizeze!!![/quote]

Dar localnicilor care cica mor de foame(poate de betie continua-sportul national etern al romanului...) si care fac ravagii in timpul prohibitiei ce sa le confiste???Saracia???Cei 5-6 copii????Eu cred ca varianta inchisorii grele cu scos la munca silnica ne mai salveaza de astfel de conationali..
Romanul s-ar gandi atunci de 2-3 ori pana ar mai pune mana...daca ar sti ca sparge la piatra la inchisoare..

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Noi 2005, 16:23

frate mi se pare cam dura asta cu munca silnica pentru pescuit in prohibitie :lol:
in alte tari nu exista prohibitie, pentru ca nu este nevoie
din banii de pe permis se populeaxa apele, si oamenii retin cota pe care au voie sa o retina

mie personal prohibitia mi se pare o prostie

ce relevanta are ca prind 2 pesti in martie sau in iunie ?
nici o relevanta

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 15 Noi 2005, 16:31

[quote="danr"]frate mi se pare cam dura asta cu munca silnica pentru pescuit in prohibitie :lol:
Nu cred in actualul sistem de reeducare al infractorilor de orice fel-a sta la caldurica+tv in celula+papa+invata alte pungasii- din banii nostri de impozite cred ca e un stimulent inclusiv pt braconieri...
Nu credeti ca alta ar fi situatia daca ar munci acolo de le-ar sari coastele???Constrangerea mai dura a dus, cred eu, la civilizare..

Scrie răspuns