Unde se mai braconeaza azi

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 27 Oct 2011, 07:06

Braconieri au fost si vor exista intotdeaunea, pana exista cerere "pe piata" ...
Stoparea totala a braconajului mie mi se pare ceva utopic, ceva irrealizabil... insa cu masuri dure ar fi o sansa sa scada numarul lor, eu as incepe cu restaurante, hanuri, popasuri care se aprovizioneaza de la ei... din pacate majoritatea braconierilor "sunt cu acte in regula" si sub protectia autoritatiilor. Trist dar adevarat din pacate ...

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 11 Noi 2011, 23:08

apropo de masuri dure ia aruncati un ochi aicea:

http://video.monitorulsv.ro/play/A893F62A6D925B177776

:shock: cu ce bile o fi tras pistolu ala ?
si oare i-o fi durut destul de tare ca sa nu mai revina ? :evil:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Noi 2011, 23:45

bivanus scrie:apropo de masuri dure ia aruncati un ochi aicea:

http://video.monitorulsv.ro/play/A893F62A6D925B177776

:shock: cu ce bile o fi tras pistolu ala ?
si oare i-o fi durut destul de tare ca sa nu mai revina ? :evil:
superb,
in timp ce vorbea la telefon chemand politia si salvarea ne'o ciomagit......
magnific :twisted:

doamne de ce nu se schimba legislatia asta?? sa poti sa ii dai omorul pe propietatea ta si apoi sa vedem cati mai vin la furat sau alte faradelegi.
din pacate legislatia actuala il acuza si pe patronul iazului si asta nu este corect din nici un punct de vedere.
au incalcat o propietate cu buna stiinta...............au meritat sa o incaseze la maxim.
ma bucur pt ei :twisted:

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 12 Noi 2011, 00:57

mda, cum zicea si mosu meu : "asa e la vie , tujur perversa" :lol:
beleaua este ca la noi legile ajuta ca situatia sa nu fie prea clara cu autoapararea , cu ce va sa zica arme neletale si cu excesul de forta.
uite asa , prinsi cu mana (plasa) adanc in lacul tau , nu stii ce sa faci de teama proceselor... sau stii... :twisted:
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 12 Noi 2011, 01:08

:D pe de alta parte nu trebuie cazut in excese ca altfel o sa mergem la pescuit cu pistolul precum Gerula :D
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 12 Noi 2011, 01:37

cel mai mult m a surprins fenomenul, cand am realizat ca pana si tata care m a invatat sa pescuiesc avea parasuta :cry: ma bucur ca l au convins "organele" sa renunte la ea , el mergea dupa principu "daca au altii de ce sa nu am si eu" sau "cand altii prind langa tine cu asa ceva tu de ce sa nu folosesti" desi nu stiu daca a folosit o de 2 ori de cand o avea ... a fost singuru control p anu asta...pescuia normal dar i au vazut o in rucsac si l au pus sa o taie :twisted: acum nu mai are :twisted:

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 12 Noi 2011, 03:26

bivanus scrie:apropo de masuri dure ia aruncati un ochi aicea:

http://video.monitorulsv.ro/play/A893F62A6D925B177776

:shock: cu ce bile o fi tras pistolu ala ?
si oare i-o fi durut destul de tare ca sa nu mai revina ? :evil:
In kkt sa le bata nasu` si la autoritati cu legea braconajului republicata samd, dar dosar penal pentru furt calificat? Dobitocu` ala mai era si angajat la primarie!
Facem un dosar penal de braconaj si il anchetam si pe om ca uziteaza mijloace de autoaparare ca deh! sa punem lucrurile in balanta.
Si-a facut dreptate singur in tara in care autoritatile nu fac dreptate decat cu ocaua mica umpluta la jumatate la care te invita sa vezi pe cea plina!

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 12 Noi 2011, 03:35

draculetz scrie:partea proasta, apropo de "parasute", mai nou si pe jiu este un "sport natzional"
de la cel mai mic la cel mai mare, de la petrosani la craiova, s-a umplut de "pescari parasutisti"

oricum, indiferent ce am vorbii noi aici tot nu se schimba nimik
ar trebui sa mai si facem ceva... dar ce, ca daca vrei sa suni la politzie nu te sustzine nimeni si a doua oara cand mergi la pescuit in locul cu pricicna ai surpriza sa gasesti vreo roata taiata la masina......

daca autoritatzile nu fac nimik impotriva acestui "sport", noi nici atat
Ce sa faci fratica daca pe Dambovita e plin de proxeneti si mai stau si la vedere. Daca unde se intoarce ceasu` nu vad astia crezi ca o sa vada acolo la voi.
Treceam intr-o zi la volanu` masinii de serviciu si-l iau la tinta pe unu` mai batran asa ca ma gandesc io ca tine la morala. Opresc masina langa trotuar blocand traficul si de la volan, lasand geamu` jos ii zic:
- Taticule sa-ti fac si io o poza!
Mosneagu imi zambeste frumos sa iasa poza bine, ca asa-i la pescuit in epoca de azi, trebuie si 15 minute de publicitate, dupa care-i zic:
- Sa-mi bag p..a-n parasutele tale de braconier, la care se uita tamp la mine si-mi raspunde sa fiu sanatos.
Singurul lucru care m-a facut sa ma simt bine a fost ca am injurat toata ziua.
Fratilor organu` pe care vrem sa-l sesizam noi in final se dovedeste a fi doar ficatul, iar el saracu` se sesizeaza si se unfla.

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 12 Noi 2011, 03:38

miyagi scrie:
bivanus scrie:apropo de masuri dure ia aruncati un ochi aicea:

http://video.monitorulsv.ro/play/A893F62A6D925B177776

:shock: cu ce bile o fi tras pistolu ala ?
si oare i-o fi durut destul de tare ca sa nu mai revina ? :evil:
In kkt sa le bata nasu` si la autoritati cu legea braconajului republicata samd, dar dosar penal pentru furt calificat? Dobitocu` ala mai era si angajat la primarie!
Facem un dosar penal de braconaj si il anchetam si pe om ca uziteaza mijloace de autoaparare ca deh! sa punem lucrurile in balanta.
Si-a facut dreptate singur in tara in care autoritatile nu fac dreptate decat cu ocaua mica umpluta la jumatate la care te invita sa vezi doar partea cea plina ca sa nu scrie ei prea mult la iesireadin serviciu!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 12 Noi 2011, 10:17

bivanus scrie::D pe de alta parte nu trebuie cazut in excese ca altfel o sa mergem la pescuit cu pistolul precum Gerula :D
Sa stii ca de multe ori ar fi "util" un pistol si pe malul apei, mai ales cand esti inconjurat de zeci de caini ciobanesti si ciobanul se distreaza trimitand caini spre pescari... degeaba dai cu sprayul, bietii cainii nu "au vina" ei executa doar comanda ...

Scrie răspuns