O altfel de satisfactie pescareasca.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

O altfel de satisfactie pescareasca.

Mesaj de Spring » 05 Sep 2011, 13:19

:D
Vineri dimineata, 0ra 6.00 suna ceasul. Putin mahmur ma trezesc, imi iau sabia si tolba si plec la o partida de clean.
Raul Strai limpede si scazut, pietrele si malul umed imi indica faptul ca a fost turbinat noaptea ma gandesc cu bucurie ca o sa am o zi intraga de pescuit fara ca ceva sa deranjeze pestii.
La prima privire in apa vad cum bancurile de scobari se plimba voiosi in apa mica iar in gropanele de huma cleanul sare la suprafata si plesneste apa. "SPECTACOL". Rotativa 01 agila, 2 atacuri dar nimic, salmo hornet 3 in cadere pac pac!clean la 400 de grame.

Pe malul opus apare o dacie alba cu 3 pasageri. Se coboara din masina si scot un gratar, desi era inorat si picura putin. Doi dintre ei se plimba pe mal, fac ture, se uita suspect la mine iar dupa ce m-au studiat putin, baietii scot trunghiurile si incep sa curete cativa scobari.
M-am gandit sa sun la politie dar....nu pot sa fac rau nimanui oricum ar fi...poate ma judecati ...asa sunt eu.

Ora 10.00. Pun un rapala cd05 porcusor si pe ploaie marunta am atac dupa atac.(bucurie mare mai ales ca m-am apucat de pescuit doar de o luna) Pe cei sub 30 de cm i-am eliberat si am retinut 3 pesti asa ... de o tigaie.

Peste apa de mine, putin mai sus, pescarul sportiv cu dacia 1300 striga la mine: lasa copile prostiile alea si ia si tu un vobler dinasta ca al meu sa vezi cati pesti o sa prinzi! Ii dau niste suduieli printre dinti si ma retrag in tufe sa sun la politie.
Nu am apucat.
Sus pe mal apare o masina albastra din care coboara un baiat chipes cu boneta militara! jandarmeria, insotita de presedintele APS Hunedoara si un reprezentant ANPA.
Il agata pe pescarul nostru voinic ce tocmai isi tragea mandru "momeala" prin apa. Tocmai asistasem la prinderea unor branconieri. Sa ajunga dupa bare de fier cum au ajuns si pestii dupa plasele lor de monofilament!

Felicitari APS Hunedoara si Jandarmeria Romana!

Am plecat acasa cu un zambet plin de satisfactie datorita capturarii clenilor si branconierilor.
Numai bine! sper ca nu v-am plictisit si va doresc controale zilnice!
8)

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 05 Sep 2011, 20:22

Salut .
Cred ca esti pescarul care pescuia pe malul opus fata de cel care dadea la triunghi .
Intradevar in mare asa au decurs evenimentele , dar ceea ce nu stii este ca nesimtitul a incercat sa ma mituiasca drept urmare s-a ales cu doua amenzi : una ca a pescuit fara permis de pescuit data de Jandarmi , a doua ca a pescuit folosind scule ne permise de lege data de Inspectorul Piscicol .
Iar eu i-am facut plingere penala deoarece pescuia cu plasa monofilament .
La cei care pescuiesc cu triunghiul incepind de anul acesta pe linga Plingerea penala le dam si cite o amenda deoarece Procurori le da cite o amenda penala de 2-300 de lei si scapa , dar cumulat cu ce iam dat noi ajunge la 2000 de lei ceea ce il va pune pe ginduri data viitoare cind cind il vor mai paste asemenea intentii.
Tocmai de acea am planificat Controlul deoarece afara era vreme urita si nu se asteptau sa venim peste ei . Pe riul Strei fac Controale de 3 ori pe saptamina dintre care unul noaptea .In fiecare saptamina prind 1-2 asa zisi pescari care folosesc triunghiuri

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 05 Sep 2011, 20:36

APSHD scrie:Salut .
Cred ca esti pescarul care pescuia pe malul opus fata de cel care dadea la triunghi .
Intradevar in mare asa au decurs evenimentele , dar ceea ce nu stii este ca nesimtitul a incercat sa ma mituiasca drept urmare s-a ales cu doua amenzi : una ca a pescuit fara permis de pescuit data de Jandarmi , a doua ca a pescuit folosind scule ne permise de lege data de Inspectorul Piscicol .
Iar eu i-am facut plingere penala deoarece pescuia cu plasa monofilament .
La cei care pescuiesc cu triunghiul incepind de anul acesta pe linga Plingerea penala le dam si cite o amenda deoarece Procurori le da cite o amenda penala de 2-300 de lei si scapa , dar cumulat cu ce iam dat noi ajunge la 2000 de lei ceea ce il va pune pe ginduri data viitoare cind cind il vor mai paste asemenea intentii.
Tocmai de acea am planificat Controlul deoarece afara era vreme urita si nu se asteptau sa venim peste ei . Pe riul Strei fac Controale de 3 ori pe saptamina dintre care unul noaptea .In fiecare saptamina prind 1-2 asa zisi pescari care folosesc triunghiuri
:bere:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

sherbamont
veteran
veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Noi 2009, 11:21
Localitate: bucuresti

Mesaj de sherbamont » 05 Sep 2011, 20:52

Spor la treaba,cu multa munca si rabdare se poate eradica fenomenul

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Sep 2011, 20:53

Beton :!:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 05 Sep 2011, 21:01

Felicitari, desi dupa primele postari suna putin a reclama, sper sa nu fie asa!
La mai mare!, si dati mai multe exemple, poate va vor urma si altii.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Sep 2011, 21:45

APSHD scrie:Salut .
Cred ca esti pescarul care pescuia pe malul opus fata de cel care dadea la triunghi .
Intradevar in mare asa au decurs evenimentele , dar ceea ce nu stii este ca nesimtitul a incercat sa ma mituiasca drept urmare s-a ales cu doua amenzi : una ca a pescuit fara permis de pescuit data de Jandarmi , a doua ca a pescuit folosind scule ne permise de lege data de Inspectorul Piscicol .
Iar eu i-am facut plingere penala deoarece pescuia cu plasa monofilament .
La cei care pescuiesc cu triunghiul incepind de anul acesta pe linga Plingerea penala le dam si cite o amenda deoarece Procurori le da cite o amenda penala de 2-300 de lei si scapa , dar cumulat cu ce iam dat noi ajunge la 2000 de lei ceea ce il va pune pe ginduri data viitoare cind cind il vor mai paste asemenea intentii.
Tocmai de acea am planificat Controlul deoarece afara era vreme urita si nu se asteptau sa venim peste ei . Pe riul Strei fac Controale de 3 ori pe saptamina dintre care unul noaptea .In fiecare saptamina prind 1-2 asa zisi pescari care folosesc triunghiuri
da eu sunt. ;)
Sanatate!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 05 Sep 2011, 22:01

iovys scrie:Felicitari, desi dupa primele postari suna putin a reclama, sper sa nu fie asa!
La mai mare!, si dati mai multe exemple, poate va vor urma si altii.
nu e reclama ca eu am permis de APS banatul si am avut ceva contradictii cu domnu'.
chiar ma fost surprins sa vad ce s-a intamplat si raul e plin de pesti.

_________________________________________________________
pt APSHD? se poate popula oare barajul de la subcetate cu salau?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: O altfel de satisfactie pescareasca.

Mesaj de pikeman » 05 Sep 2011, 22:15

Spring scrie::D
Peste apa de mine, putin mai sus, pescarul sportiv cu dacia 1300 striga la mine: lasa copile prostiile alea si ia si tu un vobler dinasta ca al meu sa vezi cati pesti o sa prinzi! Ii dau niste suduieli printre dinti si ma retrag in tufe sa sun la politie.
Nu am apucat.
Sus pe mal apare o masina albastra din care coboara un baiat chipes cu boneta militara! jandarmeria, insotita de presedintele APS Hunedoara si un reprezentant ANPA.
Il agata pe pescarul nostru voinic ce tocmai isi tragea mandru "momeala" prin apa.
genial pasaju asta :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 05 Sep 2011, 23:00

Ce bine ar fi daca am auzi macar odata pe zi astfel de "capturi" de braconieri ....Ar trebui sa se faca controale mai dese si pe Mures .....
Until next time....Tight Lines!

Scrie răspuns