Nu stiu sa pescuiesc dar vreau sa invat!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
doc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 29 Iun 2005, 13:51
Localitate: cluj napoca

Mesaj de doc » 09 Noi 2005, 14:38

no ase domnuTIEBIE Sa traiti!!!!! :lol: :lol: :lol:

cam toti am inceput la pluta! :idea:

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 09 Noi 2005, 15:03

doc scrie:no ase domnuTIEBIE Sa traiti!!!!! :lol: :lol: :lol:

cam toti am inceput la pluta! :idea:

Apropose !


Mere badea Ion cu caruta , de la coasa...acas' Langa el sede soacra .
Se aduna norii , incepe furtuna, trazneste naprasnic in tsnga langa caruta ! Badea Ion : " noo ! "
Trasneste in dreapta , naprasnic , badea Ion : " noo ! "
Dupa 2 min. trasnete in caruta, soacra e scrum !
Badea Ion : " No ase , no ! "


dar daca esti CJ-ean probabil ca-l stiai ...

sanatate

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Noi 2005, 17:14

Tiebie&fishi:satira si umor-aici:
http://www.rapitori.ro/forum/viewforum.php?f=8
in rest,va rog sa respectati subiectele on-topic,fara mishtouri.
Tiebie,incearca dom'le sa scrii pastari ceva mai scurte si la subiect,sincer cand vede omul o postare de juma' de metru,isi pierde interesul in a-l citi.
Mersi.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

rghr

Mesaj de noname » 09 Noi 2005, 17:35

Trebuia in fond omul invatat sa pescuiasca....dc o mai citi ceva...

Avatar utilizator
miaitza_peskriciu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 09 Noi 2005, 00:18

Mesaj de miaitza_peskriciu » 09 Noi 2005, 18:21

As dori sa-mi cumpar un bat de spinning,asa ca pentru un peskrici incepator ca mine :) , un compromis care sa mearga la cat mai multe specii de rapitor. Ce ma sfatuiti sa cumpar?

PS : nu prea am multi bani :cry:

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 09 Noi 2005, 19:54

Spre deosebire de multi, eu nu am inceput pescuitul la pluta ci la spining. Fratele meu mai mic era deja virusat si eu tot radeam de el cum tot merge cu calabalacul in spate cu autobuzul la pescuit de carasei. Odata, eram la tara si am iesit duminica "la pescuit" cu toata gasca lui papuc (tot familionul) si cu bere, mici, gratare si alte accesorii pe malul raului. Fratello avea cu el batul de spining si cateva rotative si vroia sa dea la clean. Eu, luandu-l putin peste picior i-am zis sa-mi dea si mie batul sa vad si io cum se da la tinichele - culmea e ca la a 2-a lansare am prins un clean de cca 500g pe care l-am si mancat in mai putin de o jumatate de ora. Ei, pana aici mi-a fost. L-am imbrobodit sa-mi dea mie lanseta respectiva, un CorsarSpin de 1,8m din fibra de sticla pe care il am si azi, am luat o mulineta ieftina, dintr-un guler de plastic de la o camasa noua mi-am facut niste antirasucitoare, mi-am luat si vreo 3 rotative si da-i la clean. Si acuma prefer pescuitul la clean desi intre timp m-am mai diversificat si in ultimul timp folosesc in special voblere si cateodata mai merg si cu corsarspinul. Toate aste se intamplau prin '97, acuma am cativa ani de pescuit si virusul se mentine puternic.

Avatar utilizator
miaitza_peskriciu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 09 Noi 2005, 00:18

Mesaj de miaitza_peskriciu » 09 Noi 2005, 21:20

Sa-mi iau un spin de 1.8 m?

doc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 118
Membru din: 29 Iun 2005, 13:51
Localitate: cluj napoca

Mesaj de doc » 09 Noi 2005, 22:04

[quote="miaitza_peskriciu"]Sa-mi iau un spin de 1.8 m?[/quote]
asta e mistocareala sau intrebare?cel mai bine ar fi sa dai o raita prin magazine cu cineva care se stie cat decat la bete si sa alegeti ceva ce iti place tie si zice el ca e bun. :)

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 09 Noi 2005, 22:14

Eu as zice asa: Pentru inceput merge o varga de 5m fara pretentii, sa fie cat de cat usoara (nu de la rusi ca daca le strangi odata in mana se sfarma toata, mai bine mergi la un magazin energofish sau arrow sau gipo), pret maxim 400 000 lei si cu o linie gata facuta - se gasesc in magazine de la Gipo linii gata echilibrate. Oricum e bine sa manevrezi cu grija varga, sa nu o strangi prea tare in mana, eu am avut una chiar de carbon si la primul peste prins am strans-o in mana de s-a crapat. Dupa aia iei o linie cu fir de 14 si carlig nr. 10 care merge pentru carasi la balta si chiar pe rau daca mergi intr-o zona fara curent puternic si te costa vreo 50 000 lei, nu sunt sigur dar ceva de genul asta - per total max. 450 000 lei

Iar daca vrei spinning, o lanseta ieftina, chiar telescopica, de1,80 - 2,10m cu putere de aruncare 10-20g, din fibra de sticla, cat mai usurica, gasesti la preturi de pana la 400 000 lei. Mai pui o mulineta de ~20 (100m de fir de 20) pana in 400 000 lei, pui un fir de 0,20mm pentru inceput, iei vreo 3-4 rotative marimea 1 si 2, cauti pe net sa vezi cum se face un antirasucitor si ai si echipament de spinning - per total cca 1milion de lei.

Multi dintre membrii acestui forum au prins pesti frumosi cu mai putin de atata.

Dupa ce semnezi condicuta pe apa de cateva ori, de preferat impreuna cu cineva care se pricepe un pic mai bine ca tine, si mai si prinzi cativa pesti o sa stii si singur de ce ai nevoie si apoi poti sa treci la echipament mai serios.

Numai bine !

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 09 Noi 2005, 23:02

Michael scrie:Tiebie&fishi:satira si umor-aici:
http://www.rapitori.ro/forum/viewforum.php?f=8
in rest,va rog sa respectati subiectele on-topic,fara mishtouri.
Tiebie,incearca dom'le sa scrii pastari ceva mai scurte si la subiect,sincer cand vede omul o postare de juma' de metru,isi pierde interesul in a-l citi.
Mersi.




Buna seara ,


... Am inteles aluzivitatea mesajului si apreciez la nesfarsit ca avem un gardian public voluntar , care puncteaza cu severitate orice abatere disciplinara sesizata in campul vizual... Un rapitor veritabil ! ( pt. a nu risca o noua abatere de la tema ). Realitatea insa, ne-a invatat ca parerile sunt impartite ! Asadar, afirmatiile dvs. de mai sus , reflecta pareri strict personale , nicidecum un deziderat majoritar !?

Diferentele incep acolo unde .... dvs. exprimati idei cu repeziciune si rutina, in 2-3 fraze, ( am "rasfoit" un pic mesajele ) iar eu... "ador" textele de la "juma' de metru" in sus ! Ma incanta pur si simplu cand o persoana sacrifica timp ...pentru a "zugravi" o idee in cele mai mici detalii ( doar suntem pescari = iubitori de natura = caractere sensibile ) , iar pe de alta parte detest replicile scurte , uscate si fara consistenta conversativa sau...prea "la subiect" cum va place sa definiti aceasta ...tehnica...
Deci : 2 persoane, 2 pareri ! Diferenta e ca eu nu va reprosez lungimea, latimea si mai ales ...adancimea celor scrise! Dvs. o faceti , ca un purtator de cuvant al unanimitatii !
Cu ce drept si in ce postura ?
Consider acest forum, o comunitate virtuala cu caracter democratic , in care fiecare membru are dreptul la satisfactia spirituala a comunicarii si libertatea de exprimare !
Asa ca ... va rog eu la randul meu , fiti un pic mai "indulgent "!
Eventualele manifestari de "neam-prostie" care ar putea periclita integritatea acestui forum , vor fi mai mult ca sigur sanctionate de catre persoanele cu competente administrative pe acest site , asa ca ... nu va faceti griji ! Si daca mai descoperiti texte necorespunzatoare gusturilor Dvs., luati va rog calea cea mai scurta : Nu le cititi !

Va multumesc si va doresc sincer , cele mai frumoase capturi !
Fir intins pe toate planurile !

Tibi D.

Scrie răspuns