Stie cineva cum se face conserva de peste?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Oct 2005, 11:48

si cu conservatul cum se face? in borcane? :roll:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 07 Oct 2005, 12:45

2kg caras (150-250g/buc) fara cap si coada, taiati in 3 rondele
-1 litru de suc de rosii (de magazin)
-300ml ulei
-o cutie de 500 g de pasta de rosii (de magazin)
-dafin 4 frunze
-boabe de piper 63 buc
-sare, dupa gust, dar trebuie tinut cont ca pestele trage sare prin fierbere, deci se va pune mai multa
-otet + zahar (zaharul se adauga pentru a contrabalansa aciditatea otetului), eu am pus aprox. 75ml otet si 50g zahar, dar n-ar fi stricat sa pun mai mult, pt. ca oasele mai mari sa se inmoaie complet.
Cantitatea de otet depinde si de marimea pestilor, respectiv a oaselor.
Toate astea le-am amestecat, dupa care le-am pus in borcane, le-am capsat si apoi le-am pus la dunst 24h (atentie la supraveghere sa nu se evapore complet apa din oala de dunst, sa nu sara pestii pe pereti...)
pofta buna!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Oct 2005, 12:51

nuke scrie: -boabe de piper 63 buc
ce tare!! ma sparg de ras..

In rest suna foarte bine, asa se pot manca cred o gramada de pesti .... sau "arici" :lol:

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 07 Oct 2005, 12:52

se iau 3 kg de peste, se taie bucati de 3-4 cm latime si se pun la
frigider 2-3 zile intr-o solutie formata din 5 parti apa si una otet ..
dupa cele 3 zile iau o oala si pun in ea tot asa 5 parti apa una otet si o
fierb pana da in clocot cu sare, foi dafin, boia, piper ..
intr-o tigaie mare unduiesc 1,5 kg de ceapa si 1,5 kg morcov in ulei (astea date prin razatoare).
Apoi iau o oala care va sta la cuptor si pun un strat peste , un strat
legume , iar un strat peste iar un strat legume .. cand se umple adaug amestecul lichid cu mirodeniile si il pun deasupra ..
Se lasa la cuptor 4-5 ore la foc mic pana se macereaza oasele (la inceput
faceam cu 3 parti apa,una otet .. se macera mai repede dar avea gust a otet .. asa .. nu areaproape deloc gust de otet .(e mai gustos asa) .
Se pune in borcane si se repeta dunstul ca la reteta de mai sus postata tot de mine...
PS:nu ma injurati ca la prima postare am indraznit sa scriu caras... :lol:

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 07 Oct 2005, 12:56

In rest suna foarte bine, asa se pot manca cred o gramada de pesti .... sau "arici" :lol:[/quote]
:shock: :shock:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Oct 2005, 13:03

ma refeream la pesti plini de oase si fara gust, cum ar fi scobarul, platica, avatul etc. poti sa folosesti cum zici tu practic orice peste care altfel nu prea te'ai atinge de el. referitor la caras, eu il prefer cu mult altor specii inrudite, cu mult inaintea crapului.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Oct 2005, 13:11

@nuke

si daca n-am caras, ce fac? :x
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Mesaj de nuke » 07 Oct 2005, 13:15

Adi_ scrie:si daca n-am caras, ce fac? :x
cumperi sau foloste reteta 1 sau 2 cu orice peste( cu incredere..!) in afara de fitofag !

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 07 Oct 2005, 13:56

salut.sa prepari salaul dupa retetele de mai sus ,e sacrilegiu.retetele au atatea ingrediente si incorporeaza atata manopera incat reusesc si cu pui de salcam in loc de peste.
atentie ,datorita mediului anaerob in conserva de peste poate apare toxina botulinica ,urmarile sunt ireversibile si devastatoare.in anii trecuti ,a fost o intoxicatie in roman ,cu conserva de peste facuta in gospodarie .
walleye

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 07 Oct 2005, 14:21

aceasta este una din retetele folosite de mine in prepararea cleanului ,mrenei ,avatuluisi scobarului. :twisted:


3kg peste curatzat si taiat rondele la 2-3 degete grosime.
se ia o oala in care se pune alternativ cate un strat de peste si unul de sare gema<mare grunjoasa>si se baga la frigider pentru 3-4 zile.se scoate din frigider dupa cele 3-4 zile si se scutura de sare,dupa care se aseaza in borcane sau galeti de iaurt dupa cum urmeaza:

un rand ceapa taiata rondele, 5-8boabe piper, 10-15 boabe mustar, 2-3 foi de dafin, putin morcov ras pe razatoarea mare sau taiat rondele subtiri, apoi un rand de peste, si tot asa cu pestele si restul pana umpli galetzica. Se pune ca la borcanul de muraturi ceva care cand inchizi capacul de la galetzica sa apese pestele sa nu stea afara din solutie.

se prepara o solutie formata din otet 1 parte si apa 3 parti, solutie care se da o data in clocot, dupa ce se raceste se toarna peste peste in galeata pana se acopera tot. Se pune capacul si se baga in frigider pentru 4-5 zile. Cand scoateti pestele sa il mancati puteti sa ii puneti un pic de ulei pe el si sa ii potriviti o garnitura de cartofi fierti. Eu folosesc acest peste marinat la salata orientala :twisted: .
este dementiala..........incercati si voi
astept reactiile voastre :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Scrie răspuns