Pescuit germania cu permis ro?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de ovi_vl » 15 Mai 2011, 13:36

Salut ,fratele meu locuieste de 1 an in germania si ma tot intreaba daca se poate pescuii acolo cu permisul de romania,si nu stiu ce sa i spun...poate ma puteti ajuta cu vre un sfat.

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 15 Mai 2011, 13:43

In mod sigur, nu!! Nu stiu detalii, dar nu cred ca se poate pescui niciunde in Europa cu permisul de Romania

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 15 Mai 2011, 13:58

asta i am zis si eu,dar acolo trebuie sa mearga la un curs si sa dea examen ca sa si faca permis si nu prea i permite timpul (e medic rezident) si se intreba daca macar l ar putea scapa de examen...desi si de asta ma indoiesc :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 15 Mai 2011, 15:59

de examen nu scapa nici ceac noris :lol:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Pescuit germania cu permis ro?

Mesaj de adiwolf » 15 Mai 2011, 17:23

ovi_vl scrie:Salut ,fratele meu locuieste de 1 an in germania si ma tot intreaba daca se poate pescuii acolo cu permisul de romania,si nu stiu ce sa i spun...poate ma puteti ajuta cu vre un sfat.
este de 1 an acolo si te intreaba pe tine??!!! :shock:

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 15 Mai 2011, 17:47

pai abia acum s a apucat de sportul asta acolo si se gandea ca poate il ajuta permisu din ro sa si faca altu in germania fara sa sustina examenu ala al lor,dar i am zis ca nu e posibil...si credeam ca poate ma insel :roll:

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 16 Mai 2011, 05:34

Adi G scrie:de examen nu scapa nici ceac noris :lol:
Daca poate duce un permis eliberat in Romania cum ca ar fi fost pescar sau membreu in Ro. nu mai trebuie sa dea examen si daca gaseste loc intr-o asociatie pe baza lui primeste carnetul de membru si permisul de pescuit . Acuma vre-o 15 ani a avut aceeasi problema si uin prieten de-al meu si i sa cerut sa duca dovada ca a fost memrbu intr-o asociatie .

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 16 Mai 2011, 07:43

Daca nu este cetatean German, NU trebuie sa dea examen.... merge cu CI sau pasaport romanesc valabil cel putin 6 luni la un magazin cu articole de pescuit si ei rezolva sau indruma.... in majoritatea magazinelor se face permisul pe loc. Daca ai carnet romanesc si tichet ANPA e bine, dar nu are valoare acolo... Pretul difera in functie de regiune si de apa in care pescuiesti... Atentie sporita la respectarea regulamentului local, acolo legea e lege si amenzile sunt usturatoare....

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 16 Mai 2011, 13:06

heheheheeeee, ce spunetzi voi este valabil pentru straini care NU au domiciliul stabilit in germania, deci turisti. legislatzia difera in fuctie de "land" (judetz). hamburg, de ex. este singurul "land" in care nu ai voie sa pescuiesti fara permis german, deci fara examen, nici ca turist. oricum fratele lui ovi_vl nu are treaba cu legislatzia asta, daca e doctor in germania de 1 an de zile.... are domiciliul stabilit in germania.
nici un magazin nu vinde permise de pescuit! asta o face numai primaria respectiva, la fel si timbrul care dovedeste ca ai platit cotizatzia anuala pentru apele libere, care nu apartzin de nici o asociatzie sau club. unele magazine vand bilete, sa zic asa, pentru o zi, doua, o saptamana, etc., pentru anumite ape care apartzin unei asociatzii sau unui club, dar trebuie sa aratzi binentzeles permisul valabil cu timbrul pentru anul respectiv, sau, in cazul in care esti turist, permisul din tzara ta natala.
oricum examenul nu-i cine stie ce mare scofala, trebuie sa tocesti un pic, binentzeles, multe lucruri le stii oricum daca esti pescar. cand am dat io examenul era plin de draci de 15-16 ani, si cand mi-au vazut numele de strain m-au intrebat daca vreau sa fac testul in alta limba, engleza, franceza....
ce pot sa-i recomand domnului doctor, daca nu vrea sa faca examenul in nici un caz, sunt lacuri de pastrav private "put and take", care sunt de obicei foste balastiere umplute cu apa, pe langa autostrazi sau alte sosele. teoretic itzi trebuie si acolo permis valabil dar nu am vazut niciodata controale si nici nu am auzit de asa ceva, patronii nu intreaba nici ei, vor sa castige banul si atat.
in rest, atentzie mare cu pescuitul! pedepsele pentru braconaj sunt drastice, confiscarea echipamentului si in functie de pestii prinsi - inchisoare pana la 5 ani! astia nu se joaca....

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 16 Mai 2011, 13:55

havelberg-este orasu , o sa l intreb diseara ce a facut...deocamdata se duce cu un roman cred care are el permis :lol:

Scrie răspuns