Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 29 Apr 2011, 09:26

In fond, totul pleaca de la lipsa autoritatilor de a aplica legea, exista prevederi din ’93 in ceea ce priveste naviagatia prin Rezervatia Deltei Dunarii (daca nu ma-nsel). Cei ce constituie autoritatea sunt prea putini pentru a putea face un control eficient si mai ales sunt corupti (un aspect foarte important).
Statul constata ca n-are control in haosul pe care tre’ sa-l recunoastem cu totii si intervine cu reguli prohibitive care conduc in general la nemultumiri (absolut firesti) si mai cu seama la o coruptie si mai mare.
Pentru ca nu suntem singuri pe lume, poate ar trebui vazut ce se-ntampla, legat de subiectul in discutie si in alte situatii similare din alte colturi ale lumii…

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 29 Apr 2011, 09:53

charly 33 scrie:Poza asta e facuta cumva in bucataria vilei tale de bogatas? :D
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5908

@melcu`,sarantocii asteapta un raspuns :wink:

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 29 Apr 2011, 10:09

1. Melcul a punctat principala problema, cred eu, de la noi: Legile, asa cum sunt, nu sunt aplicate sau sunt aplicate discriminatoriu si discretzionar. De ce? trebuie topic separat, e mult de povestit.

2. Daca intr-adevar se doreste protejarea Deltei legea ar fi trebuit sa fie gindita mai bine. Pe lacuri si pe unele canale interioare, de exemplu, nu stiu daca e nevoie de 15 cp pentru a pescui sau admira peisajul; E doar un exemplu.
Pe canalele pricipale(trebuie definiti clar termenii sau enumerate canalale) mi se pare suficienta aplicarea legilor existente.
Asta daca ne referim doar la circulatie.

3. In continuare nu cred ca va aparea o asemenea lege. Sau mai bine zis 'ca se va aplica'.
Daca se va aplica deja remarc faptul ca nu se interzic motoarele mari ci doar se impune cu echiparea cu unele mai mici.

'Ambarcaţiunile de agrement, care navighează pe canalele şi
lacurile interioare din perimetrul Rezervaţiei Biosferei [UTF-8?]â Delta [UTF-8?]DunÄ rii , prevăzute în anexa la prezenta hotărâre, vor fi dotate cu motoare pentru propulsie având o putere maxima de 15 kw'

Eu inteleg ca, pe linga motorul meu de 200 cp trebuie sa mai montez unul de max. 15Kw. Nu scrie nicaieri 'dotate NUMAI cu motoare '
Formulari de genul acesta permit ocolirea cu succes a legilor.

In concluzie:
1. Mai bine s-ar incepe cu aplicarea legilor existente.
2. Cind se fac legi poate ar trebui gindite mai mult si mai bine.

Restul discutiilor cu " lupta de clasa' cred ca nu isi au rostul. Din cauza asta cred ca suntem la mina 'alesilor' pentru ca nu ne concentram pe problema reala si ne consumam energia cu tot felul de prostii. Parerea mea!

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 10:37

charly 33 scrie:
charly 33 scrie:Poza asta e facuta cumva in bucataria vilei tale de bogatas? :D
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=5908

@melcu`,sarantocii asteapta un raspuns :wink:
e problema ta, daca te consideri sarantoc. si data fiind atitudinea, meriti aceleasi raspunsuri pe care le-am dat si celor care au facut comment-uri la poza, la vremea respectiva. dar...pt ca sint intr-o dispozitie buna, voi da amanunte (si e singura data cind voi face acest lucru) cu privire la respectiva poza. salaii sint prinsi pe valea argovei in anul 2008 cind ma antrenam pt un concurs. desi am prins mai multi, am retinut doar doi pentru ca asa era regula baltii. pot confirma si cu pozele facute pe malul baltii cu aceeasi salai, dar nu e cazul. poza nu este facuta in bucataria vilei mele, este facuta in bucataria parintilor mei care stau la bloc...intelegi tu, ala care imi ceri mie socoteala? credeam ca scirmatul in kkt e apanajul celui cu nume de getodac (care ne face stramosii de ris), dar se pare ca e molipsitor. bv, ai veleitati de sherlock "homeless". iti repet...nu ai prins tu pesti, citi am eliberat eu. :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 29 Apr 2011, 10:49

Am inteles,stai cu parintii.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 11:02

si daca ar fi asa, nu m-as considera sarantoc...ba chiar mi-ar conveni :wink:
oricum, te suprapui din ce in ce mai mult cu profilul getodacului, care cind ramine fara argumente (impropriu spus, pt ca tu nu ai argumente pertinente, oricum), trece la scormonit si daca e cazul la atacuri la persoana. da-i inainte, esti pe drumul cel bun. sint sigur ca asa vei obtine tot ce-ti doresti :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 29 Apr 2011, 11:06

melculbeat scrie:poate ca am bun simt, poate ca nu...nu e o virtute asta. dar garantat nu sint singurul. stiu ca pt cei care nu au au o barca cu motor mediu sau mare e usor sa generalizeze si sa zica ca toti aia cu motoare peste 20 de caluti sint niste tarani care nu respecta nimic. nu e chiar asa.
si sa va mai zic ceva...cel mai mare deranj pentru alte ambarcatiuni il fac cei de la ambulanta, controlul navigatiei, politia de frontiera...cine e umblat prin delta stie ce vb. am avut chiar si un amic care acum se odihneste vesnic, barca fiindu-i rasturnata de valurile facute de o ambulanta.
si inca ceva...daca ar fi dupa mine, as interzice accesul in delta si pe bratele dunarii cu pneumatice fara motor sau cu motor mai mic de 5 cai. de ce? simplu...ca in vreo 15 ani de batut delta am vazut destui idioti care au incercat sa traverseze dunarea cu pneumatica la visle trezindu-se luati de curenti si fara niciun control. ma intreb daca i-ar fi evitat vreun pasager, catamaran sau ambulanta. va zic eu, NU. la fel, am tras pe cineva cu pneumatica si motor de 2,5 care ramasese prins in vegetatie de nu mai vedea nicio iesire.
:lol: pai io is umblat prin delta si nu prea stiu despre ce vorbesti. bine, poate am exagerat si am generalizat un pic, normal ca nu totzi is bulangii dar, in general, barcile cu motoare mari sunt o problema in delta si nu ma refer la salvare.... ca om normal, turist, la pescuit, o plimbare, te descurci de minune si cu 15 - 20cp. si stai linistit, potzi sa te prinzi foarte bine si cu 50cp in vegetatzie....

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 29 Apr 2011, 11:11

poate ne-om vedea prin delta...si o sa am ocazia sa-ti arat despre ce vb. am fost martor la destule evenimente in delta, dar in niciunul implicat. dar tare as vrea sa vad o pneumatica cu 2,5 cai traversind sulina la crisan, eventual cind e activitate maxima pe brat :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 29 Apr 2011, 11:16

[quote="Keiler"]Dar s-ar mai pune o intrebare: de ce 20 si nu 15 sau 25, sau 10 sau 30?
De ce nu doar motoare electrice?

In Spania limita legala e de 13.5 cp pe unele zone, pe altele doar cu vasle ...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 29 Apr 2011, 11:20

kzoli scrie:
Keiler scrie:Dar s-ar mai pune o intrebare: de ce 20 si nu 15 sau 25, sau 10 sau 30?
De ce nu doar motoare electrice?

In Spania limita legala e de 13.5 cp pe unele zone, pe altele doar cu vasle ...
in Elvetia sunt interzise total termicele

Scrie răspuns