Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 26 Apr 2011, 17:10

Pai atunci e cam greu cu lanseuri de minim 50 metri conform noilor prevederi !!
www.wilddanube.ro

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 26 Apr 2011, 17:23

wilddanube scrie:Pai atunci e cam greu cu lanseuri de minim 50 metri conform noilor prevederi !!
Stai putin, sunt la munca si nu am timp sa studiez proiectul, dar este important de stiut daca in cadrul lui pescuit sportiv= agrement (clar definit), iar din punctul meu de vedere, ambarcatiunea in care pescuiesc este ptr pescuit , nu ptr agrement si poate avea si motor de doar 5cp.
Este drept ca motorul sub 5cp nu te ajuta sa te deplasezi la distante mari. Dar pot fii si solutii, cum ar fii doua motoare pe o barca: unul mai mare ptr deplasari lungi in (prin) zone nerestrictionate si unul mic sau electric ptr zone restrictionate!

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 26 Apr 2011, 18:59

Constituie contravenţii la regimul navigaţiei pe canalele şi lacurile
interioare din perimetrul RezervaÅ£iei Biosferei „Delta Dunăriiâ€
www.wilddanube.ro

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 26 Apr 2011, 19:04

Apa de ploaie. Nu va mai batetzi capul degeaba.
Ordinul, daca va fi asa ceva, se va referi la barcutele gonflabile, la motoare de maximum 10 cp sau electrice, astia pun in pericol Delta.
Cei cu motoarele de 100 cp si peste sunt deja in parlament sau au rude, relatzii acolo, prin urmare nu va exista nici o lege care sa-i afecteze. Sau daca va fi una va rezista 3 zile dupa care se va ajunge la concluzia ca e prea restrictiva, distruge turismul international si chiar ecosistemele din Delta, pestii si celelalte vietuitoare obisnuindu-se cu sunetul placut al hergheliilor de cai putere.
Ginditi-va pe cine va afecta un asemenea ordin si luati-o pe firul apei. Veti descoperi ca cei in cauza nu pot fi afectati. Nu ma refer la Wild Danube, el e victima colaterala.

Daca prima reactie la cuvintele mele este de a sari in sus de indignare va recomand sa cititi/recititi topicul 'petitie pentru interzicerea motoarelor termice pe lacul Belis' in care un posesor de barca adevarata ii sfatuia pe petitzionari 'Statzi mai copii cumintzi ca nu facetzi nimic...' Cine a avut cistig de cauza puteti constata printr-o singura vizita la Belis.
Va mai dau exemplul cu testul teoretic care se da la ridicarea permisului auto. Cit a fost un test adevarat se mai linistise circulatia in Bucuresti. S-a intimplat insa ca a ramas fara permis un jmecher si atunci s-a ajuns la concluzia ca testul e prea greu de parca era un premiu nu o pedeapsa.
Legile in Romanica sunt sunt pentru a fi respectate de cetatzenii obisnuiti. Restul se ocupa doar cu schimbarea lor.
Mai vreti exemple? Uitati-va la televizor. Puteti alege ce va place.
Ufff...mult am maiscris. Parca m-am mai racorit un pic.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 26 Apr 2011, 19:37

studiati ce inseamna "ambarcatiune" inainte de a va da de ceasul mortii!!!

ordinul mi se pare f logic si de bun simt!

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 26 Apr 2011, 19:47

Art. 2. - În sensul prezentei hotărâri, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele
semnificaţii:
a) activitate de agrement nautic – activitate desfăşurată cu ambarcaţiuni de agrement în
scop recreativ sau sportiv;
b) activitate comercială de agrement nautic - activitate de agrement nautic organizată de
către persoane fizice sau juridice în scop comercial;
c) ambarcaţiune de agrement – orice navă, indiferent de tip şi de modul de propulsie, al
cărei corp are o lungime de la 2,5 m până la 24 m, măsurată conform standardelor armonizate
aplicabile, destinată utilizării în scopuri sportive şi recreative, precum şi orice motovehicul
nautic;
d) document de atestare - un brevet, un certificat de capacitate sau un certificat de
conducător de ambarcaţiune de agrement care dă dreptul titularului să îndeplinească la bordul
unei nave funcţia corespunzătoare şi atribuţiile pe care le implică nivelul de responsabilitate
specificat în acel document;
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Poiect de ordin restrictiv - Delta Dunarii

Mesaj de grey-wolf » 26 Apr 2011, 19:54

Keiler scrie: Daca esti atat de neispravit incat sa nu-ti pemiti decat o barca cu vasle, e normal sa fi frustrat cand altii investesc intr-o barcuta, care in mintile voastre ia proportile unui yacht de lux........De-asta este Romania unde este si va fi intotdeauna la nivelul asta, pentru ca asta-i nivelul de educatie.
Da sunt in opinia ta un ,, neispravit " . nu am decit o barcuta cu visle si motor electric . sunt un frustrat care refuleaza aici .
Vrei sa ne areti tu nivelul tau de educatie ?
O TU prea maret PREAISPRAVIT ! vrei cumva sa facem temenele in fata motorului tau de peste 20 CP ?
uite o urare de la un ,, Neispravit " :
Sa iti mearga bine si fir intins
PS pentru ca ma consider mai educat nu iti urez alt ceva !

silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 26 Apr 2011, 21:19

Sunt 100% de acord cu proiectul asta de lege, anul trecut am fost cred ca pentru ultima oara in delta noastra. Pe langa faptul ca-i cam secata de peste ma enervat faza ca desi fiind legat la un copac era sa ma rastorn de fiecare data cand trecea un cretin cu barca cu motor de 100,110,120 de cai, degeaba faceam semne sa lasa mai incet, desi ne vedeau bulangii, degeaba, ca ei se grabeau.

Noi am avut un motor de 20de cai si ajungeam lejer oriunde in timp util.

Iar localnicii care mai vand caras cu 3lei kilul vor muri de foame peste 5 ani, sau devin vegetarieni si manca alge...

@keiler: nu-ti urez nimic ca ...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 27 Apr 2011, 01:27

keiler scrie:Ambarcatiunea de agrement pe care o detin din cauza
ca are 8.25m si nu este si nici nu ar putea fi dotata cu un motor de 15Kw, nu o mai pot folosi. Pur si simplu devine buna de aruncat.
am stat si m-am gandit asa.... stii ceva? ai dreptate, chiar buna de aruncat barca aia, nu mai dai doi bani pe ea... gata. s-a dus... vezi ca la mine-n curte e cimitir de ambarcatziuni de astea. potzi s-o arunci acolo cu toata increderea. nu ma supar. :wink:

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 27 Apr 2011, 08:05

Adi G scrie:
keiler scrie:Ambarcatiunea de agrement pe care o detin din cauza
ca are 8.25m si nu este si nici nu ar putea fi dotata cu un motor de 15Kw, nu o mai pot folosi. Pur si simplu devine buna de aruncat.
am stat si m-am gandit asa.... stii ceva? ai dreptate, chiar buna de aruncat barca aia, nu mai dai doi bani pe ea... gata. s-a dus... vezi ca la mine-n curte e cimitir de ambarcatziuni de astea. potzi s-o arunci acolo cu toata increderea. nu ma supar. :wink:
Herr Adi, nu eu am scris asta. Eu am o barca gonflabila de 3m cu motor Suzuki de 6 CP. Primul pe lista este un motor electric, pentru ca-mi place si fotografia si cu cel termic nu ma pot apropia de pasari.
Eu discut insa aici un principiu.
In proiectul de ordin doar "institutiile" mai au voie sa dectina motoare peste 20 de CP. Adica Garda de Mediu poate sa-si faca in continuare mendrele in Delta, peste tot, fara a deranja pasarile si pescarii sportivi.
Acum cativa ani, fiind aproape de o zona interesanta, nu stiam ce regim are. M-am dus la casa responsabilului de la mediu pe zona si l-am intrebat daca se poate pescui in zona. El a zis ca da si mi-a taiat o chitanta si mi-a dat banii. Cand m-am intors acasa am cautat textul de lege la care facea referire si de fapt chitanta era o amenda pentru faprul ca intrasem intr-o zona strict protejata!
Mai e cazul sa spun ca tipul pleca sera cu altul cu salupa rapida ca sa-si scoata plasele?

Scrie răspuns