Cum poti scapa de vidra?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 19 Apr 2011, 23:27

In curte la mine pocnesc cate petarde vreau. Mutam topicul la cafenea? :lol:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 20 Apr 2011, 07:17

Daca lacurile sint ingradite, un caine rezolva problema.Nu in sensul ca o omoara ci ca o impiedica sa ajunga la balta.Cainii sint buni si pentru "vidrele" cu 2 picioare. :)
Eu am avut problema asta si mi-a fost mila sa pun capcane, desi eu cred ca eram atacat de 2 nutrii salbaticite, nu de vidra.
Eu din pacate, nu mai am momentan caini, asa ca saptamina asta 2 cozi de caras de 1/2 kg, linga balta, roase.Asta este.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 20 Apr 2011, 07:27

horacleus scrie: Eu am avut problema asta si mi-a fost mila sa pun capcane, desi eu cred ca eram atacat de 2 nutrii salbaticite, nu de vidra.
Eu din pacate, nu mai am momentan caini, asa ca saptamina asta 2 cozi de caras de 1/2 kg, linga balta, roase.Asta este.
Scuze de off, dar stiam ca nutria e ierbivora... :) Nutria
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

horacleus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 281
Membru din: 13 Iul 2004, 12:51
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de horacleus » 20 Apr 2011, 07:35

"In salbaticie, nutria se hraneste cu vegetatia acvatica, cu coaja ramurilor tinere, mormoloci si melci."
Dupa o scurta intrebare la dl gogal, tre' sa-ti dau dreptate.
Inseamna ca e vidra si la mine.

iulianM
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 04 Mar 2008, 14:55
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianM » 20 Apr 2011, 07:53

Sint animale frumoase si inteligente si eu zic ca merita crutate.

http://www.youtube.com/watch?v=aykEV2wv ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=mF6ijhSrbBQ

iulianM
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 04 Mar 2008, 14:55
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de iulianM » 20 Apr 2011, 07:58


cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 20 Apr 2011, 08:20

Cu arma sau cu capcana nu se poate, vidra fiind animal ocrotit. Chiar daca nu era ocrotita, oricum ar fi fost in afara sezonului de vanatoare legala. Cand se vana, sezonul era intre 15 noiembrie - 28 februarie.
Acum nu se mai vaneaza de loc.

Cea mai simpla metoda este urmarirea potecii vidrei cu un caine de vanatoare ( cel mai bun la asa ceva este foxterrierul, dar merge si cu bracul, pointerul, setterul etc), descoperirea vizuinei si amplasarea la intrare a unor haine vechi, zdrente cu mirosul celui care le-a purtat; eficiente sunt si mortaciunile cat mai "mirositoare", mirosul de carbid, motorina sau cauciuc ars, etc.
Vidra este un animal foarte curat, cu un simt olfactiv foarte dezvoltat si pe care o deranjeaza murdaria de orice fel.
Asa ca, pleaca la vecini si nu mai revine.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 20 Apr 2011, 09:15

O solutie ar fi o carpa inbibata in motorina sau mai multe carpe si puse pe locul-locuri unde intra pe proprietate ....

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 20 Apr 2011, 10:18

dar chiar atat de mult poate sa nenoroceasca populatia de peste o singura vidra? ... acum serios, cat peste poate manca? :oops:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Apr 2011, 10:20

Oameni buni, am si eu un anunt si o rugaminte.
Sunt vidra Suzi, din Zalau, eu sunt cea mentionata de dl Iovy in anuntul sau. Probelma mea e ca desi mi-am construit si eu o vizuina si intemeiez o familie langa 2 balti cu peste, de ceva vreme sunt deranjata constant de unul care pretinde ca e patron pe balti si care imi face mizerii, arunca carpe murdare, ciorapi vechi etc la mine in vizuina, imi sperie puisorii (saracii au palpitatii si viseaza urat, plang noaptea in somn...) ce mai - tulburare de posesie zi de zi. Intrebarea mea: exista vreun ONG care sa ma scape de acesti bipezi cu par putin si obiceiuri urate? Mi-e mila sa il pandesc si sa il musc de fund sau de alte organe sau sa intru sub masina lui sa ii rod curelele de transmisie si de frana (desi ar fi crima perfecta....cine s-ar gandi la mine? :lol: ). Asa ca fiind si Saptamana Mare vreau sa scap de el in mod soft, fara sa ii daunez fizic. Ceva sugestii? Mersi anticipat!
A voastra cu drag
Suzi

Scrie răspuns