Pentru ce platim cotizatie ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Apr 2011, 17:45

apsscobarul scrie:..........................
Si ca sa fiu si mai concludent o sa schitez un Buget de venituri si cheltueli pe anul trecut 2010:
-Venituri
- cotizatii membrii-salariati=30x168 membrii=5.040.
-elevi =20x12 = 240.
-pensionari 20x152 =3.040.
TOTAL =8.320
-Cheltueli
-salar + impozit 1/2 norma =700x 10 luni =7.000
-telefon = 50x10 = 500
-contabil =150x10 =1.500
-deplasari ANPA Bucuresti = 300x 1 = 300
-deplasari ANPA Cj permise =100x 5 = 500
-deplasari in jud. colaboratori = 500
TOTAL = 10.300
fara sa mai punem la cheltueli administrative la sediu si recompensare colaboratori rezulta un deficit de 10.300-8.320=1.980 bani care au fost adusi de acasa de membrii fondatori pt a nu fi datori la bugetul de stat /2010.
Anul trecut am avut 332 de membrii cotizanti fiindca ne-am infiintat numai in februarie (de aceea cheltuelile au fost inmultite cu 10) speram ca in anul acesta sa reusim sa avem mai multi membrii aderenti pt a putea realiza ceea ce suntem obligati si ce ne-am propus.
Dezideratul nostru este transparenta asa ca va invitam la sediul asociatiei unde va punem la dispozitie veniturile si cheltuelile la zi.
Cu stima :!:
sa nu va fie cu suparare, dar acest mod de gandire si actiune este falimentar din start.
daca va bazati pe cotizatiile membrilor pentru actiunile dumnevoastra, in vecii vecilor nu veti face nimic concret, palpabil si viabil pt pescarii de rand pe care ii reprezentati.
asta este si unul din motivele pentru care asociatiile trecute, prezente si viitoare nu au facut, nu fac si nici nu vor face ceva in acest domeniu.
toti asteapta sa li se dea ceva, o ciosvarta, ceva de pe urma caruia sa poata sa scoata un venit constant, dar nimeni nu intreprinde nimic in cautare de solutii si fonduri adiacente.
exista proiecte, programe, exista posibilitatea de a primi donatii, sponsorizari sau procente din impozitele pe venit, catre aceste lucruri trebuie sa va indreptati atentia nu sa stati la mila cuiva din minister si nici sa sperati la ceva din banii de cotizatii.
in opinia mea, banii de cotizatii, la momentul actual, ar trebui sa fie doar pentru cheltuielile curente si intretinerea asociatiei sau clubului, restul de finantare trebuind cautata in alte parti cu alte solutii.
este doar o opinie, a mea personala, insa cred ca este viabila si sustenabila

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 11 Apr 2011, 17:51

apsalba scrie:http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.frame

Si OG 15/2011 nu exista publicata in MO
Eu zic sa incercati sa cautati in M.Of. nr. 74/28 ian. 2011. Este un Ordin de ministru.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2011, 18:54

adiwolf, ai incercat tu sa obti pentru o asociatie bani in acest mod?
ce proiecte? ce programe? te referi la fonduri structurale?
concret, te rog da-mi un exemplu de program de finantare potrivit pentru o asociatie de pescari. programul si masura
cine iti da tie sponsorizari si donatii pe ochi frumosi?
2%?
cati bani ai strans? sau cati estimezi ca s-ar strange?
pe cifre te rog..
schiteaza un BVC al unei asociatii si-l discutam :wink:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Apr 2011, 19:27

Tavi scrie:adiwolf, ai incercat tu sa obti pentru o asociatie bani in acest mod?
ce proiecte? ce programe? te referi la fonduri structurale?
concret, te rog da-mi un exemplu de program de finantare potrivit pentru o asociatie de pescari. programul si masura
cine iti da tie sponsorizari si donatii pe ochi frumosi?
2%?
cati bani ai strans? sau cati estimezi ca s-ar strange?
pe cifre te rog..
schiteaza un BVC al unei asociatii si-l discutam :wink:
nu.
pentru ca nu am asociatie, nu sunt membru in nici una si nu mi-am propus
acest deziderat.
insa in nici un caz nu m-as baza pe cotizatii.
cu programe si proiecte vezi ca este unul mai sus care se tot ocupa, cerei lui informatii si pune in aplicare ce el nu este in stare sa duca la bun sfarsit.
sponsorizari si donatii se pot obtine (nu pe ochi frumosi), daca stii cui sa te adresezi si cum sa te adresezi vei obtine si mai depinde si ce oferi in schimb - nimeni nu da fara sa primeasca.
2% este solutia cea mai usoara dar sumele stranse vor fi foarte mici, insa pentru inceput este totusi ceva mai ales daca asociatia numara cativa membri (problema este sa mai si vrea sa faca acest pas)
nu pot schita nimic din ceea ce imi ceri tu pentru ca ar trebui sa stiu mult mai multe despre asociatia asupra careia vrei sa discuti veniturile si cheltuielile, totusi ma gandesc ca tu stii mult mai multe doar esti mebru al unui club si participi activ si la sedintele AJVPS-ului local deci cunosti situatia mult mai bine asa ca te astept pe tine sa detaliezi cum va gospodariti voi si care va sunt resursele

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2011, 19:45

1. proiecte, programe,fonduri UE: nu sunt pentru pescuit recreativ sportiv
nici cel la care faci referire nu a gasit ca altfel nu mai umbla cu limba scoasa dupa vandut permise si incasat cotizatii

2. sponsorizari si donatii: vad ca esti foarte convins ca se pot obtine daca stii cum si cui ...tu stii? ne inveti si pe noi? ce anume putem da la schimb?

3. 2% corect, sumele sunt mici nu faci mare branza, am incercat deja, vom face si in continuare
4. nu am ce sa detaliez, sumele noastre sunt insignifiante. cat despre AJVPS, ai sa fi surprins ce buget frumusel iti poti face bazandu-te ...pe cotizatii
te astept in continuare cu idei concrete pe partea de sponzorizari si donatii.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Apr 2011, 20:00

Tavi scrie:1. proiecte, programe,fonduri UE: nu sunt pentru pescuit recreativ sportiv
nici cel la care faci referire nu a gasit ca altfel nu mai umbla cu limba scoasa dupa vandut permise si incasat cotizatii

2. sponsorizari si donatii: vad ca esti foarte convins ca se pot obtine daca stii cum si cui ...tu stii? ne inveti si pe noi? ce anume putem da la schimb?

3. 2% corect, sumele sunt mici nu faci mare branza, am incercat deja, vom face si in continuare
4. nu am ce sa detaliez, sumele noastre sunt insignifiante. cat despre AJVPS, ai sa fi surprins ce buget frumusel iti poti face bazandu-te ...pe cotizatii
te astept in continuare cu idei concrete pe partea de sponzorizari si donatii.
Ia uite ce constatare interesanta; oare nu ati facut un parteneriat cu respectivii? Poti sa spui si unde se duc banii din cotizatii? :lol: :lol: :lol:
Respectivul face un proiect in judetul Sibiu, mai precis la Cristian, undeva sub aeroport. Sa nu zici ca judetul Sibiu duce lipsa de investitori. Vin din Alba, ca localnicii se ocupa de pescuit. Este unul si in Orastie in plin lucru. Deja se vede apa. Nu are mult; doar 32 de ha din care 18 luciu de apa. E un inceput. Si nu se face cu bani din cotizatii.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Apr 2011, 20:24

nea Fane iti doresc succes cu proiectele matale.
Poate in sfarsit reusesti sa duci macar unul pana la capat. Ca pana acum numa de proiecte vorbim, cu finalizatul mai greu.
Imi aduc aminte ca acum vreo trei ani lucrai la un plan de management pentru Oasa. L-ai finalizat? L-am implementat? Ca intre timp acolo nu mai gasesti pastrav nici cu sonarul.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 11 Apr 2011, 20:43

Tavi scrie:.............
2. sponsorizari si donatii: vad ca esti foarte convins ca se pot obtine daca stii cum si cui ...tu stii? ne inveti si pe noi? ce anume putem da la schimb?

3. 2% corect, sumele sunt mici nu faci mare branza, am incercat deja, vom face si in continuare
4. nu am ce sa detaliez, sumele noastre sunt insignifiante. cat despre AJVPS, ai sa fi surprins ce buget frumusel iti poti face bazandu-te ...pe cotizatii
te astept in continuare cu idei concrete pe partea de sponzorizari si donatii.
Tavi,
daca doresti consultanta pe partea de sponsorizari si donatii, te astept la Valcea - si spre deosebire de cel de mai sus, nici nu iti cer bani :twisted:
sau daca mai astepti putin, circa 2 saptamani, voi veni eu la Sibiu , dupa bani (bani europeni :wink: ) - ai idee cate proiecte cu bani europeni sunt accesate din Sibiu??
in clubul vostru activeaza oameni cu experienta bogata (in viata si afaceri) deci nu ma indoiesc ca veti gasi oportunitatea si "portita" prin care sa va atingeti scopurile si interesele, cu bani mai multi sau mai putini.

apsscobarul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Feb 2010, 19:58
Localitate: ALBA-IULIA

Mesaj de apsscobarul » 11 Apr 2011, 20:52

adiwolf scrie:
sa nu va fie cu suparare, dar acest mod de gandire si actiune este falimentar din start.
daca va bazati pe cotizatiile membrilor pentru actiunile dumnevoastra, in vecii vecilor nu veti face nimic concret, palpabil si viabil pt pescarii de rand pe care ii reprezentati.
asta este si unul din motivele pentru care asociatiile trecute, prezente si viitoare nu au facut, nu fac si nici nu vor face ceva in acest domeniu.
toti asteapta sa li se dea ceva, o ciosvarta, ceva de pe urma caruia sa poata sa scoata un venit constant, dar nimeni nu intreprinde nimic in cautare de solutii si fonduri adiacente.
exista proiecte, programe, exista posibilitatea de a primi donatii, sponsorizari sau procente din impozitele pe venit, catre aceste lucruri trebuie sa va indreptati atentia nu sa stati la mila cuiva din minister si nici sa sperati la ceva din banii de cotizatii.
in opinia mea, banii de cotizatii, la momentul actual, ar trebui sa fie doar pentru cheltuielile curente si intretinerea asociatiei sau clubului, restul de finantare trebuind cautata in alte parti cu alte solutii.
este doar o opinie, a mea personala, insa cred ca este viabila si sustenabila
Aveti dreptate ca banii din cotizatii ar trebui sa fie doar pt. cheltuelile curente, intretinerea asociatiei si satisfacerea obligatiilor ce ne revin conform OG 15/28.01.2011, sa fi convins ca si noi ne straduim sa aducem si alte fonduri in asociatie.
Schita de BVC pe care am facuto este a unei asociatii nou infintate (10 luni de activitate) cu un numar mic de membrii (332) dar ganditi-va ca sunt asociatii care au 3.000-5.000 de membrii, si daca facem o socoteala la o as. cu 1.500 de membrii si cu o cotizatie medie mica 30 lei rezulta un venit (numai din cotizatii) de 1.500x30=45.000 lei la care sa avem o cheltuiala de 20.000 lei (nu ca 10.300 din exemplul anterior) raman la dispozitia asociatiei 45.000-20.000=25.000 lei , la un pret de 5 lei / kg. de caras, 25.000:5=5.000 kg,deci s-ar putea popula o balta cu 5 tone de peste.
Asa ca pentru asociatiile cu un numar mare de membrii un venit important este cel din cotizatii.
Este foarte greu sa obtii venituri din sponsorizari,donatii,2% care sa depaseasca veniturile din cotizatii,iar pentru bani din fonduri europene ai nevoie de proiect (viabil) , platesti ceea ce vrei sa faci (daca ai bani) si dupa aceea iti recuperezi banii din fonduri ue.
Cu stima :!:
TRANSPARENTA

Tipar ranit
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 23 Feb 2010, 13:58

Mesaj de Tipar ranit » 11 Apr 2011, 21:35

apsalba scrie:
Tavi scrie:1. proiecte, programe,fonduri UE: nu sunt pentru pescuit recreativ sportiv
nici cel la care faci referire nu a gasit ca altfel nu mai umbla cu limba scoasa dupa vandut permise si incasat cotizatii

2. sponsorizari si donatii: vad ca esti foarte convins ca se pot obtine daca stii cum si cui ...tu stii? ne inveti si pe noi? ce anume putem da la schimb?

3. 2% corect, sumele sunt mici nu faci mare branza, am incercat deja, vom face si in continuare
4. nu am ce sa detaliez, sumele noastre sunt insignifiante. cat despre AJVPS, ai sa fi surprins ce buget frumusel iti poti face bazandu-te ...pe cotizatii
te astept in continuare cu idei concrete pe partea de sponzorizari si donatii.
Ia uite ce constatare interesanta; oare nu ati facut un parteneriat cu respectivii? Poti sa spui si unde se duc banii din cotizatii? :lol: :lol: :lol:
Respectivul face un proiect in judetul Sibiu, mai precis la Cristian, undeva sub aeroport. Sa nu zici ca judetul Sibiu duce lipsa de investitori. Vin din Alba, ca localnicii se ocupa de pescuit. Este unul si in Orastie in plin lucru. Deja se vede apa. Nu are mult; doar 32 de ha din care 18 luciu de apa. E un inceput. Si nu se face cu bani din cotizatii.
nea fanee DUMETA intrebi unde se duc banii din cotizatii :?: :oops: :oops: :oops:
Nu ti-e RUSINE :oops: iti spun eu unde sau dus banii din cotizatiile de la APS.Alba de ai bagat-o in faliment, 80.000 lei cheltuiti cu procesele pierdute cu AGVPS,AJVPS.Alba, Domeniile statului,Balastiere...etc,si deplasarile DUMETA la Bucuresti + protocoale.
Cat timp ai fost presedinte la APS.Alba te laudai ca faci doua balti, una la Noslac si una la Aiud, nu ai facut nici una, iar italienii te-au dat in judecata pt balastrul de la balta din Aiud.
Acum te lauzi cu balta de la Orastie care o faci prin as. APULUM care este falimentara si a ramas si fara obiectul muncii pt. ca nu mai ai membrii pescari si nu ai in adminisrare nici o zona de pescuit. :twisted:
Cat te mai rabda pamantul sa minti in continuare cu o asa nerusinare :?: :twisted:
Cei drept tu nu te mai poti baza pe cotizatii (donatii sau cheltueli de distribuire :twisted: ) fiindca a trebuit sa-ti inchizi CHIOSCURILE exact cum ai scris pe topicul deschis de tine :twisted:
ONOARE SI CURAJ :!: DAI INAINTE CU TUPEU :!:
Din oameni faci pescari, dar din pescari si FANICI oameni nuuuuuu!

Scrie răspuns