Petitie catre ANPA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Noi 2010, 18:42

Si daca paznicul ala vede un act de braconaj ce face?Da telefon la A.N.P.A si i se spune ca inspectorul este in alta parte.Pentru ca tocmai la solicitat alt paznic,din alt loc...Atunci paznicul ala ce este??Sau care ii rolul lui acolo??De decor??Pentru ce ii platit??Ca el nu poate face nimic fara A.N.P.A. sau Politie-Jandarmi....dar astia sint depasiti..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Noi 2010, 20:07

gheorghe, din cate stiu pe baltile private nu prea braconeaza nimeni fara sa voia patronului
si aia tot simpli paznici au, nu trupe de elita.
si, da, daca e depasit de situatie, suna la politie, jandarmi cu care se pt face intelegeri la nivel local pentru a actiona mai cu tragere de inima. :wink:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 26 Noi 2010, 20:32

Tavi scrie:suna la politie, jandarmi cu care se pt face intelegeri la nivel local pentru a actiona mai cu tragere de inima. :wink:
Parlamentul Romaniei
Legea 219 din 11 noiembrie 2010 (Legea 219/2010)

pentru modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura

Publicat in Monitorul Oficial 765 din 16 noiembrie 2010 (M. Of. 765/2010)


Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

Articol unic. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul si acvacultura, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 180 in 10 martie 2008, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 317/2009, cu completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:

"(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 58-63 se fac de catre personalul prevazut la alin. (1), de catre ofiterii si agentii din cadrul Politiei Romane si Politiei de Frontiera Romane, precum si de catre ofiterii si subofiterii din cadrul Jandarmeriei Romane."
[/b]
Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.

...ce intelegeri sa mai faca?
...eventual sa-i implore sa-si faca treaba si sa respecte legea
... :?:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Noi 2010, 21:12

radu, stim de ordonanta, in textul petitiei am mentionat-o, vezi ca sunt si niste precizari acolo
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 26 Noi 2010, 21:19

old_radu scrie:
Tavi scrie:suna la politie, jandarmi cu care se pot face intelegeri la nivel local pentru a actiona mai cu tragere de inima. :wink:
Parlamentul Romaniei
Legea 219 din 11 noiembrie 2010 (Legea 219/2010)

"(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 58-63 se fac de catre personalul prevazut la alin. (1), de catre ofiterii si agentii din cadrul Politiei Romane si Politiei de Frontiera Romane, precum si de catre ofiterii si subofiterii din cadrul Jandarmeriei Romane."


.ce intelegeri sa mai faca?
...eventual sa-i implore sa-si faca treaba si sa respecte legea
depinde ce vedem fiecare prin textul asta de lege !
eu de pilda vad ca politia, janadarmeria, ... end so on , au ca sa zicem si mai dur decat legea, obligatia de A CONSTATA contraventia, si de a APLICA sanctiunile ... Nu reiese de loc din text obligatia de a DESCOPERI contraventia, atunci cand se intampla !
cu alte cuvinte, cei mentionati ca sa constate contraventia si sa aplice sanctiunea, trebuie sa fie prezenti la locul faptei ! in virtutea uzantei, ei vin la locul faptei atunci cand sunt chemati prin 112, legea nu prevede ca au vreo obligatie de patrulare si paza, pentru ca obiectivele care necesita acest lucru nu se stabilesc prin lege...
deci chemati ! OK, vin cand suni la 112, dar in restul tipului ? cand nu suna nimeni ?
ca sa patruleze, sa faca razii, sa organizeze controale si actiuni de panda, sa organizeze flagranturi, filtre de control, etc., trebuie sa aiba obiectivul respectiv inclus in sarcinile de serviciu, ori acest lucru nu legea il prevede, ci intelegerile, sau relatiile de colaborare /subordonare / conventii, etc, sau cum le zice, dintre primarie / autoritatea publica / administratorul obiectivului respectiv si unitatile de politie si jandarmerie ... altfel ramane doar 112, deci constata contraventiile doar cand sunt chemati si instiintati ca se produc...
daca vrei mai mult de atat, in sensul spus de Tavi de a actiona "mai cu tragere de inima" , este nevoie de conventii si intelegeri intre administratorul obiectivului, oricare ar fi ala, interesat de paza acestuia, si unitatile de politie, jandarmerie si alelalte mentionate in lege !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 26 Noi 2010, 21:34

old_radu scrie:
Parlamentul Romaniei
Legea 219 din 11 noiembrie 2010 (Legea 219/2010)

"(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 58-63 se fac de catre personalul prevazut la alin. (1), de catre ofiterii si agentii din cadrul Politiei Romane si Politiei de Frontiera Romane, precum si de catre ofiterii si subofiterii din cadrul Jandarmeriei Romane."
Si politia comunitara - in care inteleg ca autorii petitiei isi pun toate sperantele - ce rol ar putea avea (pe actuala lege) ?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Noi 2010, 22:49

doar o parte a sperantelor
gasesti aici atributiile lor:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... itare.html
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Noi 2010, 07:06

Tavi scrie:gheorghe, din cate stiu pe baltile private nu prea braconeaza nimeni fara sa voia patronului
si aia tot simpli paznici au, nu trupe de elita.
si, da, daca e depasit de situatie, suna la politie, jandarmi cu care se pt face intelegeri la nivel local pentru a actiona mai cu tragere de inima. :wink:


Nu mai inteles.Nu vorbim de privati.Acolo pot angaja si mercenari din Bosnia ,daca vor.Vorbim de ape publice,cum ar fi Muresul,Crisurile,Dunarea,Taut,Surduc etc....Pe asemenea locatii,trebuie sa fie persoana calificata sa constate o infractiune.Nu vorbim ca unu duce acasa platica sub 10cm,ci de aceea care curenteaza,baga plase etc.Adica fapte penale.Ca sa obtii o condamnare pentru asta,si deci sa creezi un precedent care v-a baga bine spaima in restul,trebuie un dosar "beton",care sa nu fie respins de procuror.Ar putea sa faca acest dosar beton un "paznic din asta adhoc"??Sau politia comunitara??Asta in cazul in care ,actualmente,dosare intocmite de inspectoriiA.N.P.A.-persoane cu atributii oficiale-primesc n.u.p.??SAUUU se mai creeaza o structura care papa bani si nu face nimic,singurul ei efect fiind acela ca ne mai goleste putin buzunarele......????

Faceti un exercitiu,eu am mai pus aici nr-ul inspectorului A.N.P.A.,daca vedeti o infractiune ,sunati-l ...sa vedeti ce se intimpla....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Oaca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 29 Ian 2006, 17:47

Mesaj de Oaca » 27 Noi 2010, 14:10

fff scrie:... asa o fi daca spune o minoritate INSIGNIFIANTA (“membri cluburilor din care facem parte si pe cei care au semnat petitia alaturi de noi”)

– las’o asa!

– inainte sa cereti era normal sa vedeti daca si ce sustinere aveti …
Am citit acum vreo 2-3 ani un banc de care imi aminteste postarea asta a lui fff si cum are mai multa legatura cu subiectul decit ce spune fff, imi permit sa vi-l spun:
Intr-o camera in care sint un lighean cu rufe murdare, un sandvis si o femeie goala sint lasati 1 zi pe rind un american, un neamt si un roman.
Americanul maninca sandvisul, i-o trage femeii apoi spala rufele. Explicatia lui la iesire: intai mi-am potolit foamea, pofta, m-am distrat si apoi m-am apucat de treaba.
Neamtul spala rufele, maninca sandvisul si apoi i-o trage femeii. La iesire: intai munca, apoi am mincat ca sa imi revin si sa ma simt bine si apoi distractia.
Romanul pune femeia sa spele rufele si i-o trage pe la spate timp in care maninca si sandvisul. ... <<Asa este la noi in tara "Daca vrei sa maninci ceva trebuie sa-i f**i pe aia care muncesc!">>
fff scrie:– civilizarea si educarea pescarilor (fata de natura in general, fata de ape si pesti in special), respectarea legilor, reducerea braconajului (eradicarea lui cred ca e imposibila) prin inasprirea sanctiunilor si APLICAREA lor fara exceptie (inclusiv judecarea faptelor penale in regim de urgenta), INTERZICEREA pescuitului in scop comercial (industrial) pe TOATE bazinele piscicole naturale interioare, etc.
As adauga daca nu te superi fff tare ceva reforme in justitie, citeva masuri anticriza, aderarea la spatiul shengen, ridicarea vizelor pentru SUA, recuperarea tezaurului de la rusi si alipirea teritoriilor pierdute ... asa pentru inceput.
Dar uite ca ai scris mai jos si cine, cum si mai ales cind le va face:
fff scrie:- cum? Gasesti o parte din raspunsuri in propunerile facute
adica masurile alea de mai sus ... ahaaaa, iarasi motiuni si restul mizeriilor de la TV??? Nu vrem asta! Altceva??
fff scrie:- cine? Fiecare dintre noi atunci cand vine vorba de civilizatie si respect fata de legi
... nu merge, scrie mai jos ca nu reprezinti pe nimeni, deci "noi" nu-si are locul aici!
fff scrie:”si... CAND?”
- cu cat mai repede cu atat mai bine
in traducere libera "Cind o face plopul pere si rachita micsunele!"
fff scrie:”a... si din partea cui vin? pe cine reprezinti?”
- exclusiv din partea mea. Nu am avut/am pretentia de a reprezenta pe cineva.
ok, asa mai merge ... e de dorit sa nu te urmeze nimeni cita vreme nu ai nicio initiativa decit aceea de a schimba canalul TV ...
fff scrie:propuneri legislative care sa nu produca costuri suplimentare majoritatii si beneficii minoritatii nu aveti?
ba da! De ce intrebi?? Ai ramas fara baterii la telecomanda??? Nu ai pe cine sa-ti scuipi veninul???

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 27 Noi 2010, 15:17

Ioan S. scrie: Si politia comunitara - in care inteleg ca autorii petitiei isi pun toate sperantele - ce rol ar putea avea (pe actuala lege) ?
...eventual cu astia
Tavi scrie:... se pt face intelegeri la nivel local pentru a actiona mai cu tragere de inima. :wink:

Scrie răspuns