PERMISE 2011

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Apr 2011, 21:44

Domnule Ionascu, daca tot lucrati ptr ANPA (si il suportati pe omul de paie numit Manaila -"tonomat" al ministrului agriculturii) va intreb si eu ca om simplu: in loc sa coste permisul ala 30 lei si sa fim obligati sa cotizam la n asociatii si la RNP nu era mai bine sa coste 100 lei/an si sa avem de-a face doar cu inspectorii agentiei (din banii astia se puteau angaja de 2-3 ori cati sunt acum) si jandarmi, politie?

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 14 Apr 2011, 21:54

Nu era mai bine sa desfinteze ANPA-ul ? :roll:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Apr 2011, 22:22

genu scrie:Nu era mai bine sa desfinteze ANPA-ul ? :roll:
Nu, ca bietul om ramanea somer si cine il angaja pe criza asta? Doar nu era sa ajunga argat pe mosia lui Radutza, nu?

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 14 Apr 2011, 23:19

adrian ionascu scrie: uluitor! poti sa-ti imaginezi ca oricine, chiar si functionarii publici, au dreptul la o parere personala? care, ce sa-i faci, nu e obligatoriu sa coincida cu parerea oficiala a institutiei unde lucreaza.
apropo de postarile mele care ti-au produs atata disconfort, unul din cei care gandesc ca tine a avut grija sa anunte ANPA cu privire la atitudinea mea dujmanoasa de pe forum. adica m-a demascat :D pacaliciul isi imagina ca voi fi sanctionat. cu regret tre sa-l anunt ca nu s-a intamplat nimic, intamplator am aflat de "initiativa" lui. chiar as vrea sa vad cine si cum ma poate impiedica sa spun ce gandesc.
dle Adrian Ionascu, o sa fiti uimit:
Nu e uluitor ! sunteti dovada vie ca in Romania orice este posibil ! dar noi romanii stim asta de multa vreme nu-i asa ?! deci nu-i de mirare ! ...
Disconfortul pe care postarile dvs mi-l creeaza, se reduce la o simpla dezamagire profunda careia nu-i dau o importanta mai mare decat merita ! Va amagiti singur daca sperati altceva !
cat despre exemplul celui care "gandeste ca mine" si care a incercat "sa va demaste"... eu il consider fantezist ! in orice caz, daca a procedat asa e clar ca nu gandeste ca mine !
adrian ionascu scrie:inteleg ca esti foarte deranjat de faptul ca mi-am exprimat dezacordul cu privire la noile reglementari din pescuitul sportiv. faptul ca tu accepti sa ti se vanda iluzii pe post de solutii e pana la urma o optiune personala.
intelegeti gresit !
in dezacord cu noile (impropriu spus "noi" pentru ca dureaza de cativa ani deja, cam de pe la infiintarea ANPA) reglementari din pescuitul sportiv sunt si eu de multa vreme, si nu numai eu, ci multi altii precum stiti, de ce as fi deranjat ca mai e inca unul in aceeasi situatie ?
problema este ca iesirile dvs la rampa vin dintr-o postura diferita de a mea sau de a oricarui altuia de pe aici, oricat ati vrea dvs sa ascundeti asta sub perna, si sa postati ca simplu pescar !
toata lumea va stie ca fiind "din interior, din sistem, si vrand nevrand cuvantul dvs capata alta greutate ! Fie ca spuneti un adevar sau o prostie imensa, impactul la cititor va fi totdeauna mai mare decat al altora, pentru ca ... sunteti din interiorul ANPA !
in aceasta situatie, postarile si dezacordurile exprimate de dvs, suna adeseori ca o instigare la dezordine si la rezolvarea problemelor pescarilor prin metode corp la corp, pe malul apei ! fiind din sistem, fara indoiala cunoasteti situatia mult mai bine ca altii, dar niciodata nu veniti cu solutii, va rezumati la a va exprima dezacordul (ce cuvant fin pentru a-ti critica institutia si sefii :twisted:, cine s-ar mai putea supara pe dvs ? :lol: ), sau mai pe intelesul nostru, indemnati pescarii la a ignora si a nu respecta documentele oficiale adoptate chiar de ANPA (institutia la care lucrati)
nu stiu daca o faceti constient, sau inconstient, ma intreb insa de ce nu va folositi energia si parerile personale a caror sustinere din partea noastra stiti ca o aveti, pentru a le expune in cadrul ANPA si a schimba ceva acolo unde trebuie schimbat ? o sa spuneti ca sunteti intr-o pozitie in care nu mai aveti tangenta cu pescuitul sportiv, stiu...ati mai spus-o !
Dar aveti coloana vertebrala si doriti totusi binele pescuitului sportiv,... asa , macar ca simplu pescar !
veniti la noi cu propuneri, cu solutii, nu cu critici si dizertatii care incurajeaza haosul si dezordinea ! prin postarile dvs promovati legea pumnului si a junglei pe apa ,... asta-i singura solutie de care sunteti in stare din postura de om in domeniu, totodata simplu pescar :D si pe deasupra si parte din sistem ? devin apele mai bune calitativ in felul asta sau doar duceti si dvs o lupta politica ?
Apropo, desi o sa va dezamagesc iar, intreb totusi, pentru ca nu v-am urmarit cu mare atentie:
in postarile dvs ii criticati pe toti deopotriva sau mai des pe AGVPS, RNP si ANPA ?
intreb ca ma tot stradui sa-mi amintesc vreo postare a dvs prin care il criticati si pe Popescu si FNPSRul lui, si nu reusesc ! :wink: :twisted:
Dle Adrian Ionascu, eu nu urmaresc sa intru cu dvs in polemica ! Si eu mi-am exprimat tot o parere personala mai devreme ! Ultima dvs postare, nu mi-a schimbat-o ! Eu pot continua sa traiesc cu parerea mea, bine mersi, si nu am o problema cu dvs ca persoana ! Ca functionar public insa, eu cred ca gresiti ! Asta e !
daca dvs ati inteles ce am vrut sa spun e ok,.. daca nu ...puteti continua in acelasi stil,... fiti linistit, o sa supravietuiesc acestei dezamagiri !
daca insa aveti chef de contre dambovitene cu pacalici... cautati pe altcineva, eu nu sunt interesat !

cu stima !
Gheorghe Mihai
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

adrian ionascu
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 14 Iun 2005, 13:54
Localitate: Bucuresti

Mesaj de adrian ionascu » 15 Apr 2011, 07:16

eu zic sa incercam sa pastram un ton normal al discutiei. n-am chef de contre dar nici nu raman dator la atacuri.
daca o sa citesti ce am scris de-a lungul anilor, in general in reviste, o sa vezi ca am oferit si solutii.
haosul si dezordinea nu le incurajez eu ci legislatia proasta si aplicarea ei execrabila precum si abuzurile de orice fel, inclusiv ale autoritatilor.
si culmea e ca solutiile proaste vin de cele mai multe ori gata impachetate, de sus. ce ai voie sa faci e doar sa incerci sa le dai o fata cat de cat legala. poti sa accepti asta sau daca nu vrei sa fii partas la asa ceva te ocupi de altceva.
nu vad ce legatura are Popescu cu subiectul, da stiu nu vrei sa intri in polemica dar nu te poti abtine sa nu vii cu abordari d-astea. sincer, n-am simtit nevoia sa ma alatur corului de "bocitoare", plus ca prezenta mea pe forumuri e meteorica. de altfel va descurcati foarte bine. :lol:
oricum ideea ca Popescu e raul absolut in pescuit e hilara. fiecare are interesele si problemele lui. Alba ca Zapada nu exista. daca poti sa-i aduci pe toti cei dispusi sa faca ceva la aceeasi masa ca sa colaboreze atunci e posibil ca lucrurile sa avanseze. dar asta inseamna ca fiecare sa lase deoparte orgolii si interese personale sau de grup in vederea realizarii unui obiectiv general, comun. insa e foarte greu de realizat asa ceva la noi.
I thought I saw a light at the end of the tunnel, but it was just someone with a torch bringing me more bloody work !

GAB
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 26 Mai 2010, 09:04

Mesaj de GAB » 15 Apr 2011, 10:12

Pe scurt, fara sa ma bag in discutii interminabile: unde si la ce pret pot gasi si eu sa imi cumpar un permis ANPA in Bucuresti?
Multumesc

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 15 Apr 2011, 11:20

30 de lei, aici

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 15 Apr 2011, 13:46

Ok, se poate face plata Online catre trezorerie pentru taxa asta?
Mama lor de cretini. Pe deasupra au si un super program destept. :explode: :explode: :censored: :datz: :lol1: :fluch
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Apr 2011, 15:06

T.Adrian scrie:Ok, se poate face plata Online catre trezorerie pentru taxa asta?
Mama lor de cretini. Pe deasupra au si un super program destept. :explode: :explode: :censored: :datz: :lol1: :fluch
Ma indoiesc ca se poate on line sa platesti taxa. Si cum iei on line chitanta? Mai ciudat e de ce nu poate ANPA sa incaseze direct taxa? Toti pescarii se intreaba chestia asta.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 15 Apr 2011, 15:19

Atata timp cat iti trebuie dovada platii, si orice plata online genereaza niste numere de tranzactie, data, nume, etc, chiar nu vad care ar fi problema sa platesti online si sa te duci cu chitanta printata la ANPA.
Birocratia asta ne mananca sufletele si ne transforma incet dar sigur in oameni fara respect in fata legii.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Scrie răspuns