PERMISE 2011

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Mesaj de Mister Fisherman » 12 Apr 2011, 21:17

apsalba scrie: Se pare ca vremea cand orice tărtan se credea pescar sportiv a apus..
Sa traiesti Nea Fane ! Aveti perfecta dreptate in legatura cu afirmatia de mai sus .
Din aceasta cauza trebuie sustinuta cu tarie ideea ca permisul de pescuit sa fie obligatoriu obtinut in urma unui examen . Examen care sa fie sustinul in urma unui curs cu o durata de minim 30 ore teorie si 50 ore practica sub stricta supravegere a unui instructor acreditat .

Ce pescar este acela care nu are minime notiuni despre biologie , ecosistem acvatic , specii de pesti , monturi ,tipuri de momeli , cum si la ce folosesc vergile si lansetele , mulinetele , cum se leaga un carlig si mai ales notiuni elementare de ecologie ?
Si mai trebui mentionat aici si bunul simt care lipseste cu desavarsire la unii pescari .

In legatura cu pretul permisului de pescuit . Din pretul stabilit ,o cota parte (25-50%) trebuie sa merga obligatori catre populari , curatenie si paza apelor . Popularile sa se faca obligatoriu in prezenta reprezentatilor sau membrilor asociatiilor de pescari , Totul sa fie la vedere .
Toate structurile de conducere ale asociatiilor care gestioneza banul pescarilor sa fie obligate sa depuna o garantie . Acesta garantie , in cazul in care asociatia respectiva nu isi indeplineste obligatiile din statut , sa fie redistribuita catre asciatiile care si-au indeplinit obligatiile fata de pescari .

Nea Fane in calitate de presedinte al FRPS speram sa aveti in vedere si propunerile noastre de mai sus . In dumneavostra isi pun toata nadejdea acesti pescari oropsiti de soarta , de AGVPS , si de toate aceste asociatii avide de bani .
Sa terminam odata cu aceste capuse care se hranesc din sudoarea si sangele acestor pescari

Traiasca Federatia Romana de Pescuit Sportiv in frunte cu dl Popescu Stefan , singurul luptator pentru pentru drepturile si libertatile pescarilor romani

Va multumim din inima si va asiguram de toata stima si aprecierea noastra .

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 12 Apr 2011, 22:03

Prietene nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar ori esti greu de cap, ori esti bine platit!
@ fisherman
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 12 Apr 2011, 22:09

Cred ca e ramas din vremurile de mult apuse (oare? :?: :?: ), sau proaspat inviate :!: :!: :!: (vezi actiunile primului excavatorist al tarii :P :P :P :P )

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 12 Apr 2011, 22:33

Fishermanne,Fishermanne,ma lasi cu gura cascata.Atit avint ideologic n-am mai vazut de mult,dar criza asta ne face mai vioi si mai originali,plus ca ne mai creeaza fantasme.Cam cum ai vrea tu sa fie cursurile astea de pescuit?Daca de exemplu eu ma pregatesc pentru spinning,nu voi avea voie sa dau la stationar,sau la crap, pe natural?Da doctorate nu dam?Ai si idei bune,dar putine ,ca transparenta sumelor incasate si cheltuirea banilor pe populari,etc.
Poate dl Fanica te crede si se ascunde in munti,sa apere nobilele idealuri ale pescuitului sportiv.Pina atunci te rog sa0ti iei aspirinele la timp si ai grija cum te imbraci,primavara e un anotimp periculos.

alinushus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 06 Apr 2011, 10:06

Mesaj de alinushus » 13 Apr 2011, 07:24

@fisherman:
Glumesti, nu? :shock:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 13 Apr 2011, 08:41

Ba, da este evident ca glumeste omul! Ce, voi nu mai stiti de gluma?

Tipar ranit
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 23 Feb 2010, 13:58

Mesaj de Tipar ranit » 13 Apr 2011, 08:50

apsalba scrie: Sa dea cu bata in balta stie orice neghiob.
DUMETA nici macar atat nu stii :twisted: (esti cu o clasa mai inferioara) :twisted:
Mai bine raspunde la intrebari :!: ai rezolvat permisele pt FRPS si chitantele emise pe APULUM :?: sau au aceeasi rezolvare ca si cele 70.000 de anul trecut pt FNPSR. :?: :twisted:
Cu userii de pe net si cu pacalitii de la concurs o mai scalzi, dar am auzit ca pescarii la care ai dat chitante APULUM si nu le aduci permise, sunt mai hotarati si se lasa cu o ciomageala din care vei iesii foarte sifonat :twisted:
ONOARE SI CURAJ :!: DAI INAINTE CU TUPEU :!:
Din oameni faci pescari, dar din pescari si FANICI oameni nuuuuuu!

Tipar ranit
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 23 Feb 2010, 13:58

Mesaj de Tipar ranit » 13 Apr 2011, 08:58

Felicitari :!: Mister Fisherman, poate cu un umor subtil nea faneee sa realizeze cat e de penibil :twisted: (daca are simtul umorului :!: )
Din oameni faci pescari, dar din pescari si FANICI oameni nuuuuuu!

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 13 Apr 2011, 09:18

kzoli scrie: :
Dute pe un lac amenajat si dai 100 ron /zi :wink: si culmea chiar atunci nu mananca cand esti tu pe acolo :lol:
Asociatiile ar trebui sa aiba fonduri si surse proprii, veniturile din permise sa fie doar un plus.....
Salut,
Ai vreo asociatie proprie? :)
Crezi ca daca permisul va fi 30 euro se va hrani si pestii din toate lacurile? - cred ca exagerezi;
Pe lacuri private nu se pescuieste cu permis ANPA; tocmai de aceia am ajuns la concluzia ca este mai bine sa merg pe ape "nationale" nu pe cele private (se practica un pescuit mai frumos).
De unde crezi ca pot avea asociatiile venitiuri proprii si daca ar avea crezi ca te-ar scuti de taxa pe "apele lor" ? - eu nu cred...

Fir Intins!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 13 Apr 2011, 09:35

Fane ... cred ca trebuie sa vorbesti si cu cei de la FRF si sa le spui ca trebuie sa faca ceva cursuri pentru copii care bat mingea in curtea scolii ... :lol: :lol: :lol:

mai tamp de atat poate fi cineva? ... ma cam indoiesc ... cum poti sa ai pretentia ca o persoana care ajunge la pescuit de 3 ori pe an sa faca nu stiu ce cursuri de pescuit ... individului nici macar nu-i pasa daca prinde sau nu, el vrea sa fie doar pe o balta pentru o gura de aer si de vorba cu amicii ... sa stii ca nu toti pescari se vor a fi "profi" si pe majoritatea nu ii intereseaza de pescuitul de competitie ...

si cum spunea cineva ... ce te faci daca pescarul care trebuie cursat e mai bun decat maestrul decis de tine sa tina cursul?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns