PERMISE 2011

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 11 Apr 2011, 08:28

In apele RNP Romsilva se pescuieste asa :
http://www.rosilva.ro/documente/regulament.pdf
Tariful a fost 460 lei/sezon/ toate apele gestionate de romsiva .

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 11 Apr 2011, 08:49

genu scrie:In apele RNP Romsilva se pescuieste asa :
http://www.rosilva.ro/documente/regulament.pdf
Tariful a fost 460 lei/sezon/ toate apele gestionate de romsiva .
Salut,
Nici in ruptul capului nu platesc atat demult,si oricum de ce achizitionam permise ANPA?!?
Hai sa te lamuresc (parerea mea) , anul trecut am discutat cu un inspecor ANPA si dupa multe informatii primite si (RE)discutate am zis la un moment dat asa : " daca tu crezi ca un protocol e mai presus de lege atunci plateste si la RNP" (e vorba de legi care sunt inca in viguare) asa ca eu cu permisul ANPA ma duc pe toate apele publice fara sa am nici o emotie indiferent ce spun unii sau altii (institutii sau asociatii) - vreau sa pescuiesc linistit si asa am sa fac, desi am citit pdf-ul si sunt deacord cu ceea ce scrie acolo n proportie de 80%; ce imbunatatiri aduce apelolr acesti "administratori" ? doar percep taxe si gata (pentru fraieri sau cei slabi de inima)

Fir intins!

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 11 Apr 2011, 09:02

Sunt protocoale incheiate si intre RNP si asociatii . Si asociatiile percep tarif separat chiar daca ai achitat suma la romsilva . Unde e hiba ? :shock:

dan70
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 12 Mar 2010, 13:15
Localitate: Cluj

Mesaj de dan70 » 11 Apr 2011, 09:21

lucutabogdan scrie: Salut,
1.Din discutiile mele la acea asociatie de la care am luat si anul trecut ANPA si am platit si taxa de membru+cea de carnet; anul acesta pe langa ANPA (30ron) sa solicitat inca 40ron pentru ape de munte (3 lacuri) si inca 30-40ron pentru ape de ses (portiune dintr-un rau(20-30km) si un lac.
Cred ca in cativa ani data asociatiile si nu numai se PREFAC , ca fac ceva, se va stinge placerea de a prinde si peste; v-om da cu artificiale si v-om prinde artificiale; daca platim care sunt beneficiile?!? - deocamdata eu nu am simntit nimic in + fata de perioada in care eram copil si pescuiam in aceleasi locuri (in minus sunt o gramada...si le stiti si voi! )

Fir Intins!
Permis de pescuit poti sa iti faci cu 30 de lei la ANPA, cu plata la trezorie. Cu permisul ANPA poti pescui fara alte taxe pe Dunare, Marea Neagra si pe apele pentru care nu a fost emisa autorizatie. Pentru Belis (si restul apelor de munte, de la Gilau in sus) vom vedea ce se mai schimba pana la 1 Mai, deocamdata este prohibitie.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 11 Apr 2011, 09:44

din cate stiu eu (dar e posibil sa ma-nsel) actualul protocol ANPA-RNP expira in iunie. daca e asa, noul protocol (care va exista cu siguranta) se va face la o luna dupa deschiderea sezonului la pastrav.
in zona care ma interesa pe mine, mi s-a spus ca e suficient permisul ANPA, dar cine stie...

later edit:

acum vad ca protocolul ANPA-RNP e incheiat pe o perioada nelimitata. cineva de la RNP imi spusese ca expira in iunie. :roll:

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 11 Apr 2011, 09:58

genu scrie:Sunt protocoale incheiate si intre RNP si asociatii . Si asociatiile percep tarif separat chiar daca ai achitat suma la romsilva . Unde e hiba ? :shock:
Salut,
Simplu , toata lumea vrea bani; noi vrem sa pescuim si uite asa sar sacalii sa incaseze malaiul. Eu personal anul acesta cu permis ANPA pescuiesc linistit; alte taxe, protocoale, combinatii de N luate cate K nu ma intereseaza atata timp cat o LEGE e mai presus de Protocoale si combinatii; fiecare face ce si cum crede/vrea.

Fir intins!

Keiler
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 22 Mai 2008, 15:00
Localitate: Brasov

Mesaj de Keiler » 11 Apr 2011, 13:16

M-am uitat putin peste regulamentul Romsilva. Inca ma mai umfla rasul din cauza enormitatilor pe care le-am citit acolo. Cum ar fi articolele 27 si 30. Plus ca individul care l-a scris e cam certat cu limba romana.

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 11 Apr 2011, 13:24

:D nu cautati greseli gramaticale . e scris foarte serios :P

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Apr 2011, 13:43

Azi am notificat ANPA in vederea anularii autorizatiilor emise catre asociatiile de pescari sportivi. Instanta a decis ca doar asociatiile de pescari sportivi, constituite ca structuri sportive si autorizate de ANST sunt indreptatite sa fie luate in evidenta. Prin urmare detinatorii de permis de pescuit recreativ sportiv sunt scutiti de a mai da bir la asociatii.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 11 Apr 2011, 14:06

apsalba scrie:Azi am notificat ANPA in vederea anularii autorizatiilor emise catre asociatiile de pescari sportivi. Instanta a decis ca doar asociatiile de pescari sportivi, constituite ca structuri sportive si autorizate de ANST sunt indreptatite sa fie luate in evidenta. Prin urmare detinatorii de permis de pescuit recreativ sportiv sunt scutiti de a mai da bir la asociatii.
De ce te grabesti ca fata mare ? Daca nu reusesti anularea in instanta a ordinului 15/2011 decizia privind desfiintarea registrului asociatiilor deschis la ANPA nu face nici cat o ceapa degerata. Si asta oricum o sa mai dureze. Pentru tine anul 2011 este pierdut dpdv financiar.

Scrie răspuns