prinsi in offside in prohibitie

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

prinsi in offside in prohibitie

Mesaj de Fario_nebunu » 12 Apr 2010, 22:18

Deschis un topic ca sa aflam daca si cum a fost gasit pescuind in prohibitie cutare sau cutare coleg de forum. Sunt curios daca se fac pe bune controale si daca da ce le ziceti, cei ce pescuiti in aceasta perioada. Recunisc ca la clean continuu si eu sa merg, e ca un drog, deci risc amenda si sculele. ma gandesc ca totusi daca practic C&R poate ii conving sa nu ma amendeze. In fine...fire intinse cui pescuieste si acum, asta e, boala grea, nu vrem sa intram in sevraj! :lol:

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 12 Apr 2010, 22:49

pe dunare am fost saptamana trecuta.am dat cu shaduri si recunosc ca mai mult urmaream salaul cu toate ca in zona aia a mai intrat si stiuca pe silicoane.am mai fost cu un amic care a luat un salau cam pe la kil jumate.zona este pazita de jandarmerie si au posturi pe acolo.la nici 10 minute dupa eliberare ne-am trezit cu un logan albastru din care s-au dat un tip de la frontiera unu de la jandarmerie si unu de la dpir sau cum draku se scrie.probabil ne vazuse cineva si au trimis baietii sa eradicheze braconierii.dupa o discutie destul de amicala in care le-am explicat ca am voie sa pescuiesc la stiuca cu artificiale dupa care nu prea au comentat ne-au intrebat daca am prins ceva.stii ca ne poate vedea cineva am recunoscut.imediat au inceput cu intrebarile sa vada peste sa le aratam cosu sa perchezitioneze masina.le-am explicat ca pestele a fost eliberat dar nu ne-au crezut.noroc ca am filmat cu telefonul mobil eliberarea.dupa ce le-am aratat filmarea cel de la frontiera s-a albit la fata.s-a dus draku portia lui de peste pe ziua aia.cu niste cuvinte aruncate in scarba,ca si daca gaseau pestele in portbagaj nu ne faceau nimik si ca suntem prosti ca l-am eliberat,s-au suit in masina si au plecat.zona e undeva in apropierea unui obiectiv si de aceea ne-au controlat.in rest daca stii drumurile si sa dai din gura poti sa braconezi cat vrei pe prohibitie,ceea ce si cred ca se intampla.a fost totusi interesanta mirarea celui de la frontiera cum am putut sa eliberam asa frumusete de peste?
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 13 Apr 2010, 10:57

pai fario, eu la clean pe raurile "noastre" dragi de langa bucuresti nu am vazut de 3 ani un control :D ....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2010, 13:00

MAYER_MARYUS scrie:pai fario, eu la clean pe raurile "noastre" dragi de langa bucuresti nu am vazut de 3 ani un control :D ....
Nici eu! Am trecut acum cateva zile pe la Pietre, pe Arges, langa Mihailesti. Crede-ma, erau pescari ca la circ, unul langa altul, in plinba prohibitie! Si nu stiucari cu blinkere si voblere ci baboieri si din cei ce cauta salaul cu peste viu. Nu aveau nici o apasare! Pai ma gandesc ca daca veneam cu un inspector ANPA si 2 politisti confisca ala vreo 200 de lansete si vergi, plus amenzi la greu! Dar cum sa mobilizezi atatea oficialitati? Plus ca poate cineva ii si anunta pe pescari sa plece repede....era cazul de o incercuire cu vreo 30 de jandarmi, sa nu apce sa fuga nimeni!

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 13 Apr 2010, 13:01

controlul e propria noastra constiinta... ca-n baza autoritatilor... :evil:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2010, 13:23

Din cei vreo 30-100 pescari aflati zilnic, indiferent de vreme si de prohibitie in locul zis La Pietre cred ca maxim 10 au permis ANPA. Restul merg in ideea ca nu va veni nimeni sa ii intrebe sau ca daca va veni se vor intelege "ca oamenii' pret de o sticla de vin sau tuica. Asa ca asta e ideea - daca ANPA ar indesi controalele din ce in ce mai multi pescari si-ar face permis! Mai ales ca nu e scump. Cat dadea pe 3 sticle de vin pentru politist si paznic atata ar da pe permis anual! Multi nu scot poermis exact fiindca stiu ca nu sunt controale. Efecetul de "deterrence" e singurul care functioneaza la 70% din ei. Constiinta au restul de 30%. Sau sunt prea optimist? :lol:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 13 Apr 2010, 13:36

cu siguranta esti optimist... :wink:

in alta ordine de idei, in zona mea, am aflat de la baieti ca una din asociatiile nou infiintate, ca o alternativa (viabila, zic eu) la sictiritul AJVPS, a inceput deja controale impreuna cu politia pe rauri, "accidentand" cateva zeci de baieti certati cu prohibitia.
acest lucru nu face decat sa ma bucure si sa sper ca actiunile vor continua la fel de intens, mai ales acum, in prohibitie.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 13 Apr 2010, 15:17

Stlabe controalele anul asta pana acum...eu am tot fost la stiuca si nu m'a intrebat nimeni de nimic....Cred k o sa bag si un clean,...daca ma intreaba ce fac,le zic k pescuiesc la stiuca:)

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

intrebare ,intrebatoare..

Mesaj de laurentiucat » 18 Apr 2010, 09:14

Art.1. (1) - Se instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ /sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 05 aprilie – 03 iunie inclusiv, şi în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 zile, în perioada 5 aprilie – 19 mai inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul ordin.
Laur: Specii şi perioade de prohibiţie
Art.5 (1) - Se interzice pescuitul comercial,recreativ/sportivşi familial a speciilor de peşti, după cum urmează:
a) ştiuca, pe o durata de 59 de zile, în perioada 1februarie - 31 martie;
aci zice la gramada de pescuit..deci e permis pescuitul la stiuca si la comercial cu plase conform legislatiei in vigoare.. :lol:
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 18 Apr 2010, 09:19

Stiu k la stiuca e voie,pacat k e voie si la plase:(

Scrie răspuns