pescuit clean lac apa limpede

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 22 Apr 2005, 12:21

intr-adevar cand ploua si e vreme inchisa merg mai bine .
Ochelarii polarizanti mai taie din reflexia luminii si te ajuta sa vezi ce se intampla sub apa , implicit sa vezi pestii .
preturile incep de pe la 300 mii in sus
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Apr 2005, 16:44

Ai incercat la rotative mici(0,1,2)?Mepps sau Vibrax,nuantze,in functie de luminozitate.Vezi aici:
http://www.mepps.com/mepps/library/lures/
Cam in oricare magazin cu scule de pescuit gasesti asa ceva si nu sunt foarte scumpe.Eu,am prins clean mai bine cu rotative decat cu orice alta naluca,le plac vibratziile. Iti recomand in special modelul acesta:
http://www.mepps.com/mepps/library/lure ... 7CXD%7C144
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Apr 2005, 16:46

Bineinteles cu fir cat se poate de subtire si de invizibil.Si te apropii de malul lacului "ca indienii". :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 22 Apr 2005, 18:20

Michael!! Crede-ma k n-o sa iei mai mult de un clean la asa ceva pe lacurile de care vorbim! Ai fost vreodata la Ghioroc la clean? K prin timisoara nush sa existe asa lacuri, Ghioroc fiind cel mai apropiat.
Crede-ma pe cuvant k o sa fuga cu suta la ora de rotativele alea!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 22 Apr 2005, 18:22

Am uitat sa precizez, k,,,, cleanul ala o fi atat de mic incat nici nu cred k o sa-l vezi. Mai merge la rotativa pe un lac de munte de care stiu, da si acolo cleni mici si ff rar mai rasariti( e vb de lacul Leshu), da in ala apa e mai rece, decat in astea de la ses, deci e alta mancare de peste........

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 22 Apr 2005, 18:26

picolo scrie:Sincer pana acum eu nu am incercat cu microvoblere (dar acum am luat cateva de la salmo si rapala si sper sa le incerc cat mai curand) Pana acum am dat doar cu lacuste. Astept sfaturi si ce modele de microvodlere merg mai bine in lacuri cu apa limpede.
Grea intrebare...
Prima conditie ar fi un fir de max. 0.16 pt. a putea lansa microvoblere. Vezi ce scrie mai sus despre fire.
Iti mai trebuie o lanseta Ultra Lite (~1-7grame) Eu am redescoperit pescuitul (la clean) cand am avut prima data in mana asa ceva :)
Eu ti-as recomanda pt. inceput voblere Cozma. Sunt ieftine si bune. In +, in magazine gasesti si catalog cu aceste voblere unde ai un tabel cu recomandarile producatorului pt. principalii rapitori din Ro.
Dimensiuni intre 3-5 cm. "Micro" nu e o regula general valabila. Poti incerca si cu voblere de 6 cm dar si de 1 cm.
Pe rau e mai fain si mai productiv totusi. Parerea mea :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Apr 2005, 18:52

Andrei scrie:Michael!! Crede-ma k n-o sa iei mai mult de un clean la asa ceva pe lacurile de care vorbim! Ai fost vreodata la Ghioroc la clean? K prin timisoara nush sa existe asa lacuri, Ghioroc fiind cel mai apropiat.
Crede-ma pe cuvant k o sa fuga cu suta la ora de rotativele alea!
Se poate sa ai dreptate,Andrei,recunosc ca eu pescuiesc numai pe rauri si numai la ses,deci in lacuri,la munte probabil se pescuieste altfel cleanul.Pe raurile Timis si Bega am avut succes la clean cu rotative mici.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 24 Apr 2005, 21:59

Cred ca trebuia inventata specia clean de balta ultra hot, glumeam. Dar sa sti ca este o problema. In primul rind trebuie sa fi sigur ca acesti pesti au ajuns la dimensiunea asta pentru ca au fost si hoti si isteti si au stiut intotdeauna cum sa faca sa se puna la adapost.Daca ai ceva timp ar trebuii sa faci asa o mica observatie sa vezi daca in apa respectiva se gasesc latausi, chironomide, larve de libelule(libelule din alea cu aripi) sau alte vietuitoare care i-ar putea servii drept hrana. Apoi ar trebuii incercate intr-adevar microvoblerele fir subtire 0,12-0,14 la vob.Sau pe toamna pestisorul viu. Un pescuit englezesc, cum zicea Jan, cu fir 0,10 cu 0,08 in cap. Struna lunga pluta chiar sub gr. Cirlig match cu tija scurta si deschidere larga, nr 20-22 din cele produse la Japan, f. fine Nadire in zona unde aivazut ca activeaza preponderent, nadire cu prastia nada usoara combinata cu vierme dat cu prastia, si un singur vierme la cirlig.Sau daca ai rubeziana atunci cu linie de 0,08mm dintr-o bucata pluta de o,3-0,5 gr.Plumbaj foarte sus, ofera-i acelas vierme dupa ce-l inveti sa culeaga viermii din apa Nu mai mult de un vierme la cirlig, daca vrei sa-l pacalesti. Fa incercari mai multe, nu descuraja si cam la aceiasi ora sa faci acelasi ritual. Chiar daca nu ai timp sa pescuiesti fa ritualul de nadire. Mai poti sa incerci si iarna tot cu fineturi, atunci s-ar putea ca sa manince mai bine. Sau toamna dupa ce ii oferi in acelasi loc porumb in lapte poti sa-i oferi si la cirlig asa ceva.
Dady

picolo
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Apr 2005, 19:17

Mesaj de picolo » 25 Apr 2005, 08:28

Cu tot respectul, cred ca ideea cu nadiul nu se poate aplica si in cazul lacului in care pescuiesc eu deoarece, cum spuneam adancimea lacului este foarte mare si cred ca la adancimea la care ar ajunge nada, cleanul nu se hraneste.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Apr 2005, 09:01

Parca ziceai ca are doar 4-5 m!
Dar daca tu nu crezi ca se pot prinde ... faci cum crezi. Dady ti-a dat sfaturi excelente, venite dintr-o mare experienta pe astfel de ape.
Daca ai barca, eu te-as mai sfatui sa incerci la musca, pe fundul apei.

Scrie răspuns