Lacum Maerus

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

aaa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2010, 18:23

Lacum Maerus

Mesaj de aaa » 21 Feb 2010, 14:00

am fost la copca Mercuri pe lacul de la Maerus, 7 bibani ca degetul toata ziua, dar nu asta este problema, specimenele prinse au caracteristici de sub dezvoltare, culoarea negru dominanta, stomac plat. Lacu are nevoie de repopulare urgenta.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Re: Lacum Maerus

Mesaj de fishi » 22 Feb 2010, 09:11

aaa scrie:am fost la copca Mercuri pe lacul de la Maerus, 7 bibani ca degetul toata ziua, dar nu asta este problema, specimenele prinse au caracteristici de sub dezvoltare, culoarea negru dominanta, stomac plat. Lacu are nevoie de repopulare urgenta.
Tare asta cu repopularea.TOATE lacurile din Brasov au nevoie de repopulare urgenta....

ps.stomacul ala plat poate fi cauzat de depunerea icrelor!!!! ce zici?culoarea neagra datorita ecosistemului in care traieste(zona namoloasa,plante acvatice,izvoare)

aaa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2010, 18:23

Mesaj de aaa » 23 Feb 2010, 20:20

frate nu bate cimpi, cunosc bine apele din zona, doar vream sa descriu situatia balti.

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Re: Lacum Maerus

Mesaj de storm fish » 23 Feb 2010, 20:30

aaa scrie:am fost la copca Mercuri pe lacul de la Maerus, 7 bibani ca degetul toata ziua, dar nu asta este problema, specimenele prinse au caracteristici de sub dezvoltare, culoarea negru dominanta, stomac plat. Lacu are nevoie de repopulare urgenta.
Am citit pe undeva ca bibanul este o specie care in lacuri mai mici inchise, daca nu se fac repopulari cu biban periodic, specia se degenereaza.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
cata_bv
junior
junior
Mesaje: 82
Membru din: 17 Ian 2010, 15:14

Mesaj de cata_bv » 23 Feb 2010, 22:08

negri cu siguranta sunt din cauza lacului in care traiesc,asta observandu-se si la alte speci de pesti!iar cu abdomenul plat,poate or fi intrat in post!oricum la cat se branconeaza lacurile de la maierus,orice populare ar fi cam in zadar!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 24 Feb 2010, 08:54

aaa scrie:frate nu bate cimpi, cunosc bine apele din zona, doar vream sa descriu situatia balti.
Daca nu vrei ,,sa bat campii'' alege si tu o balta cu potential piscicol macar de talie medie si vei gasi raspunsuri.Balta de la Maierus a devenit o hazna braconata si fara veleitati de apa de spinning,poate ceva stiuca la stationar.

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 24 Feb 2010, 11:00

Frate , daca vrei sa populezi si te tine buzunaru fa-o ce mai stai, daca nu ai bani adunati pretenii mergeti la pescuit pa unde vreti voi prindeti bibani , carasi si alti pesti si eliberatii la maerus, ca nimeni nu o sa vina sa populeze ca te plangi tu de starea bibanilor de acolo. Starea pestilor din zona Bv e jalnica peste tot nu doar acolo.

aaa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Feb 2010, 18:23

Mesaj de aaa » 24 Feb 2010, 12:45

cestaretilor, nu va puteti opri, am impresia ca multi dintre voi sinteti pescari din cauza foamei.

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 24 Feb 2010, 13:09

Prietene ,vezi ca sari calul.Tragi niste concluzii cam ,,din putzul gandirii''.Vezi cum te exprimi ca deja lezezi.....

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 24 Feb 2010, 13:46

aaa scrie:cestaretilor, nu va puteti opri, am impresia ca multi dintre voi sinteti pescari din cauza foamei.
Eu nu ma " cestaresc " cu nimeni, iar de foame pescuiesti tu, nu adu acuze fara probe.

Scrie răspuns