Salut pescari. Ati prins peste in delta anul acesta ??

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 31 Mai 2005, 15:21

Malin
Nu inca dar pana la deschidere cred ca e o.k
Lacurile sunt misto, pune botu` si coana la adanc iar ce-i si mai bine e ca se misca plaurii si nu mai poate intra sau iesi oricine.
La deschidere sunt cred la 44 poate-mi faci o vizita

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

vizita

Mesaj de malin » 01 Iun 2005, 14:09

cu siguranta ca ne vedem prin zona.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: privat-natural

Mesaj de lazarini » 06 Iun 2005, 11:58

malin scrie:Preturile foarte mari platite pe ape private sunt o oglindire perfecta a ofertei pietei de profil. Apele naturale sunt la aceasta ora devastate si daca totusi se mai prinde peste in unele (Dunare, Delta), asta se intampla numai doar datorita puterii de refacere a acestora. Situatia nu poate tine la nesfarsit si ceea ce se intampla acum in Delta pare sa fie cantecul de lebada. Deci, daca in apele naturale este dezastru, singura oferta vine din partea patronului. Acum ,patronii sunt de doua feluri: neamuri proaste puse pe jecmaneala si afaceristi. Prima categorie mizeaza pe preturi mici, drepturi nelimitate pentru pescari in a cara pestele cu sacul, peste care a fost de fapt dus la piata de mult. A doua categorie se bazeaza pe preturi prohibitive, reguli stricte pentru pescari si pe un pescuit de calitate. Cei care au bani devin obligatoriu clientii acestei a doua categorii. Paradoxal dar faptul ca avem poate cel mai scump pescuit sportiv in ape private din Europa se datoreaza distrugerii potentialului piscicol din bazinele naturale. Daca s-ar prinde peste pe rauri, in Dunare, in Delta, asa cum se intampla acum 30-40 de ani, atunci cine ar mai cumpara abonamente cu 2000 euroi pe an in nu stiu ce balta privata? La Dunavat, daca patronul practica terorismul ecologic, asta nu inseamna ca putem plati si participa in devalmasie si cu constiintele impacate la aceasta hecatomba. Pestele din incintele respective vine tot din Dunare, nu este populat, nu este furajat. In concluzie asupra acestui peste guverneaza legea care ar trebui sa faca ordine si in bazinele naturale ale Rezervatiei. Ca patronul de aici isi permite sa te lase sa iei cat poftesti demonstreaza ca nu investeste absolut nimic in peste. Asta vine gratis in incinta, odata cu Dunarea. Cum ne comportam cand platim un bulion pe zi pentru a pescui? Raspund tot printr-o intrebare: daca mergem la mare si ne cazam la un hotel unde camera costa un purcoi de bani, asta nu inseamna ca la sfarsitul sejurului putem pleca acasa cu televizorul si mobila, asta asa ca sa ne mai amortizam din cheltuieli. Nu zic nu, dar poate si soacra ar fi avut nevoie de un frigider... In concluzie, avem apele si preturile pe care le meritam. De vreo opt ani discutam pro si contra catch&release, atitudine civilizata si nu am ajuns inca la nici o concluzie. Cei care mai dau drumul la un peste sunt priviti de ceilalti ca si sum ar fi fete mari la menopauza.
Malin, la care dintre incintele de la Dunavat de referi?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iun 2005, 13:33

ar fi vreo diferenta intre ele ?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 06 Iun 2005, 14:07

danr scrie:ar fi vreo diferenta intre ele ?
Pe Dunavat 1 am remarcat atentia acordata de concesionar capturilor retinute. Facea urat daca te prezentai la ponton cu marlite subdimensionate. Am asistat personal la situatii in care pentru acest motiv unii pescari au fost dati afara din incinta "cu suturi in fund" (adica ceva de genul: platiti tot ce ati retinut si sa nu va mai prind niciodata pe aici), chiar daca tipii aveau buzunare darnice, si promiteau cheltuieli generoase. N-au fost niste faze de salon, dar am apreciat motivatia gestului.
In ceea ce priveste insa preturile, aici inclin sa va dau dreptate, zilele petrecute acolo gaurindu-mi serios buzunarele.
Nu stiu insa cum e prin alte locuri, din acest motiv am reluat subiectul asta.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iun 2005, 15:48

la dunavat 1 nu se goleste regulat ?

la dunavat 2 sigur asa se intampla, cum spunea malin - poate malin vorbea de 2 ....

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 07 Iun 2005, 12:18

danr scrie:la dunavat 1 nu se goleste regulat ?

la dunavat 2 sigur asa se intampla, cum spunea malin - poate malin vorbea de 2 ....
Nu cred ca se goleste (nu prea are cum, dupa ce capturi am avut si vazut pe acolo), dar sigur se pescuieste industrial de catre concesionar (inclusiv stiuca). Are zilnic in apa cateva setci si taliene.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 07 Iun 2005, 14:09

nu se goleste complet, se scoate apa din incinte cu pompele pana ramane apa pe 1-2 canale mai mari, apoi se scoate tot ce se poate, la blana, asta ofata la 3 ani
de aia marlele de acolo sunt standard, rar de tot alea sarite din schema....

Avatar utilizator
milcica
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 04 Iul 2005, 09:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de milcica » 04 Iul 2005, 10:17

nu vreau sa deranjez sau sa supar pe cineva..pana acum ma multumeam doar sa citesc discutiile de pe forum dar acum ma macina o problema si as vrea daca se poate sa gasesc un raspuns...domnul "malin" este daca nu ma insel Malin Musatescu, respectabilul domn de la Aventuri la Pescuit, revista pe care o citesc cu mare placere si care in nr 17 (decembrie 2003) aducea un elogiu incintei de la Dunavat...daca stiti articolul trebuie sa fiti de acord cu mine ca dibacia autorului te impinge intr-o lume la care cei mai multi dintre noi viseaza ani de zile si care poate dupa ce strang in toti acesti ani bani sa ajunga acolo afla ca"e teapa"sau "plasa "dupa cum vrea patronul...intrebarea mea e urmatoarea :dupa ce se scrie un articol (reclama) la o anumita incinta nu se urmareste mersul lucrurilor..?si daca se observa ca acel articol nu mai are nici in clin nici in maneca cu locul respectiv de ce nu se ia atitudine ?de ce nu se mai scrie un altul in care sa se prezinte adevarata fata a monedei?
Cei care fac reclama trebuie sa se gandeasca si la oamenii care nu au bani decat pentru un abonament la o revista si eventual pentru o iesire la o balta de lux odata pe an...si daca atunci alegi o incinta "de vis"si te trezesti intre plase...te cam ia durerea de inima
multumesc pt intelegere

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Iul 2005, 14:02

milcica:bine ai venit printre noi :D Cat despre post-ul tau...cred ca si eu as fi tare deranjat de cele prezentate mai sus.Ai incercat sa-i comunici patronului de acolo nemultumirile tale?Sau nu ai avut cu cine discuta... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns