Ordinul nr 20/2010 privind pescuitul sportiv

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 05 Feb 2010, 20:09

bravo

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 05 Feb 2010, 20:36

zvic scrie:Pai sa zicem ca eu ma duc la trezorerie si platesc la fel ca si anul trecut taxa aia de eliberare a permisului de pescuit. Cu chitanta ma duc la asociatie si le zic sa imi dea permisul, eu am platit pentru el conform legii deci trebuie sa mi-l dea, fara alte taxe suplimentare. Daca imi cer o taxa suplimentara cum ar putea fi aceasta justificata ?
Conform art. 1- 4 din ordinul 20, asociatia trebuie sa-mi elibereze permisul indiferent de ce activitati mai are. Poate e un ong care primeste cotizatii si din banii aia face paza, populari ... dar pe mine nu ma intereseaza asta, eu vreau doar sa imi elibereze permisul. Daca nu o fac ii dau in judecata pentru ca nu respecta legea.
Mda,
Pai sa o luam cu inceputul: ONG este prescurtarea (acronimul) pentru Organizatie Non Gurvenamentala.
Un ONG "n-are nici in clin nici in mineca" cu politica guvernului, indiferent de ce natura este ea si implementarea sa; cu alte cuvinte nu este supusa guvernului, cu alte cuvinte nici guvernul nu le poate stringe de c....
Restul il deduci.

Mai departe,
Atunci cind o asociatie ridica permisele (cartonasele) primeste o factura care este datoare s-o achite intr-un termen stabilit. De obicei nu ridici urmatoarea transa pina nu-ti obligatiile curente. (Din cite imi aduc aminte permisele luate in plus nu se returneaza - asta e alta poveste; nu insistam.)

In cazul in care asociatia sa zicem, ridica 100 de permise din care 1 ti-l da tie, nu are la dispozitie instrumentul necesar sa faca compensarea cu statul pentru acel permis. Factura este emisa pe 100 de permise, si aceasta factura este o obligatie de plata. Ceea ce vreau sa spun este ca nu poate achita c/val la cele 100 de permise cu "99 de permise cu bani + chitanta ta".

Deci in cel mai buna caz (daca nu esti trimis la plimbare) o sa fii trimis la ANPA catre care ai facut plata sa-ti ridici permisul.


PS.
Nu sunt de meserie; daca este un contabil care sa aibe raspuns la dilema de mai sus astept un comentariu constructiv.
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 05 Feb 2010, 20:47

zvic scrie:Pai sa zicem ca eu ma duc la trezorerie si platesc la fel ca si anul trecut taxa aia de eliberare a permisului de pescuit. ...
...stati relax...au incercat altii , inca din primele zile ale acestui an.
Trezoreria nu mai incaseaza aceasta taxa , asa ca discutia nu merita continuata in directia aceasta.
...o sa luam permisele de la magazin , cum zice apsalba
...fiti fara nadejde !
:lol:

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 05 Feb 2010, 20:49

Te duci la trezorerie,plăteşti 20 permisex30 lei în contul ştiut ,şi cu delegaţie de la o asociaţie legal constituită te prezinţi la ANPA şiridici 20 permise(dacă mai ai cu tine şi 10 taloane de pensie ridicişi 10 permise de pensionari) .
Trebuie să dovedeşti că toţi cei 30 sunt membrii ai asociaţiei care te-a trimis.îmi cer scuze sunt new member.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 05 Feb 2010, 20:51

Se pare că nea Fane a fost destituit

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 05 Feb 2010, 20:59

[quote="old_radu"][quote="zvic"]Pai sa zicem ca eu ma duc la trezorerie si platesc la fel ca si anul trecut taxa aia de eliberare a permisului de pescuit. ...[/quote]

...stati relax...au incercat altii , inca din primele zile ale acestui an.
Trezoreria nu mai incaseaza aceasta taxa , asa ca discutia nu merita continuata in directia aceasta.
...o sa luam permisele de la magazin , cum zice apsalba
...fiti fara nadejde !
:lol:[/quote]

Corect! zvonurile ca a fost platita contravaloarea permiselor la trezorerie e can can.
Sa posteze chitanta pe 2010 (cine o are) :)

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 05 Feb 2010, 21:02

Problema e ca nu stim care e faza cu reciprocitatea pana la urma. E obligatorie, dar nu stim in ce conditii. Daca e valabila, poate venim noi in MM sa facem permis, sau poate vii tu in SJ :D

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 05 Feb 2010, 21:14

Pai de ce nu mai incaseaza trezoreria aceasta taxa, in lege spune ca se poate, partea aia mai e valabila sau nu ?

iovys, in sj nu e bine ca trebe sa platesti "taxa de inscriere" in asociatie daca nu ai vizat permisul anul trecut.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 05 Feb 2010, 21:28

danone scrie:
ANDREI RIGA scrie:
danone scrie:Din legislatia privitoare la practicarea pescuitului recreativ , eu deduc urmatoarele:
1. Pescuitul recreativ se face in baza permisului de pescuit tiparit de ANPA si eliberat prin asociatii de pescari legal constituite detinatoare de licente de acvacultura si care au in concesiune zone (luciuri de ape)
2. Permisul de pescuit se elibereaza cu titlu gratuit (nici un articol de lege nu prevede o valoare a acestuia) de catre asociatia de pescari , singura obligatie financiara a pescarului fiind aceea de plata a cotizatiei impusa de asociatie.
3.In baza art.9 din Regulamentul anexa la ordinul ministrului nr.20/2010, orice pescar inscris intr-o asociatie si care detine permis de pescuit recreativ, poate pescuii in baza reciprocitatii pe orice apa publica concesionata de oricare asociatie, cu conditia respectarii regulilor de pescuit stabilite de acea asociatie.


Concluzii:
1. Pentru a intra in posesia permisului de pescuit recreativ este obligatorie apartenenta la o asociatie legal constituita in conditiile legii, indiferent din ce zona este asociatia respectiva.
2.Este de preferat afilierea (inscrierea) la o asociatie legal constituita , indiferent din ce zona este asociatia respectiva si care practica cele mai mici tarife la cotizatia de membru.
In urma telefonului de ieri la ANPA mi s-a comunicat ca pretul permisului este tot 30ron
In ce temei legal a stabilit ANPA pretul permisului. Ordinul 753/2008 care stabilea valoarea permisului la 30 lei, a fost abrogat, iar alt act in vigoare, referitor la valoarea permisului, nu exista.
ca sa fiu mai corect, mi-a spus ca permisul costa 30 ron dar ca nu stie cat o sa-mi mai ceara asociatia. In momentul in care i-am spus ca ordinul nu spune ca sunt obligat sa fiu membru in asociatie ca sa imi elibereze un permis, mi-a raspuns razand jenat ca daca stiu sa pun problema si ce sa spun , n-ar trebui sa-mi mai ia si alti bani !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 05 Feb 2010, 22:05

zvic scrie:... in sj nu e bine ca trebe sa platesti "taxa de inscriere" in asociatie daca nu ai vizat permisul anul trecut.
...astia chiar au inebunit ?
...daca anul trecut am fost plecat din tara , daca am fost bolnav (Doamne fereste !) , daca ...
...O.P.C.-ul pe capul lor !
:oops:

Scrie răspuns