COTELE APELOR

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 16 Feb 2007, 21:13

Ce bine ca se termina cu mareea.
Poate revenim la topic
Nu mai stie nimeni nimic despre ce fac pestii cand variaza nivelul apei??
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 16 Feb 2007, 21:35

Hai sa fie atunci in topic!
Pana acum cca 5-6 ani ,pe Mures in zona mea , orice crestere de nivel a apei se lasa cu capturi !Sa nu mai vorbesc de mreana sau somn care agreaza aceasta crestere a apei...La fel scobarul...Toata lumea astepta infrigurata o crestere a apelor Muresului ; de o vreme insa s-a stricat calimera! E invers domnilor !Creste apa - Nimic! Se tulbura apa - Nimic!Era sa zic si ca iasa apa si tot ...Si apoi hopa, scade apa - misca! Se curata apa - misca binisor! Apa este curata - se Prinde (uneori!) . Acum vreau sa precizez ca nu ma refer neaparat la rapitori ci la pestii din Mures in general .Sincer nu-mi explic aceasta inversare a "poftei de mancare" a pestilor, ca sa zic asa , dar am pus acest lucru pe seama faptului ca in ultimii ani cotele Muresului au fost relativ mai ridicate ca in trecut.Poate s-au saturat si ei de apa mare ! Ca noi ne-am cam saturat... Si mai are legatura si cu poluarea, mai precis cu dilutia agentilor poluanti.In ceea ce priveste influenta lunii asupra Muresului , din punct de vedere al pescuitului, cred ca este relativ mica sau cu alte cuvinte ceilalti factori sunt mult mai puternici pe o astfel de apa .
Inclusiv factorul Braconaj! :evil:
Si mai este ...ceva: ca sa ai rezultate trebuie sa mai existe si partenerul de intrecere ,adica Pestele! Daca spune-ti ca exista si e sub apa , s-ar putea sa va ...inselati. :cry:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 16 Feb 2007, 21:50

IN SFARSIT
:D :D
La noi in zona, la varsarea Ialomitei in Dunare,cand au fost apele crescute si mai maloase pe Dunare,cel mai bine am pris stiuca sau somn la limita apelor.Rapitorii stateau oarecum la apa mai limpede(zic oarecum ca si Ialomita e naclaita rau)si atacau pestii nauciti care veneau pe cursul principal.In Ialomita bateau in maluri ca erau pescuti din belsug si nu prea aveau chef de metale in dinti.Mai frumos a fost la Topalu pe canalul din fata satului.Acolo parca se adapostise tot carasul si crapul din Dunare si rapitorii erau in elementul lor.
Cand apele s-au retras si s-a limpezit(limpezeala de Dunare!!)au cam plecat si pestii.
Chair glumeam cu tovarasul meu de pescuit ca poate si-au luat bilete all inclusiv in Delta.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 16 Feb 2007, 22:02

zamfi scrie:Hai sa fie atunci in topic!
Pana acum cca 5-6 ani ,pe Mures in zona mea , orice crestere de nivel a apei se lasa cu capturi !Sa nu mai vorbesc de mreana sau somn care agreaza aceasta crestere a apei...La fel scobarul...Toata lumea astepta infrigurata o crestere a apelor Muresului ; de o vreme insa s-a stricat calimera! E invers domnilor !Creste apa - Nimic! Se tulbura apa - Nimic!Era sa zic si ca iasa apa si tot ...Si apoi hopa, scade apa - misca! Se curata apa - misca binisor! Apa este curata - se Prinde (uneori!) . Acum vreau sa precizez ca nu ma refer neaparat la rapitori ci la pestii din Mures in general .Sincer nu-mi explic aceasta inversare a "poftei de mancare" a pestilor, ca sa zic asa , dar am pus acest lucru pe seama faptului ca in ultimii ani cotele Muresului au fost relativ mai ridicate ca in trecut.Poate s-au saturat si ei de apa mare ! Ca noi ne-am cam saturat... Si mai are legatura si cu poluarea, mai precis cu dilutia agentilor poluanti.In ceea ce priveste influenta lunii asupra Muresului , din punct de vedere al pescuitului, cred ca este relativ mica sau cu alte cuvinte ceilalti factori sunt mult mai puternici pe o astfel de apa .
Inclusiv factorul Braconaj! :evil:
Si mai este ...ceva: ca sa ai rezultate trebuie sa mai existe si partenerul de intrecere ,adica Pestele! Daca spune-ti ca exista si e sub apa , s-ar putea sa va ...inselati. :cry:
Ai dreptate zamfi, tot pe Mures, dar in jurul aradului nu prea mai sunt pesti sa ne putem lauda cu ceva capturi serioase. Braconajul este in floare. In vara am vazut "pescari" :?: la grebla, in cursul zilei, chiar in zona in care Muresul traverseaza orasul. E tragic cum cei care ar trebui sa ia masuri stau pe mal si se amuza, la propriu, de asa zisii pescari.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

braconieri

Mesaj de meas » 16 Feb 2007, 22:06

Pai daca i-ai vazut trebuia sa-i "impusti" pe loc.Sa nu apuce sa se inmulteasca.Trebuie ca si societatea civila sa-si faca datoria.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: braconieri

Mesaj de luci_t » 16 Feb 2007, 22:13

meas scrie:Pai daca i-ai vazut trebuia sa-i "impusti" pe loc.Sa nu apuce sa se inmulteasca.Trebuie ca si societatea civila sa-si faca datoria.
de impuscat nu-i impusc, dar acum am camera cu o rezolutie destul de buna :D si o sa postez imagini cu ei in plina actiune. desi sper sa nu fie cazul. In ultimele saptamani jandarmii impreuna cu cei de la ajvps si-au facut datoria si au fost destul de des in "vizita de lucru" :!: pe mures si baltile din jurul aradului. Sper totusi sa nu-i loveasca moleseala cand vine caldura :P

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: intrebare catre SF

Mesaj de Adelin » 17 Feb 2007, 00:12

meas scrie:Spune-mi,te rog,tu citesti ce se scrie la topicul asta???????
NU MAREEA ESTE IN DISCUTIE !!!!!!! ci comportamentul pestilor in situatiile cand apa creste sau scade.
Daca stii ceva despre pescuit ar fi bine sa-ti spui parerea,ca de off-topicul "maree"am inceput sa ma satur.
Ia exemplu de la jonnybravo,Don Carlos,Jancsi,Jean Scurtu sau dan popa si impartaseste-ne CEVA din bogata-ti experienta(daca ai !!)
Sti cum e cu mancatul pe apa care creste sau care scade?!Stai ca iti zic acu:
Un pescar se hotaraste sa pescuiasca pe un loc unde, coincidentza face ca mai multzi salai activi sa se afle la mancat si anume dupa un pom cazut in urma unei viituri.Omul se apuca de treaba si prinde 5 bucatzi in cateva minute si scapa inca atatzia.Pe malul celalalt sta alt pescar care pescuieste pe locul unde zilele trecute a prins cate doi trei salai in fiecare zi,dar cea ce nu stie el e faptul ca pestii au migrat pe malul vecin dupa bancurile de obletzi. Spinner-ul nostru lanseaza si recupereaza, jucand naluca perfect, dar fara nici un tzac.
In tot acest timp. Apa creste, iar luna scade :lol: vazand cu ochii.
Ia ghicitzi ce concluzii vor trage cei doi pescari cand incheie ziua. :roll:

:idea: La primul pestele mananca cand creste apa si cand scade luna, iar la celalalt, salaul nu pune botul nici mort! :arrow: meas -Multzumit de raspuns?!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

fain

Mesaj de meas » 17 Feb 2007, 00:23

Asa raspuns "on topic"mai zic si eu :lol: Foarte adevarat ca multe sunt aleatorii la pescuit dar nu chiar totul.
Oricum la sfarsitul zilei de pescuit cei doi pescari din povestea ta fac si ei o medie la capturi si dau de un alt adevar:"aseaza-te pe malul unde este peste" :lol: :lol: indiferent de solunar.
Pana epuizam topicul s-ar putea sa scoatem si un mic manual de sfaturi practice
:lol: :lol:
Nu mi-ai zis...te astept la o tzuica :?:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 17 Feb 2007, 00:57

Draga Meas , eu zic sa te calmezi , nu am inceput sa vorbesc eu de maree si fazele lunii , am raspuns la ce s-a postat , daca nu-ti convine nu trebuia sa vii cu atitea date despre maree , fazele lunii si stiuca stirba in anume faze ale lunii , intradevar , off-topic , asta ca sa te lamuresti , sa nu crezi ca vreau sa-ti nenorocesc topicu .

Referitor deci la cresterea apei , trage , insa depinde ... daca prinzi prima zi si creste rapid , cafea cu lapte plus mizerii pe apa...o cam furi indiferent ca intra pe canale sau balti adiacente , desi daca intra pe canale multi se bucura si gramada stau unu linga altul , da asta.i arhicunoscut , de fiecare data cind ii vreu riu umflat se ingramadesc totii la confluente , canale , balti , vai care vin curate sau cel putin decente .
La Benesat pe Somes , intr-o vara , stateam cu cortu , a plouat sus undeva si a inceput sa creasca balta si sa se tulbure , au trecut vreo trei zile sa-si revina , in zilele alea nu s-a luat nimic , desi nivelul a fost constant , crescut evident.Daca as fi ajuns dupa trei zile si as fi vazut in ce hal tragea salau , mi-as fi dat pumni in cap de ce nu am venit cel putin cu o zi inainte , insa cum am admirat dezastru timp de trei zile.....
In Cheile Lapusului , am stat odata o saptamina , numai ploi , se tulbura , crestea , seara se linistea , dimineata era acceptabil , la amiaza iar incepea , multa mizerie pe apa , imposibil de dat la naluci da intra pe lipitoare si chiar la pestisor , clean si ceva biban .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 17 Feb 2007, 01:17

Interesante constatari.
Exista destule deosebiri in modul cum cresc apele la munte si cum cresc ele in zona Dunarii sau Deltei.La munte sau zonele colinare cresterea este destul de rapida si scaderea probabil la fel.Daca sta ploaia.
Aici, la ses, pestii parca au un presimt.
Trag foarte bine si cam la orice, cu ceva timp(nu mult) inainte sa creasca apele,se retrag in balti sau intra pe Ialomita cand vine "suvoiul" si iarasi trag bine,dar cand sunt scazute trebuie sa fi mare scula sa agati ceva.
Cat despre "on" sau"off" topic nu-i asa mare bai;orice informatie in plus e bine venita,chiar si "folclorice";cunosti zicala:"superstitia de azi=stiinta de maine"
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns