Apare rovigneta???

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 13 Feb 2007, 22:18

80 lei = ape ses, asa scrie pe chitantza mea eliberata de AJVPS Arad, nu specifica judetzul, pot spera ca e valabil pe tot teritoriul RR ??? :roll:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

ai dreptate

Mesaj de luci_t » 13 Feb 2007, 22:22

Da bibanus sau cel putin asa spun iubitii conducatori ai ajvps arad. ca e valabil in toate apele de ses din tara. Probabil o sa aflu mai multe in 25 febr cand sper sa merg in in bihor.
Aproppo stie undeva unde se mai poate pescui in arad?
Pe ghioroc am fost, e frumos, dar peste nu prea.
La joia mare sau la barsa nu ai loc in weekend

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 14 Feb 2007, 07:54

bibanus scrie:80 lei = ape ses, asa scrie pe chitantza mea eliberata de AJVPS Arad, nu specifica judetzul, pot spera ca e valabil pe tot teritoriul RR ??? :roll:
Chitanta poti sa o pui in rama sau sa o dai nevestei, este egal. In caz ca esti controlat nu te intreaba nimeni de chitanta. Conform legii chitanta nu da drept de pescuit. Asa ca ce scrie pe chitanta este fix zero. Permisul emis de CNAFP este important! L-ai primit? Tine de el! Si citeste-l!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 14 Feb 2007, 09:46

:lol: deci pot sa iau permisul pretenului mu.....ce mistooooo iese el sambata si eu duminik :wink:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 14 Feb 2007, 09:47

Daca va cheama la fel :))

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 14 Feb 2007, 09:51

:lol: era o gluma pe permis din 2005 care era plastificat fara nume pe el :) ala cu jmecherii holografice, dar nu ne cheama la fel decat la initiale M M :lol: banui ca ajvpseii citesc mai mult nu numa initialele :lol: :lol:

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 14 Feb 2007, 10:29

permisul de pescuit e valabil doar cu carnetul de membru .asaca nu ai ce sa faci cu el fara daca nu ai carnet.
referitor la reciprocitate asociatiile care sunt afiliate la agvps din romania au in actul aditional o clauza prin care au dreptul sa isi faca reciprocitate.noile asociatii nu au asa ceva. ei au alt contract. va sigur eu de asta.
deci cu permisu de la asoc din scara blocului pescuiesti doar unde e gestionara. cu permisu de la ajv pescuiesti pe apele care le gestioneaza asoc din tara afiliate(ma refer la ape naturale neamenajate).
sper sa fi fost clar.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Feb 2007, 11:07

pescuitorule ,
aditionalu ala semnat intre avjpse si vreo asociatie e un aditional intrei ei si atat .
prin alte topicuri se exemplifica cu legi si articole ca permisul de pescuit iti da dreptul sa pescuiesti in toata tara , cel putin pana la noi ordine
permisul il cumpara asociatia de bloc de la CNAFP si nu de la AJVPS pt ca
CNAFP administreaza apele publice
AJVPS e o asociatie ca oricare alta , poate doar mai mare si urata .
Daca gresesc demonstreaza-mi , da concret .......
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 14 Feb 2007, 11:28

@pescuitorule,
Pentru 2006, teoretic "reciprocitatea" in cadrul AJVPS a functionat astfel: avind carnetul de membru cu cotizatia platita la zi luat de la asociatia din judetul X, puteai merge sa soliciti de la asociatia din cadrul judetului Y un permis de pescuit. La asociatia din jud. Y achitai taxele pentru permisul de pescuit si iti viza carnetul, fara a plati si cotizatia la asociatia din jud. Y
Am subliniat teoretic pentru ca nu toate AJVPS-urile din tara tineau cont de aceasta "reciprocitate".


Am gresit cu ceva in ceea ce am prezentat ?
Ce crezi ca poate opri noile asociatii sa incheie protocoale prin care sa puna in practica acelasi mecanism ?
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 14 Feb 2007, 11:34

oricum nu mi-am vizat permisul pe anul asta

daca e precum se spune o sa imi iau o bata de lemn sa ii altoiesc pe oricare imi cere permisul de pescuit (mi se rupe de asociatiile lui peste)

instig la nerespectarea legi (e dreptul nostru garantat de constitutie-vezi dreptul la asociere si la liberul acces)

De cand pui mei s-au facut toate taraturile de la bucale stapane pe raurile pe care pescuiesc eu , asa ca eu le revendic in numele stamosilor mei (Burebista, Decebal, Glad , Menumorut, etc).
the angler is catching xxx, not by the lure

Scrie răspuns