Despre legea pescuitului in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1121
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de lazarini » 09 Mai 2024, 20:31

Si forma finala a legii, pescuitul recreativ este reglementat prin art.29 - 31:

https://www.senat.ro/legis/PDF/2022/22L ... cache=true

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de Zamfi » 10 Mai 2024, 06:45

Din ce am citit , nu reiese ca asociatiile trebuie sa fie afiliate la Agvps ,federatii,etc.Poate nu am fost atent.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1121
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de lazarini » 10 Mai 2024, 10:44

Zamfi scrie:
10 Mai 2024, 06:45
Din ce am citit , nu reiese ca asociatiile trebuie sa fie afiliate la Agvps ,federatii,etc.Poate nu am fost atent.
Citeste definitia notiunii de “asociatie de pescari recreativi” (art.4 pct.4) si vezi care ar fi asociatia/uniunea/federatia care indeplineste conditiile impuse prin definitie si la care asociatia de pescari recreativi este necesar a fi afiliata. Cum spuneam si in primul post din acest topic, nu inteleg de ce s-au jenat si nu au scris direct “afiliata la AGVPS”.
De altfel aceasta definitie se dorea a fi impusa prin lege de AGVPS inca in urma cu mai bine de 10 ani - se pot vedea discutii aici pe forum in acest sens.
Ultima oară modificat 10 Mai 2024, 10:46 de către lazarini, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1121
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de lazarini » 10 Mai 2024, 10:45

Bad post

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de Zamfi » 10 Mai 2024, 15:52

Ai dreptate, insa acolo scrie asociatia,uniunea sau federatia ...Eu cred ca devine mai complicat si razboiul intre si intre...abia acum incepe :) ))))
Nu mi se pare nimic clar, din contra lasa loc de joc de glezne.De altfel cred ca sunt deja jucatori scosi la incalzire...:)
Tipic romanesc as zice.
Ps: ce bine ca mi se rupe si de ...si de...;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16228
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de adrian99 » 10 Mai 2024, 20:58

aline,daca tot "ti se rupe si de...si de"care este rostul intrebarilor tale? :roll:
lazarinii ti-a raspuns la obiect,argumentand ceea ce spune(si stie destul de bine legile,zic eu)
ca si tine sunt foarte multi care vor ca alte persoane sa se implice si sa rezolve(intr-un fel ori altul)problema pescuitului in Romania.
daca noi pescarii,nu facem nimic,nici macar petitii catre forurile abilitate,cine sa le faca?aia de la Uniunea Europeana?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de Zamfi » 10 Mai 2024, 21:13

Eu nu am pus nici o intrebare.Intrebari nici atat...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2690
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de johnnybravo » 11 Mai 2024, 01:40

lazarini scrie:
09 Mai 2024, 20:31
Si forma finala a legii, pescuitul recreativ este reglementat prin art.29 - 31:

https://www.senat.ro/legis/PDF/2022/22L ... cache=true
da, e spre bine dar in continuare sunt scapari, adica se permite pescuitul cu o taparina cu 10 carlige sau cu naluci cu 3 ancore dar au bagat acum sanctiune pentru pescuitul cu mai mult de 3 undite si/sau 4 lansete cu 2 carlige :lol1:


la art. 4 au inclus definitii dar au omis definitia unei unelte pentru pescuit, au avut grija sa introduca in schimb sanctiuni pentru pescuitul cu unelte de pescuit artizanale :) Oare daca imi fac un vobler si o lanseta, pot pescui legal cu ea? :lol1:

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de OldSVF » 11 Mai 2024, 02:10

Personalul de paza cu uniforma,arma și insigna la care face se referire în pct.6-7 de la art.29.sunt de fapt paznicii angajati ai asociației(vânători) sau firme de paza care încheie un acord cu beneficiarii contractelor de utilizare a resurselor acvatice vii?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1121
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Despre legea pescuitului in Romania

Mesaj de lazarini » 11 Mai 2024, 09:21

Zamfi scrie:
10 Mai 2024, 15:52
Ai dreptate, insa acolo scrie asociatia,uniunea sau federatia ...Eu cred ca devine mai complicat si razboiul intre si intre...abia acum incepe :) ))))
Nu mi se pare nimic clar, din contra lasa loc de joc de glezne.De altfel cred ca sunt deja jucatori scosi la incalzire...:)
Tipic romanesc as zice.
Ps: ce bine ca mi se rupe si de ...si de...;)
Nu cred ca mai loc de joc de glezne, aceste prevederi sunt concepute de AGVPS pentru AGVPS. Nu uita ca vorbim de pescuit recreativ, situatie in care notiunea de federatie se traduce printr-o asociere de doua sa mai multe asociatii sau fundatii si nu prin definitia data de legea sportului, nefiind vorba de federatii sportive. Asta ca sa nu mai punem la socoteala cerinta reprezentativitatii la nivel international, cu alte cuvinte afilierea la CIPS.

Oricum, treaba este deja rezolvata, legea e data degeaba si nu se poate aplica, Parlamentul nu a facut altceva decat sa piarda vremea.
Nea Fane dixit: conform reglementarilor UE "pescuitul recreativ se practică pe apele costiere nu pe apele interioare", ape interioare pe care "se practică exclusiv pescuitul sportiv, nu pescuitul recreativ" si, asa cum cu totii cunoastem, "pescuitul sportiv intră sub autoritatea de organizare, administrare, supraveghere și control al Federației Române de Pescuit Sportiv"
In aceste conditii concluzia nu poate fi decat una singura: "adio AGVPSR!"
:lol1:

Scrie răspuns