Super oferta pescuit in Delta Dunarii

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 30 Aug 2006, 17:50

@danr, pt tine ghidul e gratis ... daca dai o shpaga :-)

@tudor
da, se pescuieste industrial, acesta este un drept al locuitorilor deltei. dar spre deosebire de alte zone aici se respecta legea. pana la 1 septembrie se pescuieste numai cu taliene si vintire. ieri, venind noaptea de la mila 23 am lovit setca intinsa de-a latul canalului, la noi nu vezi asa ceva.
in plus la cherhana nu primim peste sub dimensiunea legala.
pentru canalul lopatna, unde oferim pescuitul la crap precum si pe unele ghioluri cu stiuca avem o intelegere speciala cu pescarii profesionisti sa nu pescuiasca cu setca. setca fiind instrumentul care ar trebui scos din delta pentru a proteja majoritatea speciilor de peste interesante pentru pescuitul sportiv.

@seb1
ok, numara cum vrei, ziua incepe si se termina la ora 12 daca facem noi transferul. daca ai barca ta poti veni si pleca la orice ora.

@sile
nu este o oferta pentru fraieri ci una pentru oameni cu bun simt.
delta poate fi gospodarita si pe bucati, important este sa se inceapa de undeva.

@muscaloiu
florine, statul nu pazeste nimic, s-a incercat si nu merge.
delta are 550mii de hectare, cine crezi ca poate gestiona atatia oameni cati ar trebui sa acopere aceasta suprafata?
asta cu delta publica ... pute cu adevarat

daca oamenii s-ar invata sa respecte natura si sa elibereze pestele sub dimensiune sau sa renunte la carat pestele cu sacii delta nu ar mai avea nevoie de paznici.

@ionut,

da, corecta abordare, stiuculite pana'n kil, zeci la numar ....
asta am vazut si eu zilele trecute in 3 iezere, killareala de marlita la greu, aia de acolo nu au auzit de eliberat peste ... "oamenii mananca si peste mic" ...
spor la numarat stiuculite, noi pe aici ne distram cu stiuci de peste 2-3 kg, la noapte am sa bag cateva poze in album sa va treaca supararea.

@adrianc
este aberant sa spui ca toti oamenii cu bani sunt niste inculti si "ghiulari", sunt foarte multi oameni in romania care-si permit (cu lejeritate) sejururi cu servicii de calitate la preturi pe masura (nu la 2 lei kilul) si care stiu sa aprecieze un peisaj curat, nepoluat, langa cea mai mare colonie de pelicani din europa, langa padurea letea (unica in lume), sa prinda si sa elibereze pesti mari sau mici.
sunt oameni educati, oameni care vin dupa o plimbare de o zi cu chistoacele de la tigari in mana si le arunca la cosul de gunoi, a fost o placere pentru mine sa-i cunosc.

e drept ca au aparut si exemplare cu lanturi groase si ifose de oameni plini de bani, oameni care nu concepeau sa elibereze pestele, aruncau toate gunoaiele pe jos ... a doua zi au impachetat si au plecat ... sper sa apara cat mai putini de genul acesta.

de ce sa nu fie hoteluri de 4 stele in delta? crezi ca esti singurul care vrei sa pescuiesti aici?
o oferta variata va satisface toate clasele de turisti, exista oameni cu o situatie financiara buna care aleg oferte de 4 stele si oameni cu bani mai putini care aleg pensiunile de 10 euro/zi.
fiecare se intinde cat ii este plapuma.

sunt curios de ce nu critica nimeni hotelurile din las vegas ca cer pana la 8000$/noapte?
mi se pare inadmisibil! cum sa poata un muncitor de la flamura rosie sa stea vreo 10 zile acolo?

daca vreti sa va convingeti de diferenta alegeti ce oferta vreti din delta si apoi sunati-ma, va duc gratuit o zi la pescuit pe zona noastra (valabil numai pentru userii rapitori.ro).

PS: nu mai stiu cine zicea ceva d eo masina ... 2000 km ...va astept cu masina la matita!


de acum am net in delta si voi putea sa intru zilnic.
ne mai auzim.



pentru a va convinge de diferente

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 06 Sep 2006, 18:42

Mai e ceva de pescuit in Delta? Cu ce sa venim ca scule? Cu inductoare de tensiune sau cu lansete?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 06 Sep 2006, 19:07

daaa,peste mai este si cel mai bine trage la "zeama de portofel" :lol:
zilele trecute(respectiv sf saptamanii trecute) am facut si eu o mica incursiune la Murghiol,dar am avut ghinionul sa prind un timp destul de prost si nu am putut intra cu masina (un VW) acolo unde am dorit asa ca mare lucru nu am realizat (am luat avat si salau la lingurita - cel mai mare peste prins de mine a avut 2kg,un avat).

concluzie dupa aceasta mica escapada? merita sa te duci in delta,dar ori ai barca ta personala cu motor adevarat pe ea,ori trebuie un portofel "obez".

apropo de treaba asta,la Murghiol parca plouase cu masini 4x4 care mai de care si tot felul de barci,salupe si "vapoare",sa mai zica cineva ca pescarul roman nu are bani si nu investeste decat in chinezarii asta asa ca un apropo la un coleg de breasla ce sustinea contrariul pe un al topic.

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 10 Sep 2006, 08:24

cauta la murighiol sa inchiriezi o barca cu motor ,sa vezi ce scoruri iti cer aia! :lol:

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 27 Sep 2006, 20:32

Danele am si eu doua intrebari:
1.Tu mi-ai sters postul?
2.Cine a facut acest site?
Multumesc
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Sep 2006, 08:25

1. care post, cand ?
2. fii mai explicit te rog

muffintop
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 22 Mar 2005, 23:50
Localitate: bucuresti
Contact:

@ iliuta

Mesaj de muffintop » 02 Oct 2006, 13:56

exista vreun site pe net unde se pot vedea ceva imagini cu hotelul, conditiile in general oferite acolo?
este vreo oferta in curs ptr luna octombrie, dat fiind ca nu cred ca mai e chiar asa inghesuiala ca vara?

va multumesc.
get a job and xxx more -- www.ejobs.ro

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 02 Oct 2006, 15:43

un coleg de munca s-a intors din delta saptamana trecuta, a stat 7 zile pe langa Sulina la ceva pensiune foarte faina.
toata distractia inclusiv drumul (sta in Cluj) l-a ajuns la 7-8milioane; pentru ca au fost un grup de 10 persoane cazarea a fost 300.000/noapte, alftel era 350.000!
Singurul inconvenient zic eu a fost faptul ca se trezeau la 4 dimineata si mergeau cam 2 ore pana la locul de pescuit unde, ziceau ei, tragea mult mai bine fata de imprejurimi.

eu zic ca asa ceva este o super oferta dar nu la fel ca cea a DOCTORU-lui....btw, cum facem sa ne impretenim ca sa beneficiez de oferta? :D

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

super oferta de pescuit in Delta Dunarii

Mesaj de marcel gheorghita » 17 Oct 2006, 18:35

@adrianc
"Mila 23, nu spun pensiunea ca nu vreau sa fac reclama, 3 zile/3 nopti ....pentru doua persoane au costat 3,3 milioane ROL. In aceasta suma intra cazarea, 2 mese pranz x 2 persoane"
as dori niste informatii pe mgheorghita@gmail.com despre pensiunea de la Mila 23, ar fi singura speranta de a ajunge in delta anul asta.
Multumesc!

Fugitivul
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 24 Oct 2006, 18:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fugitivul » 25 Oct 2006, 16:03

DOCTORU scrie:DA! La mine. Mila 23.
Cazare-moca
Mincare-ce-ti aduci
Barca-moca
Motor-moca
Benzina-cumperi 38.500/litru
Cred ca e suficient!!!! Dar..., oferta e valabila numai pt. prieteni.


Doctoru..
Vrei sa fi prietenul meu? lol..

Scrie răspuns