Resuscitare pesti depresurizati

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de stefanflorin » 22 Noi 2014, 13:42

Ala ii desumfla basica, la noi problema e ca ii iese stomacu pe gura...
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de Zoran Wiener » 10 Dec 2014, 06:36

Spiridusul, cine vrea sa elibereze pestele prins, dar cu sanse de supravietuire, sa nu pescuiasca stiuca, bibanul sau salaul la apa mai adanca de 10 m. :?
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de costi » 10 Dec 2014, 13:35

daca vrei sa-l eliberezi si i scoti de la adancime mare i aduci foarte incet si atunci nu au treaba. Apoi cum zice Tudor, aruncati cu capul inainte si se duc direct la fund. Cel putin eu pana acum nu am vazut nici un salau sa revina in suprafata. Si am prin frecvent salai la 17 - 23 metrii adancime.
Imagine

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de Zoran Wiener » 10 Dec 2014, 13:50

costi scrie:daca vrei sa-l eliberezi si i scoti de la adancime mare i aduci foarte incet si atunci nu au treaba. Apoi cum zice Tudor, aruncati cu capul inainte si se duc direct la fund. Cel putin eu pana acum nu am vazut nici un salau sa revina in suprafata. Si am prin frecvent salai la 17 - 23 metrii adancime.
Cit de incet???? Cite minute de pauze si unde, la ce adancimi? Asta e doar o teorie, majoritatea vor muri.
Si iti si pot, sau iti poti si singur, demonstra...

Am prins intr-o zi excelenta de pescuit in jur de 60 de bibani, cid temperatura apei avea undeva intre 5° si 7° C.
O parte dintre ei i-am gasit pe inseninate la 6-7 m adancime. Citiva mai frumusei am "pastrat" pentru poze, vre-o 3-4 bucati la 35-40 cm, punindu-i intr-un Coleman Extreme de 66 L, cu apa circa 2/3 din vas. Nu am vrut sa pierd bancul de bibani, am vrut s apescuiesc, de aceea am lasat pozele pe mai tarziu.

Dupa vre-o ora au disparut trasaturile, asa ca am plecat sa caut alt banc. L-am gasit pe la 18 m adancime, foarte grupat. Lanseul si captura! Eh, si de aici am pus in Coleman citiva, restul i-am eliberat imediat!
Dupa vreo 10-15 min cei care i-am scos din adanc s-au intors cu burta in sus. Si din cei eliberati au fost destui care se chinuiau la suprafata sa se intoarca, dar fara sanse. Sunt convins ca 90% dintre cei prinsi la 18 m si eliberati nu au supravietuit. De atunci nu am mai fost sa pescuiesc la acele adancimi, nici bibi, si nici stiuca sau salau.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Resuscitare pesti depresurizati

Mesaj de costi » 10 Dec 2014, 23:08

uichendul trecut am luat ceva salai de la aprox 23 m adancime. Adus in aprox. 2-3 minute nu aveau ochii umflati si stomacul pe gura afara. Din cei eliberati nu am vazut sa revina vre-unul in suprafata chiar daca am stat pe zona mai bine de 2 ore. La biban nu ma pronunt. In anii trecuti cand aduceam salaii in ritm normal.. adica cam ca si cu liftul pana in suprafata am intalnit problema sa nu mai poata fi salvati. In momentul de fata pe locul unde merg la salau i gasesc pe adancimi intre 15-17 si 23-24 metrii. Prefer sa merg la pescuit si sa si prind ceva decat sa dau in apa de 4-5 metri fata sa am un tac.
Imagine

Scrie răspuns