prohibitie 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: prohibitie 2015

Mesaj de pescarel » 07 Dec 2014, 21:51

Pescari sunt in Romania 1-2 milioane (pescar = om care merge sa prinda peste, si pentru care ecuatia cuprinde costri cu scule, combustibil, momeli, timp vs. peste prins, la cost de galantar). Din acestia multi merg inclusiv in Delta si pe Dunare aiurea, si prind. Nu ar intelege neam de ce sa elibereze un salau, un somn sau altceva... De aceea singura posibilitate reala de protectie o reprezinta prohibitia totala. Fara exceptii. Pentru ca oamenii sunt rai si hoti, si asta din pacate ne caracterizeaza ca neam - o spun cu sinceritate si tristete. Sa dea Dumnezeu sa reusim sa schimbam mentalitatea colectiva si rezultatele ar putea aparea, asta ar fi posibil doar cu exemplul personal, asa cum frumos a prezentat userul deltaic in una din ultimile relatari. E neimportant ce fac altii, important e ce arati tu. Asa ca fi tu primul care da peste nas traistarilor si da drumul pestilor valorisi. Oratoria ta sa fie oratoria faptei! Numai bine!

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 07 Dec 2014, 22:09

johnnybravo scrie:Zoran, de la un an la altul sunt tot mai multi pescari de rapitori, chiar si cu un singur bat se poate curata locul de orice urma de salau mai ales daca e vulnerabil cum e in perioada de reproducere. Cum am zis mai sus am observat efectele pozitive ale prohibitiei de anul asta, locurile au fost linistite si tind sa cred ca generatia asta de salau e mult mai numeroasa ca cea din anii trecuti.
JB, nu zic nu, dar si dupa prohibitie, se prinde la greu! Ori ca se pescuieste si se prinde tot anul (sau nu se prinde), ori se nenoroceste pestele linistit dupa prohibitie, nu-i tat rahatu' ala?

Spune-mi te rog, citi pescari cunosti tu, care anul acesta dupa prohibitie au prins zeci de salai pe zi? Si citi dintre ei, au eliberat pina sa ramana la kilele admise pe zi de pescuit? :roll:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8241
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de dan bobei » 10 Dec 2014, 19:44

Prin ordinul asta de prohibitie se recunoaste OFICIAL incapacitatea organelor competente ale statului roman de a gestiona apele publice, si aici ma refer in principal la controale. E mai usor sa inchizi tot pescuitul (vezi pastravul, de exemplu) decat sa faci controale. Pe de alta parte e mult mai usor si pentru braconieri, nu-i deranjeaza nimeni. Din pacate, la noi ce a inceput prost, prost se continua. Mi-e sila!!!

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 10 Dec 2014, 20:04

dan bobei scrie:Prin ordinul asta de prohibitie se recunoaste OFICIAL incapacitatea organelor competente ale statului roman de a gestiona apele publice, si aici ma refer in principal la controale. E mai usor sa inchizi tot pescuitul (vezi pastravul, de exemplu) decat sa faci controale. Pe de alta parte e mult mai usor si pentru braconieri, nu-i deranjeaza nimeni. Din pacate, la noi ce a inceput prost, prost se continua. Mi-e sila!!!
Bee cooool! 8)

Le-am scris la anpa, cu propunerea de a decala cu 3 zile prohibitia, astfel sa inceapa pe 08.04., intr-o zi de miercuri, si sa se gate la Dunare/granita de stat, pe vineri 22.05. Sa prinda "doar" 6 weekenduri inchise, si nu 7! Astfel castiga si pescarii un weekend de pescuit in plus, iar economia si turismul pe Clisura Dunarii au de beneficiat si ele cu 1 weekend mai mult! :lol:
Nu vrei sa ști ce raspuns "pe șine" am primit Imagine :lol1:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de kingofbeasts » 10 Dec 2014, 21:48

pescarel scrie:... singura posibilitate reala de protectie o reprezinta prohibitia totala. Fara exceptii.
Cu mentalitatea asta in brate o sa ajungem o tara de sclavi care , daca vine "sefu" sa le ia nevasta imprumut pentru o noapte si masina pentru o zi pentru ca apoi sa le rada-n nas , se vor consola cu gandul ca sefu le da paine si vor ingadui orice inghitind in sec.
Solutia e simpla: permisul de pescuit sa aiba acelasi regim cu cel de conducere autovehicule si sanctiunile aceeasi severitate. Interesul ar fi mul mai mare si pentru stat si pentru pescar in respectarea regulilor.
In tara asta de rai ,hoti si mincinosi a fost o vreme in negura istoriei cand cupa de aur era nesupravegheata la fantana si n-o lua nimeni. Problema e ca nu se vrea si misarupismul se plateste cu monedele pe are le primim. In state au ars oamenii orase intregi pentru un abuz in Franta Parisul vede ce n-a vazut Parisul daca se leaga se subventiile fermierilor iar la noi, la doar 3 saptamani de la cel mai mare furt pe fata din ultimii 20 de ani , in care li s-a bagat oamenilor pumnu-n gura si nu li sa dat voie sa voteze , toata lumea se face ca nu s-a intamplat nimic si totul a revenit la normal. :evil:
dan bobei scrie:Prin ordinul asta de prohibitie se recunoaste OFICIAL incapacitatea organelor competente ale statului roman de a gestiona apele publice, si aici ma refer in principal la controale. E mai usor sa inchizi tot pescuitul (vezi pastravul, de exemplu) decat sa faci controale. Pe de alta parte e mult mai usor si pentru braconieri, nu-i deranjeaza nimeni. Din pacate, la noi ce a inceput prost, prost se continua. Mi-e sila!!!
Din pacate da . S-a postat mai sus un regulament de pescuit care inca de la aparitie e imoral, incomplet si inoportun dar nimeni nu zice nimic. Asociatiile tac malc pentru ca le convine iar pescarii nu stiu si nu vor sa puna presiune pe ele. :!:
Zoran Wiener scrie:Le-am scris la anpa, cu propunerea de a decala cu 3 zile prohibitia, astfel sa inceapa pe 08.04., intr-o zi de miercuri, si sa se gate la Dunare/granita de stat, pe vineri 22.05. Sa prinda "doar" 6 weekenduri inchise, si nu 7! Astfel castiga si pescarii un weekend de pescuit in plus, iar economia si turismul pe Clisura Dunarii au de beneficiat si ele cu 1 weekend mai mult! :lol:
Nu vrei sa ști ce raspuns "pe șine" am primit Imagine :lol1:
As vrea eu sa stiu raspunsul daca nu-i cu suparare :roll:

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 11 Dec 2014, 06:23

kingofbeasts scrie:...
As vrea eu sa stiu raspunsul daca nu-i cu suparare :roll:
"Stimate domn Wiener, va multumim ptr mesajul dumneavoastra cu referire la prohibitia 2015.
Cu interes am citit propunerile scrise de dumneavoastra. La urmatoarele sedinte cu scop de finalizare a stabilirii perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului in anul 2015, vom lua in considerare si vom discuta si aspectul propus, benefic ptr economie si turistim ce il poate aduce o decalare a perioadei de prohibitie.
Baza dezbaterilor pentru stabiliriea exacta a perioadei de prohibitiei sunt insa studiile biologice facute in acest scop, pentru protejarea tuturor speciilor de pesti si a resurselor acvatice.

Cu stima, bla-bla, blu-blu..."


Nah, cam la asa un raspuns ma asteptam eu, sau cel putin asa l-as fi formulat eu (ceva de genu' asta), ca sa fie un raspuns care, chiar daca nu multumeste in totalitate, dar nici nu jigneste sau te face sa te simti ignorat si fara valoare!
==================================
In schimb, am avut parte de aceste raspunsuri, de la unul dintre sefii ANPA: :lol:

"Stimate domn ,
Prohibitia pescuitului nu se stabileste dupa programarea concediului de odihna si a Wikendurilor pe care dvs le invocati..."

"Nu cred ca in Germania unde dvs traiti,legile se fac dupa cum aveti dvs wikend,sau dupa planul de afceri al pensiunilor din zona unde pescarii isi exercita acest drept de pescuit ."

"Tergiversarea promovarii acestui ordin, este urmare a dezbaterilor intense care se fac la MADR,MMSC ,ARBDD,in conlucrare directa cu ANPA ..."

==================================
Deci daca astea-s raspunsuri de sef ANPA, apai ii clara rau. :wallbash:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8241
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de dan bobei » 11 Dec 2014, 07:09

Penibil raspuns. Din pacate astia sunt cei care conduc institutii importante ale statului, ramane sa speram ca nu pentru mult timp, desi...
Am mai facut si anul trecut paralela asta, care are la baza "logica" celor care stabilesc prohibitia: judecand dupa "rationamentul" lor, ar trebui interzis si condusul pentru ca, teoretic, te poti sui baut la volan. :lol1:

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Albuletu Alexandru » 11 Dec 2014, 09:54

dan bobei scrie:Penibil raspuns. Din pacate astia sunt cei care conduc institutii importante ale statului, ramane sa speram ca nu pentru mult timp, desi...
Am mai facut si anul trecut paralela asta, care are la baza "logica" celor care stabilesc prohibitia: judecand dupa "rationamentul" lor, ar trebui interzis si condusul pentru ca, teoretic, te poti sui baut la volan. :lol1:

foarte bine punctat! :respekt:
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de razvan m. » 11 Dec 2014, 09:55

Zoran Wiener scrie: In schimb, am avut parte de aceste raspunsuri, de la unul dintre sefii ANPA: :lol:

"Stimate domn ,
Prohibitia pescuitului nu se stabileste dupa programarea concediului de odihna si a Wikendurilor pe care dvs le invocati..."

"Nu cred ca in Germania unde dvs traiti,legile se fac dupa cum aveti dvs wikend,sau dupa planul de afceri al pensiunilor din zona unde pescarii isi exercita acest drept de pescuit ."

"Tergiversarea promovarii acestui ordin, este urmare a dezbaterilor intense care se fac la MADR,MMSC ,ARBDD,in conlucrare directa cu ANPA ..."
Iata o mostra din nesimtirea funtionarului public... nemituit ! :lol:
Daca cererea ta era insotita de o atentie, ceva acolo, altfel iti vorbea. :oops:
Merita un scuipat in freza domnul functionar ! :evil:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 11 Dec 2014, 10:10

razvan m. scrie:...
Merita un scuipat in freza domnul functionar ! :evil:
Asta am si facut, asa am si raspuns. Nah, nici chiar asa, dar precis se putea mai bine. Insa imi dau seama ca nu ai cu cine, de aceea m-am abtinut si m-am rezumat la:
"Buna ziua domnule ...,
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra, cu care sunt complet de acord. Cunosc aceste chestiuni, nu trebuia sa mi le enumerati ca la gradinita. Este vorba de 3 zile calendaristice de a muta perioada de prohibitie, nu de a o scurta. Deasemenea o atitudine pozitiva si de interes si fata de turismul din Romania nu cred ca ar dauna nimanui, nici chiar speciilor de pesti care doriti sa le salvati mentinand datele de incepere a prohibitiei exagerat de exact. Apropos, in 2014 prohibitia a inceput pe 01. Aprilie, cu 11 zile mai devreme decit propunerea ptr 2015.
...
Este foarte important sa anuntati aceste date din timp, si nu doar cu 4 luni inainte de a incepe prohibitia. Sau au durat studiile ptr programarea prohibitiei pina in Decembrie 2014? Daca este asa, va rog sa ma scuzati ptr propunerea facuta.

Cu stima, Zoran Wiener"


Acuma, ca sa si inteleaga toti cei ce citesc aici, ce m-a determinat sa le scriu... eu mi-am trecut concediul la firma unde lucrez, incepind cu 22.05.2015., pe baza prohibitie 2014. Asta in urma cu vreo 2 luni de zile, deja. Deasemenea si citiva prieteni germani care vor sa incerce ptr prima data Dunarea in Romania, aceeasi chestiune au facut. Noroc ca nu si-au rezervat si platit inca biletele de avion (doar 2 dintre ei au si platit avionul, aceeia vin insa in saptamana a 2-a, din 29.05.15). Rezervarile la pensiuni le-am facut eu incepind cu 23.05.2015 ptr 2 saptamani. Nah, acuma vom merge la Dunare si ne vom mira 3 zile la apa... :lol1:
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Scrie răspuns