prohibitie 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: prohibitie 2015

Mesaj de danone » 05 Dec 2014, 09:37

Totusi si-au dat seama ca e o tampenie sa mentii prohibitia la pastrav pana in iunie.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de razvan m. » 05 Dec 2014, 11:08

kingofbeasts scrie:
johnnybravo scrie: eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti
pot sa intreb cum ? sau care au fost acele efecte avand un vedere ca anul trecut a fost primul in care s-a aplicat asemenea masura? :roll:
pot sa te intreb de cate ori ai fost la literalmente la plimbare pe apa in prohibitie sa vezi ce se intampla ?
Numarul mult mai mare de alevini fata de anii anteriori ! :lol1:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Albuletu Alexandru » 05 Dec 2014, 12:07

dan bobei scrie:
johnnybravo scrie:ma bucur ca se pastreaza prohibitia ca si anul trecut, eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti.
deci 26.05-05.06 concediu neaparat.... :D
Spre deosebire de tine, am auzit doar de faradelegi in perioada respectiva (ma refer la perioada in care puteai sa dai exclusiv dupa stiuca), unele fara precedent in zona Fagaras :arrow: Sibiu. Si nu vorbim doar de clasicele plase, triungiuri si parapante, vorbim de CURENT!!!
Daca cei care "gandesc" ordinul asta de prohibitie cred ca (eventuala) paguba o face pescarul cu undita inseamna ca ori sunt IDIOTI ori sunt mana in mana cu cei care comit magariile de mai sus!

adevarul este ca pescarii cu undita care pescuiau in prohibitie nu au reusit in 10 ani sa faca masacrul pe care au reusit nenorociitii aia care au bagat curent in 2 luni. :fluch
indifferent cat de paradoxal ar suna/parea de multe ori faptul ca, in prohibitie, existau pescari care pescuiau si ziua si noaptea dupa somn, salau, avat etc. sub hidrocentrale sau in alte locuri pretextul ca pescuiesc la stiuca ajuta la prezervarea populatiei piscicole. in speta, marii braconieri (plasari sau cei care folosesc curent) nu puteau sa faca ce doreau, cand doreau si cum doreau datorita faptului ca ii vedeau pescarii cu undita care mai sunau la 112 mai faceau cate o sesizare la ajvps etc. etc.
faptul ca apa a fost lipsita de pescari in perioada de prohibitie a facut mai mult rau decat bine... PARADOXAL, dar adevarat. :lol1:
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 05 Dec 2014, 13:16

kingofbeasts scrie:
johnnybravo scrie: eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti
pot sa intreb cum ? sau care au fost acele efecte avand un vedere ca anul trecut a fost primul in care s-a aplicat asemenea masura? ...
Personal nu am fost la Dunare in perioada respectiva, dar mi s-a relatat de catre localnici ca se faceau controale pe zona Bazias, mai ales daca o barca merge ape apa! Au si fost prinsi cu plase “uitate” in barca, care au fost confiscate.

Altii, mi-au relatat ca primele 2 saptamani dupa deschidere au fost de vis, cu sute de kg de salai, printre care numerosi de 5-8 kg… 10 lansari, 9 pesti. Sau 70 de somni in 3 zile de cloncanit (si aici vorbim de sute de kg). Pacat ca nu se respecta in Ro legea cu nr sau cantitatea admisa de a retine pe zi.

Si eu consider ca e mai ok asa, cu toate ca dauneaza mult turismului. Prin pensiunile ca au client pescari, cam bate vantul in perioada aceea.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: prohibitie 2015

Mesaj de mircea13 » 06 Dec 2014, 16:09

Vedeti aici ca la pozitia 5 de sus in jos apare o modificare a regulamentului de pescuit sportiv
http://www.anpa.ro/propuneri-acte-normative/
dati clik ca sa se deschida
Cei care nu vreti sa faceti parte din nici o asociatie cereti ca permisele de pescuit sa se poata cumpara de oriunde nu numai de la asociatii.In tarile UE permisul se vide la liber neconditionat de nimeni si nimic. Le puteti scrie la adresa anpa@anpa.ro
Pe proiect apare Ministerul Agriculturii care nu trebuie sa apara deoarece astia inca nu stiu ca ei apartin de Ministerul Mediului. :headbash:iar agricultura nu are nici o treaba cu pescuitul sportiv.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de johnnybravo » 06 Dec 2014, 23:54

kingofbeasts scrie:
johnnybravo scrie: eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti
pot sa intreb cum ? sau care au fost acele efecte avand un vedere ca anul trecut a fost primul in care s-a aplicat asemenea masura? :roll:
pot sa te intreb de cate ori ai fost la literalmente la plimbare pe apa in prohibitie sa vezi ce se intampla ?
Ma refer la Dunare, locurile au fost nepescuite, s-a prins peste tot la deschidere, cei care au incercat sa dea in prohibitie au fost luati la intrebari de pf (nu mai puteau argumenta ca dau dupa "stiuca"); nu am iesit eu dar am ceva prieteni care au facut plimbari.
Consider ca daca nu s-ar pescui in prohibitie (inclusiv c/r) ar fi mult mai bine, cel putin populatia de salau ar creste, cuiburile fiind protejate de pescari si cu sanse de eclozare.

Avatar utilizator
Zoran Wiener
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 21 Noi 2011, 12:08
Localitate: Rastatt, Germania si Deta, Romania
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Zoran Wiener » 07 Dec 2014, 07:08

johnnybravo scrie:
kingofbeasts scrie:
johnnybravo scrie: eu unul am vazut efectele pozitive la deschidere comparativ cu cea din anii precedenti
.....
Consider ca daca nu s-ar pescui in prohibitie (inclusiv c/r) ar fi mult mai bine, cel putin populatia de salau ar creste, cuiburile fiind protejate de pescari si cu sanse de eclozare.
Care cuiburi? Cite cuiburi? De citi pescari?

JB, nu cred ca ar fi o problema, daca s-ar pescui tot anul, si sa fie doar pe specii inchis.
Problema ce o vad eu sunt pescarii halosi! cei care retin tot ce prind, pescuiesc cu mai multe lansete decit este voie, samd, si din cauza lor suferim si noi, restul, care respectam legea impusa, sau am respectao cu strictete si daca s-ar pescui pe specii. Si sunt foarte multi cei care fac parte din partea ce nu respecta :(

Si daca nu ar fi inchisa Dunarea, tot ar mai ramane destul peste in ea, chiar daca o mana de nesimtiti gasesc din greseala citeva cuiburi si reusesc capturarea unui nr infim de pesti capitali, din sute de mii de exemplare pe alte cuiburi, pe toata intinsura Dunarii. Sau milioane? miliarde?

In alte tari se inchide sezonul de stiuca si salau din 15. ian pina in 01. mai, sau chiar 31. mai. Nu este voie cu naluci sau pestisori. Dar e voie la crap, caras, platica, la bibani, la "musca" la avat, la clonc cu rame sau calamar... ceva ar functiona in permanenta si in lunile inchise, pescarii ar fi prezenti pe Dunare, pensiunile ar functiona mai bine, de acestea se leaga consumul de alimente si alte produse in zona, samd...

Personal o vad ca un "sut in ***" dat de catre cei ce stabilesc prohibitia intregului turism pe clisura.
Salut si fir intins,
Zoran Wiener
--------------------------------------
http://www.pescuit-la-somn.com/

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: prohibitie 2015

Mesaj de old_radu » 07 Dec 2014, 11:19

...situatia este in felul urmator si spun asta din constatarile personale :
...legea prohibitiei este facuta doar pentru acei pescari care practica pescuitul de placere
...inafara de apele de frontiera unde politia isi mai face treaba (nu peste tot) e dezastru , se pescuieste mai abitir ca si cum n-ar fi prohibitie
...in rest ne tocim degetele de tastatura degeaba si asta se intampla in fiecare an
...hai sa mai facem o petitie online .... :oops: :wallbash: :headbash:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: prohibitie 2015

Mesaj de johnnybravo » 07 Dec 2014, 11:59

Zoran, de la un an la altul sunt tot mai multi pescari de rapitori, chiar si cu un singur bat se poate curata locul de orice urma de salau mai ales daca e vulnerabil cum e in perioada de reproducere. Cum am zis mai sus am observat efectele pozitive ale prohibitiei de anul asta, locurile au fost linistite si tind sa cred ca generatia asta de salau e mult mai numeroasa ca cea din anii trecuti.

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: prohibitie 2015

Mesaj de Albuletu Alexandru » 07 Dec 2014, 15:04

old_radu scrie:...situatia este in felul urmator si spun asta din constatarile personale :
...legea prohibitiei este facuta doar pentru acei pescari care practica pescuitul de placere
ai perfecta dreptate! :respekt:
Nihil Sine Deo

Scrie răspuns