ASOCIATIE NOUA vs AGVPS

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 24 Apr 2005, 09:30

@ gemba111:

Tu de ce crezi ca eu am pus intrebarea? Ca nu stiam care este ideea? :)
Stiam ... dar se discuta si o alternativa de a pastra agvps-ul si a prelua conducerea cu oameni competenti. De aici vine si intrebarea mea fireasca, dupa parerea mea. Nu crezi ca este timpul ca pescarii sportivi din Ro sa aibe o organizatie "mama" in care nu indivizii sa fie membrii ci asociatiile "satelit" locale pe care acestia sa le infiinteze?
Eu am mai discutat aceasta problematica de multe ori pe acest forum.
(nu ma simt ofensat dar ti-am dat o explicatie)

@ marcelm:

Cam acelasi gen de organizare exista si aici. Cu ceva mici deosebiri (nu neaparat bune ...:) ... dar si unele bune) administrarea majoritatii apelor si fondurilor piscicole (exceptandu-le pe cele marine in mare parte) sunt facute de amatori (org. loc. de pescari, ecologisti, ...samd) impreuna cu reprezentanti locali ai organizatiilor politice la putere si administrative. Asta este si parerea mea ca pescarii sportivi din Ro trebuie sa se organizeze in primul rand local si cand au aparut aceste organizatii locale in mai multe judete pot infiinta impreuna o org. tutelara care sa-i reprezinte la nivel national. Trebuie sa existe si asa ceva ca "puterea" sa plece urechea si sa asculte.
Dupa parerea mea doar asa se va putea produce o schimbare pozitiva in haosul existent in ziua de azi.

Dar pentru aceasta este nevoie de oameni de actiune. Eu nu cred ca discutiile interminabile i-si mai au rostul. Ele nu fac decat sa agraveze situatia deja existenta. Fodurile piscicole si apele trebuie sa devina prioritatea Nr1. Nu cine va face si ce va face.
Fara organizare nu functioneaza nimic ca lumea. NU asteptati ca statul Ro sa faca vreo minune peste noapte.
Nu cred ca solutia este "sa reinventati roata".
Aveti o situatie unica. Sa puteti alege ce este cel mai bun in toate aceste sisteme organizatorice din tarile Europei si sa puneti bazele unei org. a pescarilor amatori romani care sa fie efectiva, rationala si care sa fie adaptata la cerintele noului mileniu in care traim. Nu uitati ca Ro din 2007 va fi o membra a EU. Deci sunt sigur ca ve-ti gasi sprijin si la confratii din celelalte tari EU, dar prima data trebuie sa se structureze o forma concreta de organizare.
Treceti la treaba domnilor si de jos in sus. :)
Fir intins!
Borealis F

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 24 Apr 2005, 21:11

Cred ca se reia aceiasi discutie cu pro si contra in stil pur romanesc. De ce?
Am spus ca deja este facuta Asociatia Pescarilor Sportivi din Romania, a confirmat-o Gigi Stefan si avocatul care a facut cele necesare infiintarii noii asociatii in cadrul emisiunii Info Pescar.Ce mai vrem? Trebuie sa ne solidarizam in sensul de a pune intr-o ordoine problemele care trebuie rezolvate de acest avocat care a declarat ca ne va ajuta in continuare. Probleme imediat urmatoare este sa se faca predarea patrimoniului actualelor asoc care sint legate de cea veche catre cele noi. Acestea trebuie sa cuprinda clar intr-o formulare autentificata juridic cit la suta din vechile asoc revine noi asociatii. Trebuie paralel sa se desfasoare infiintarea noilor asoc. locale fie ele judetene sau pe bazine, cum doresc organizatorii locali.Infiintarea sa se faca pe baza statutului care trebuie transmis de la Bucuresti spre teritoriu.Apoi trebuie sa se treaca la exploatarea in conditiile noilor prevederi statutare a patrimoniului obtinut. Nu cred ca cineva sa inteleaga ca s-ar fi creat un anume conflict intre vanatori si pescari.Este un conflict intre cei ce au administrat cum au adminiatrat si forma de administrare. Acest lucru de a mai face ceva schimbari pe ici pe colo sint simple vrajeli.cEEA CE TREBUIA SA SE INTIMPLE S-A INTIMPLAT.Trebuie sa trecem la treaba si sa vedem in continuare ce trebuie sa facem. In acest sens trebuie sa-l tinem in corzi pe Gigi Stefan si sa duca la bun sfirsit ceea ce a inceput. Referitor la pierderea afilierii la FIPS, este un lucru cit se poate de fals. Noi am fost afiliati cu ani in urma cu problema sa se treaca la o asoc a pescarilor. Lucru care acum s-a intimplat si care trebuie sustinut. Sint convins ca nu o sa fie nici o problema afilierea noii asociati, din potriva.
Dady

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 27 Apr 2005, 08:46

nu credeti ca ar trebui sa avem un topic pe aceasta tema ca toti sa fie la curent cu cea ce se intimpla? asta ca idee

Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 27 Apr 2005, 14:03

INCET,INCET se misca....si o sa reusim

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 27 Apr 2005, 14:39

Dady
MesajTrimis: Dum 04 24, 2005 9:11 pm Titlul subiectului:
Cred ca se reia aceiasi discutie cu pro si contra in stil pur romanesc.

intradevar se reia o discutie mai veche dar foarte actuala,insa care a ramas la stadiul neterminat.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 28 Apr 2005, 09:38

Eu as vrea sa-l contactati pe D-nul Gigi Stefan, si sa-i cereti sa va puna la dispozitie statutul asociatiei locale sau sa stabiliti chiar o intilnire undeva oriunde unde sa discutam ce trebuie facut pentru realizarea pasului urmator.
Cred ca pasii facuti pina acum sint foarte bine realizati, daca ceea ce mi-a comunicat Gigi este realitatea. Va rog sa faceti acest lucru pentru ca Gigi sa realizeze ca sint multi cei ce vor asa ceva si ca trebuie sa dea atentia cuvenita si sa lucreze cu maxima operativitate.Cred ca sint inteles corect. Va multumesc.
Dady

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 28 Apr 2005, 09:42

Chiar, o idee cred ca buna. Pe 21-22 Mai se tine cupa Profimix a lui energo, eu si baietii mei de la Medias o sa venim, si inca multi altii. Este o posibila intilnire intre placut si util. In acest sens o sa-l sun pe Gigi sa vedem daca poate venii si el.
Dady

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 28 Apr 2005, 17:55

unde se tine mai exact?

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 29 Apr 2005, 10:27

La Sarulesti, cazare in corturi proprii. Vezi pag. Energo.
Dady

aladin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Ian 2005, 13:13

Mesaj de aladin » 07 Mai 2005, 23:48

avand o problema personala cu unul din directorii sau patronul avps diana ma ofer sa-i trag o mama de bataie :D si sa lase pescarii in pace.

Scrie răspuns