pete pe cleni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 09 Apr 2009, 12:18

mai poate fi si o infectie cu larve paraziti a carui boli se numesc " neascus cuticola " sau "apophallus" ... ambele sunt cauzate de niste larve de paraziti din **** pasarilor (aqvartice) ... manifestari :
primii sant mai mari dar numai pe solzi , al doilea apare peste tot ... pestele e mai slab in putere si infectia ingreuneaza in miscare ...
se faca ca pestele sa fie prada usoara la pesti rapitori sau la pasari etc etc asa intoarc larvele la rapitori (pasari) ...

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 09 Apr 2009, 14:25

Ce se intampla cu pestii infestati din crescatorii, sant tratati sau sant eliminati ?
Ce se imtampla cu pestele rapitor care mananca pestele infestat, va murii, se va pata in acelasi fel sau va ramane neschimbat ?

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 09 Apr 2009, 16:03

lucky_51 scrie:Ce se intampla cu pestii infestati din crescatorii, sant tratati sau sant eliminati ?
Ce se imtampla cu pestele rapitor care mananca pestele infestat, va murii, se va pata in acelasi fel sau va ramane neschimbat ?

La pastravaria de la "Lacul Rosu" am vazut prin 2003 pastravi cu aceasta boala. In faza incipienta a bolii sunt acele pete pe pesti,apoi se transforma in ulceratii si incepe sa le cada carnea din zona respectiva. Tehnicianul de la pastravarie spunea ca boala se numeste "mucegai" si ca pestii mor.
De tratat ii tratau intr-o baie de albastru de metil diluat dupa care erau trecuti in alt bazin.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 09 Apr 2009, 16:07

deci pestii de rau infestati practic nu mai au nici o sansa. doar sa ne rugam sa nu fie prea multi.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 09 Apr 2009, 16:32

cum sa nu? tre` dusi la UPU si operatzi ! :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Apr 2009, 22:10

Irod scrie:cum sa nu? tre` dusi la UPU si operatzi ! :lol:
Ai dreptate. Daca statul roman a gasit bani pentru Cristi Minculescu de ce nu ar aloca macar 3 euro de fiecare peste bolnav, asa incat sa fie dusi in Germania la operatie? :lol:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 10 Apr 2009, 09:31

Atingerea sau ingerarea unor astfel de pesti infestati ar putea avea efecte asupra noastra ? :?:

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 10 Apr 2009, 09:51

lucky_51 scrie:Atingerea sau ingerarea unor astfel de pesti infestati ar putea avea efecte asupra noastra ? :?:
din cate stiu infectiile astea doua pe care am scris eu se'nvart intre pesti si pasarile care traiesc si hranesc pe ape ...
chiar daca e si ciuperca care are aceasi manifestari (pete ) nu cred sa treaca pe om ... nu am auzit pe nimeni sa aiba ciuperci negrii , insa am auzit ca acum cativa ani unii au fost infectati de pesti , ceva ebcema sau ce drac au primit ... dar aceasi pesti nu au avut pete, dar in mod sigur in mucoasa au purtat virusii ... a venit si vorba atunci ca e mai sanatos sa prinzi pestele cu manusi , dar daca pestii sunt atat de infectati ca deja prezinta pericol la om , pai ori chemi popa sa sfinteasca apa ori astepti cativa luni sau un an ca poate revine apa/pesti .... altceva decat sa scoti din circuit sursa poluatoare care cauzeaza infiectia nu prea ai ce face, cred ...

Scrie răspuns