pete pe cleni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

pete pe cleni

Mesaj de bondan » 06 Apr 2009, 11:48

Salutare. am iesit prima data anul asta pe crisul repede profitand de vremea frumoasa. crisul mare si piscat bine, probabil de la topirea ultimelor zapezi, nu-mi dau seama, ca ploi nu prea au fost in ultimele zile. Plin de obleti voiosi gata sa sara pe ce pica pe apa, si f rar,pe ici pe colo, cat un clean plimbaret.
Acuma vine intrebaare: am observat la mai multi cleni si in diferite zone ale apei, pete deschise la culoare, pe corpul lor. Pe cap, chiar si pe corp. Clenii erau mici cam la 15 cm, si destul de apatici cei cu pete. Prima data m-am gandit ca s-ar putea sa fie ceva poluare in zona (zona Negreni, inspre Oradea) dupa care am auzit vehiculata ideea ca petele alea apar inainte de perioada de reproducere. Stiti careva ceva legat de chestia asta?

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 06 Apr 2009, 11:53

De treaba cu reproducerea nu stiu ce sa iti spun, dar am prins in weekend clean pe Crisul Negru (mai putin poluat decat Crisul Repede) si nu am vazut nici o pata, nici la cleanul prins de mine, nici la cei prinsi de alti pescari. Eu tind sa cred ca de vina este poluarea.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 06 Apr 2009, 12:43

pata aia neagra e o ciuperca din cate stiu io si daca au avut acum inseamna ca au inca din anul trecut ... am prins si io asemenea cleni si obleti inaintea periaodei anul trecut cand in Crisul Negru au lasat detergenti acidici melasa si borhot in cantitate industriala, apoi am prins cleni de pe care jumatatea solzilor au lipsit, dupa ce s-a dus apa chimicalele si mortaciunile au revenit si pestii care au ramas..
de cand e criza economica si fabricile stau n-am prins doar pesti sanatosi :D

pescardeclean : nu stii bine , Crisul Negru e foarte poluat , mult mult si mult mai poluat decat Crisul Repede !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 06 Apr 2009, 13:27

Se poate sa ai dreptate, dar eu traiesc cu impresia ca este un rau nepoluat. :D
In privinta aceasta iubesc ignoranta :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 06 Apr 2009, 13:49

Poate e un mod de a protesta al clenilor vis-a - vis de arestarea lui Gigi Becali! :lol:

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 06 Apr 2009, 13:52

hai ca spun cate ceva despre Crisul Negru si factori de poluare a lui :
1) deseuri comunale de toate feluri - de la loc. Poiana in jos se gaseste absolut toate deseurile casnice, astea de la Vascau in aval se agata pe copaci pana 2m inaltime de la nivelul normal al raului ...
2) de la Stei in jos de cand nu mai merg minele de uraniu nu e problema pana la Rieni unde cateodata se lasa niste chimicale si melasa in apa , iar cel mai mare poluatori is fabricile din Sudrigiu de unde se lasa atata melasa cat acopera Crisul pana'n Bekes (ungaria) ... de chimicale nu mai zic cand se spala cu acid si soda tancurile de fermentare ...
in general de la Beius in amonte o mare parte a populatiei e invatat sa arunce deseurile in Cris sau in afluentii sai care tot acolo ajung ... nu-i de mirat ca de la baraj in sus e putina peste ...

am plimbat mult si pe malul Crisului Repede culmea ca cand am stat inca la Oradea aia a fost mai poluat (drept asa a fost acum 7-8 ani) ...dar acum e parca mai multa peste in Crisul Repede si mult mai putin in Crisul Negru fata de ce a fost acum 7-8 ani ....

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 06 Apr 2009, 13:57

Ai dreptate, asa este :cry:
o buna dovada a poluarii Crisului Negru este disparitia racilor. pana acum 8-10 ani era plin de raci pe care ca si copii ii prindeam si ii fierbeam. Acum nu cred ca mai gasesti 2 raci pe km intregi

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 07 Apr 2009, 12:53

Poate ca sunt clenii marcati, care au evadat din teritoriile asociatiei Livada a lui Dinu profesoru, in speranta ca vor putea afla si ei mai multe despre noua legislatie a pescuitului.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 07 Apr 2009, 13:00

:). buna gluma. din pacate chiar m-ar speria gandul ca un rau care de-abia de 10-20km se formeaza calumea e deja poluat. sper sa fie niste cazuri izolate si sa aiba o explicatie mai 'naturala'.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 07 Apr 2009, 14:33

am reusit sa pun poze in galerie cu clenii. pozele sunt facut cu mobilul asa ca nu au cea mai buna calitate

http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=8185
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=8186

Scrie răspuns