TIPARIREA PERMISELOR DE PESCUIT SPORTIV A FOST BLOCATA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Cipi tm
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 10 Dec 2007, 17:46
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cipi tm » 22 Ian 2009, 10:11

In urma cu 10 min am sunat la sediul ANPA Bucuresti (0216344429) de unde am aflat ca permisele de pescuit se vor tipari dar a avut loc o intarziere datorita faptului ca s-a schimbat numele ministerului din care face parte ANPA .

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 22 Ian 2009, 11:05

:D :D :D

Ce legatura are una cu alta? Vezi modelul de permis si unde scrie ministerul?

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 22 Ian 2009, 11:51

apsalba scrie::D :D :D

Ce legatura are una cu alta? Vezi modelul de permis si unde scrie ministerul?
Da la voi cu ce fel de permis se pescuieste ? E valabil cel de anul trecut pana apare cel nou . Daca ma duc la voi la pescuit ce pati sa-mi faci ? Ma alungi de pe apa ? imi confisti unditele ? Nu ai nicio apa momentan asa ca nu stiu ce te freaca grija RNP-ului . Fi sigur ca pana la 1 mai o sa elibereze iar permise de pescuit si as vrea sa te vad pe tine pe apele gestionete de RNP cu permisul de alba " stiti eu sunt ala cu 2 perechi .. care va face viata grea de 3 ani " . S-a schimbat guvernul si fi sigur ca apar alte legi , si voi o sa va rugati de romsilva sa va dea si ape de munte sa aiba unde pescui membrii vostrii . Aveti ligheanul de pe Aries unde prinzi flacoane si carpe si electricieni , ca asa sunt crescuti si examinati braconierii ca sa aiba permis !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 22 Ian 2009, 11:59

Serios vorbesti? Parca pescuitul sportiv este activitate necomerciala zic unii. O face RNP-ul mecenat? Datorita frecarilor mele poti tu sa mergi sa pescuiesti cu un singur permis pe toate apele din Romania.
Fi fara grija; am alte preocupari, nu sa-ti iau tie gioarsele alea cu care pescuiesti.

PS La cate are guvernul asta pe cap, numai grija RNP-ului conteaza. Sti cumva ceva ape administrate de RNP? Parca ei se ocupa cu defrisatul padurilor (pe acolo pe unde mai sunt).

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 22 Ian 2009, 12:24

Am o informatie proaspata, zic eu credibila: Tiparirea permiselor mai dureaza putin deoarece ANPA doreste sa tipareasca si sa distribuie odata cu permisele si carnetele pentru monitorizarea capturilor. Este directiva europeana si trebuie implementata de la 01.01.2009.

Avatar utilizator
mino
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 19 Apr 2008, 10:40
Localitate: Sibiu

Mesaj de mino » 22 Ian 2009, 13:12

ca exact asta mai lipsea ! :evil:
la ce o sa foloseasca monitorizarea ?

Ca de obicei luam tot ce au mai rau europenii si le bagam ca legi la noi
ca dora avem acelasi standard de viata ca si ei . :evil: :evil: :evil
Prevad vremuri grele pentru pescarul sportiv din Romania. Daca se aplica intocmai ca la ei ne lasam de pescuit ! da pe de alta parte, orice minune tine la noi doar 3 zile si sper sa fie asa ........... :roll:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 22 Ian 2009, 13:59

flydb scrie:Am o informatie proaspata, zic eu credibila: Tiparirea permiselor mai dureaza putin deoarece ANPA doreste sa tipareasca si sa distribuie odata cu permisele si carnetele pentru monitorizarea capturilor. Este directiva europeana si trebuie implementata de la 01.01.2009.
Pai eu ce va spuneam? Europenii astia nu se joaca si ei chiar cred ca noi am intrat in UE, spre deosebire de altii care cred ca am intrat in CSI. Apropo, o sa completezi carnetul de capturi?

Mino,
acum se vor separa pescarii sportivi de amatorii de prajala.

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 22 Ian 2009, 14:02

putin offtopic:
In carnetul de capturi vom nota ce am capturat (adica toate capturile prinse), sau doar cele retinute?

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 22 Ian 2009, 14:05

parerea mea e ca toate capturile, nu doar cele retinute. S-ar putea face un sondaj astfel, o identificare a ihtiofaunei si nivelul la care se afla. din pacate noi il cam stim care e! dar poate o sa vada si cei ce se ocupa de astea si ar putea sa ia niste masuri.:)

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 22 Ian 2009, 14:06

attilaf scrie:putin offtopic:
In carnetul de capturi vom nota ce am capturat (adica toate capturile prinse), sau doar cele retinute?
Evident ce se retine. UE ne-a cerut conf. Regulamentului 199/2008 sa se intocmeasca baza de date nationala a resurselor acvatice. Esti constient ca anpa nu dispune de resursele umane si materiale pentru asemenea lucrare. Noi ne-am oferit serviciile si resursele. Asteptam pozitia AGVPS, care sunt sigur se vor declara vanatori. :D

Scrie răspuns