TIPARIREA PERMISELOR DE PESCUIT SPORTIV A FOST BLOCATA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 20 Ian 2009, 17:35

old_radu scrie:
apsalba scrie:... eu voiam sa ridic vreo 40.000 bucati...
...amu sa-mi fie cu iertare!
...nu-i cam "pescareasca" cifra asta ,40 000. :?:
Poate vrei sa ne zici ,ce faci cu atatea ?
Noi anul trecut a trebuit sa depunem o cerere si un tabel nominal cu persoanele care au platit cv permisului de pescuit. Dupa aprobarea acestei cereri s-a depus suma aferenta la trezorerie si apoi au fost ridicate. Dupa aceasta etapa, a fost solicitat un tabel cu seria fiecarui permis atribuit pentru fiecare persoana in parte, precum si cate o copie a cartii de identitate. Acestea au fost regulile in Bucuresti.
Eu sincer ma indoiesc de faptul ca in primele 20 de zile ale anului APS Alba a inregistrat deja un numar de 40.000 cotizanti pentru a putea solicita ANPA eliberarea acestui numar de permise.
Bucuresti

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 20 Ian 2009, 17:58

Din ce stiu eu,la Ecopescar-Sibiu,s-au adunat vreo 4000 de membrii pescari,de cand activeaza aceasta asociatie.Acest Eco este in ograda d-lui Popescu.Ca si Eco ,in tara or mai fi o gramada de asemenea asociatii,deci posibil ca nr.de carnete(40.000)cerute de apsalba sa fie credibil.Asta in ideea ca el le trimite in teritoriu,si e obligatorie inscrierea pescarului intr-o asociatie.Am dreptate sau nu d-le Popescu?Poate ne spuneti si motivul invocat de ANPA pentru a stopa tiparirea.

Avatar utilizator
weed43
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 18 Ian 2009, 19:22
Localitate: bacau

Mesaj de weed43 » 20 Ian 2009, 18:04

ar fi interesant si o lista cu judetele in care se afla aceste asociatii...daca fara nu se poate :cry: mai bine cu oricine numa cu AJVPS nu!!

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 20 Ian 2009, 18:35

Da ,dar uite,la Sibiu momentan controale face Ajvps-ul,de Eco nu stiu nimic.Deci cum e mai bine?Tot ce se intampla zilele astea nu e decat o labareala,iar pana capetele astea luminate aflate prin ministere,platite cu bani grei,reusesc sa faca ceva concret pentru de pescuit va mai trece ceva timp.

Avatar utilizator
weed43
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 18 Ian 2009, 19:22
Localitate: bacau

Mesaj de weed43 » 20 Ian 2009, 18:44

sa inteleg ca AJVPS-ul nu recunoaste celelalte asociatii? :fluch si daca esti controlat de catre AJVPS si esti inscris intr-o alta asociatie primesti amenda?! eu tot nu pot realiza cum anume poti sti cine ce ape are in concesiune si pe care poti pescui linistit fara sa te gandesti ca oare aici vine in control de la x sau de la y asociatie.

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 20 Ian 2009, 19:36

stii cum? Iti iei din nou carnetul verde...o sa ajunga cum era al rosu de comunist...
dar la noi in Bacau, stai linistit! nu face nici drek controale! Binenteles, in afara de apele pastorite de baietii de la CRE, care pe linga faptul ca fac populari, mai fac si controale care se lasa naspa! pentru braconieri! Dar in rest...Dumnezeu cu mila! fiecare face ce vrea si ce poate...dupa buget!
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

Avatar utilizator
mino
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 19 Apr 2008, 10:40
Localitate: Sibiu

Mesaj de mino » 20 Ian 2009, 19:37

weed43 scrie:sa inteleg ca AJVPS-ul nu recunoaste celelalte asociatii? :fluch si daca esti controlat de catre AJVPS si esti inscris intr-o alta asociatie primesti amenda?!
nu patesti nimic da nici bine nu iti vine ce iti aud urechile de parca noi suntem de vina ca fiecare scumpeste permisele cum vrea el si ne tot mutam de la unii la altii.

Avatar utilizator
weed43
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 18 Ian 2009, 19:22
Localitate: bacau

Mesaj de weed43 » 20 Ian 2009, 20:14

adevarul e ca de cati ani merg eu la peste (chiar daca nu sunt multi) nu am vazut niciodata pe nimeni controland pe cineva , dimpotriva am vazut o multime de braconieri si o multime de plase. Defapt odata am vazut jandramii la racaciuni jos la porti au venit cu masina si au stat cateva ore pana sa intunecat si apoi au plecat dar nu au controlat pe nimeni nici nu sau indepartat de masina. Si apropo de cei de la cre pe sait la ei am vazut cum atentionau pescarii ca pescuiesc intr-o zona protejata si sa plece doar cu avertizare ..prima oara. Are cineva idee care sunt aceste zone protejate in care chiar si pescuitul sportiv e interzis sa stiu una si buna daca ami fac permis la AJVPS (cu toate ca nu imi doresc deloc sa vad cum banii mei intra in buzunarele unor umflati corupti nesatui) sa pot pescui in liniste.Pana acum am avut doar un an permis la AJVPS dar am mers rar la pescuit ...anul asta vreau sa ma duc mai des si deaceea vreau sa fiu in "legalitate" cu toate ca se pare ca nici daca vrei nu prea poti la ce legi incurcate dau astia(cum au mintile asa si legile).

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 20 Ian 2009, 23:12

si de-ar fi totul roz.... ce bine ar mai fi!
nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic, acum avem permise, acum n-avem, dar situatia din ''apa'' ramane aceeasi. ca e agvps, ca e aps, anpa sau mai stiu eu cine. daca tot s-au infiintat acele ''aps-uri'' oare pentru cotizatia platita de fiecare membru, nu s-ar putea imbunatati ceva? nu s-ar strange destui bani cat sa se achizitioneze puiet de crap, somn, salau, stiuca sau alte specii autohtone, (bineinteles, cele la care se face reproducere in unitati piscicole) si sa se faca anual o repopulare a raurilor si baltilor aflate sub raspunderea aps-urilor...
Si nu cred ca nu s-ar aduna ceva banuti, cand cotizatia de pers. e in jur de 60 de lei , sa zic, ( nu spun numele asociatiei, e doar orientativ)si aceasta suma se aduna de la minim 900-1000 de ''membri''. Asta ar insemna cam 60.000 lei care cred eu ca ar fi suficienti pentru o repopulare anuala cu cateva specii(larve).
Sau acesti bani acopera veniturile fondatorilor? acestia traiesc doar din venitul asociatiei, oare nu sunt salariati la alte unitati? nu stiu ce sa zic...
Si cred ca ar rezista si acest peste ''repopulat'' daca s-ar face controale cat mai dese in privinta dimensiunii pestelui retinut, cantitatea admisa, sau perioadele de prohibitie ale speciilor autohtone.
Dar cine ar repopula o balta... ar trece-o la pescuit cu taxa de zi sau abonament. si...pescarul de rau, va ramane tot cu pet-urile si gunoaiele de pe mal. o campanie de curatare a malurilor... nici nu e vorba! "da ce, eu am facut mizerie?"
o mentalitate...cum vreti voi, numai nu civilizata!
tot respectul, n-am vrut sa jignesc pe nimeni, asociatie sau simpli pescari,dar situatia ne loveste pe toti in fata, cadem, ne taram, si intr-un final reusim sa ne ridicam pentru a astepta o noua lovitura!
pacat ca nu avem cu cine lamuri toate lucrurile astea, noi vorbim , ne dam cu parerea, votam(intre noi) dar situatia nu ii atinge nici pe departe pe cei de "sus"
sa speram la ce-i mai bun...

dinuta
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 24 Noi 2004, 14:28

Mesaj de dinuta » 21 Ian 2009, 10:22

In monitorul oficial(mo 34/ 19.01.2009)a aparut ordinul pentru aprobarea normelor privind pescuitul comercial pe apele interioare si marea neagra.ANPA tipareste ,gestioneaza , emite licenta de pescuit comercial,permisul de pescuit comercial,si autorizatia de pescuit temporala.Nu pot sa cred ca ANPA nu va emite si nu va distribui si permisele de pescuit sportiv.

Scrie răspuns