Chestii bizare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Unditzar
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 14 Ian 2009, 17:29
Localitate: Craiova

Chestii bizare

Mesaj de Unditzar » 16 Ian 2009, 14:50

Mai mult ca sigur ca vi s-a intamplat vreodata pe balta o chestie care v-a lasat masca. Ceva nu imposibil, dar foarte improbabil. De exemplu un ditamai crapul la grub sau chiar la vobler. Sau vreo plimbare remorcat cu barca de vreo bestie subacvatica. Comportamentul ciudat al pestelui in anumite situatii. Sau poate un colorit ciudat. Sau altceva neobisnuit.

O sa incep eu cu un lucru ciudat. Eram pe Dunare asta toamna, dis de dimineatza, nemaiavand somn, am pus lanseta pe spinare si pe la 4 eram pe malul apei intr-un loc cu stanci si multi bolovani sperand la vreun vargat. Locul ala era bantuit de avati si salai. Banuiam si somn fiind anafoare adanci acolo. Pun deci un shad pe un jig de 22g si incep sa il recuperez in dinti de fierastrau in apropierea fundului. De la un timp de vreme obserb peste tot in jurul meu niste..... nu stiu cum sa le zic... un fel de atacuri slabe la suprafata apei. Multe dar de intensitate mica. Era "ceva acolo" dar cu toate ca am stat 4 ore acolo incercand pe rand grub, shad, montat clasic, wacky, finesse, recuperat in forta, lent, dinti de fierastrau, rotative de la 0 la 4, oscilante, un vobler Rattling Rapala, un Deep Diver, un popper, nu am avut nici macar un atac. Nici astazi nu imi dau seama ce facea atacurile acelea micute, ca niste pleoscaituri slabe la suprafata apei.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 16 Ian 2009, 15:05

am vazut si eu ceva asemanator, dar pe crisul alb. Atacurile le dadeau albiturile (lipusi, puiet de peste). Ecloza ceva din apa si atunci parca fierbea apa de la atacurile puietului. Io am banuit atunci c-s ceva insecte. "fierberea" se oprea cand intra cate un rapitor mai mare(clean, avat) in puiet

butic
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 04 Apr 2008, 10:48
Localitate: Bucuresti

Mesaj de butic » 16 Ian 2009, 15:15

Am obserat si eu asta la dunare. Se poate sa fi fost sabita ?
PS Parerea mea :wink:
Important e sa fi acolo!!!

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 16 Ian 2009, 16:13

Questia asta am vazut-o in Delta in toamna trecuta pe un canal langa Mila 23. Spectacolul a durat mai bine de o ora. Era dimineata, chiar la rasarit. Pestele era albitura cam de-o palma. L-am urmarit ceva timp. Sareau fara timiditate chiar langa barca. Suprafata pe care ii puteai urmari era imensa iar apa "fierbea" datorita frecventei atacurilor.
Viata este grea. Avem noroc ca se termina repede...

aditoader
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 126
Membru din: 17 Ian 2008, 11:02
Localitate: ploiesti

Ten la naluca

Mesaj de aditoader » 16 Ian 2009, 17:19

Pescuiam la rotativa pe o balta unde banuiam ca sunt cleni (care ajunsesera acolo in urma inundatiilor). Eram un pic mirat deoarece balta o stiam cu multa papura si stuf, dar acum numai prin cateva zone izolate se mai zarea cateva palcuri. M-am gandit ca fenomenul este din cauza nivelului ridicat al apei sau din cauza unor substante aduse de apa. Am lansat de cateva ori, am avut cateva atacuri dar nu reuseam sa-aduc pestele la mal deoarece se zbatea foarte tare si scapa din ancora. M-am dus cu gandul la niste cleni altoiti cu mama dreaq stie ce, ca asa ceva nu mi se mai intamplase. Am zis ca mi-a pus Dumnezeu mana-n cap si mi-a trimis toti bunicii si strabunicii din imparatia clenilor. Dar totusi ceva nu era in regula oricat de mare ar fi fost "nemernicul" de clean. Cleanul dupa primul moment de surpriza, cand este intepat, se bate puternic dar dupa aceea vine la mal ca o bucata de lemn. Ceea ce aveam eu la capatul firului, cu cat il aduceam mai aproape de mal, cu atata facea el mai pe-al dreaq. Dupa trei rotative lasate in botul pestilor (cu injuraturile de rigoare) si cu vreo 30 m de fir mai putin pe mulineta, am reusit in sfarsit sa aduc si primul "clean" de aproape 3 kg. pe mal. Am inceput sa-l studiez sa vad unde naiba are motoarele sau sistemul de propulsie de ma chinuise in felul ala si... surpriza! "Cleanul" meu era de fapt pasnicul amur sau cten cum i se mai spune. Nu va mai spun ca surpriza mea era imensa, deoarece ierbivorul era prins meserias, cu ancora rotativei in gura, nu agatat la japca!
Crezand totusi ca este doar o intamplare, am lansat din nou si am mai prins inca doi cteni (tot de bot), parca trasi la indigo cu primul, dar am avut grija de data asta sa-i obosesc mai mult ca sa nu mai rupa. La urmatoarea lansare a intrat o dihanie care tragea ca un marfar si careia nu am mai avut ce-i face, dandu-i tribut si ultima rotativa care o mai aveam, impreuna cu vreo 3o-40 de metrii de fir care mai erau pe tamburul mulinetei. Curios este faptul ca nu am prins niciun clean ci numai cteni, care, si mai curios s-au suparat pe rotativa si au atacat!
Fir intins!;-)

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Ian 2009, 19:42

Anul trecut la noi in oras pe Mures s-au prins foarte multzi crapi la jig, poate si din cauza faptului ca s-au inmultzit pescarii de spinn...a fost la moda sa fi spinn-er in 2008.Eu am luat doar o singura bucata pe rau.
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=6795

Pt cei interesatzi de intreaga poveste aici: http://www.aprclub.ro/CPR-Crap.de.duminica.html
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

crapu.huby
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 26 Noi 2007, 14:10
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de crapu.huby » 16 Ian 2009, 20:11

neobisnuit ??? zic numai ca mai prind din cand in cand fara sa vreau cate un peste anul trecut am prins o marlita cand am vrut sa vad cat de adanca e apa la 40 de cm de mal si un clean cand plutea vobleru' pt ca eu vorbeam la telefon dar inca astept partida care sa imi dea povesti pt nepoti

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 17 Ian 2009, 07:52

daca tot e vorba de lucruri bizare, am si eu o intamplare din aceasta. Anul trecut eram la pescuit pe raul Strei, la clean cu un vobler salmo hornet. Am prins ceva cleni si clenisori, iar pe la amiaza, am zis sa incerc in valuri, ca poate se perinda vreun clean mai rasarit pe-acolo. am lansat in repezis in valuri, apa de 20-25 cm si am inceput sa recuperez usor. Dupa nici 2m de recuperat, simt o smucitura puternica si apoi incepe sa faca niste ''lumanari'' deasupra apei: o marlitza de 350-400g :shock: !!! nu stiu de unde aparuse, locul era cu apa mica si repezis, pe acolo prinsesem numai clean, mreana vanata, si intamplator...scobar. :lol: acum nici nu stii la ce sa te mai astepti :D

Scrie răspuns