cum faceti sa nu mai rugineasca accesorile din trusa..

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 01 Noi 2007, 17:43

MARIUS POPA scrie:sau o teracota de buzunar cu fulgi de pene,sau vinturi calde cu iz de fasole proaspata de anu asta orientate catre apus! :lol: 8) :lol:
Ai grija numai de unde vin (sau mai bine zis de la cine... :twisted: )vanturile alea cu iz de fasole proaspata...nu de alta, dar ar fi pacat sa rugineasca sau sa oxideze mai rau lingurile alea.... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 01 Noi 2007, 17:59

mai bine ai pune mina si ai scrie un sfat in loc sa te expui cu fraze de 2 bani, :lol: , binie shootgun! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 01 Noi 2007, 18:06

Mai ale mele nu prea ruginesc...toamna asta nu prea am dat la lingura si vad ca nu am probleme nici cu inelele si nici cu ancorele cu care sunt echipate voblerele pe care le folosesc....asa ca....ramane cum am stabilit... :lol: :lol:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 01 Noi 2007, 18:15

ai vazut ca se poate domle', dar ce voblere folosesti, ca am vazut ceva poze, cu stiucile alea!unde le-ai prins! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 01 Noi 2007, 18:22

MARIUS POPA scrie:ai vazut ca se poate domle', dar ce voblere folosesti, ca am vazut ceva poze, cu stiucile alea!unde le-ai prins! 8)
Nu folosesc decat Salmo si Rapala....nu zic ca nu mai sunt si alte voblere de calitate dar eu sunt "setat" pe anumite branduri in ceea ce priveste echipamentul... Ce ai vazut tu sunt prinse pe o balta foarte adanca dar in care bradisul urca pana la o palma de suprafata...de acolo le ingineresc cu Slider floating....unde locul imi permite folosesc Skinner-ul sau Shallow Shad Rap...

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 03 Noi 2007, 11:16

shootgun scrie:Mai ale mele nu prea ruginesc...toamna asta nu prea am dat la lingura si vad ca nu am probleme nici cu inelele si nici cu ancorele cu care sunt echipate voblerele pe care le folosesc....asa ca....ramane cum am stabilit... :lol: :lol:
...asta-i secretos ,RAU,dar va spun eu ca nalucile lui sunt unse cu...ulei pentru arma ... :lol: :lol: :lol:
Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 03 Noi 2007, 11:55

e posibil, vezi si asta e o chestie interesanta, stiu ca mustele se ung cu ceva alifii, dar accesoriile pentru spining ? a incercat cineva sa le deie cu ulei sau, cu vaselina :lol: , sau le da cineva, se poate, dece nu! :?: :!: :?: :!: ingeniozitatea rominului a depasit demult granitele! 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Noi 2007, 14:01

Marius, daca tot ai inceput sa ai idei :lol: iti spun ca poti sa dai linistit ancorele, inelele,etc cu ulei de...peste!Minus tabla!Dar acest ulei de peste pus pe ancora va proteja ancora si va avea urmari pozitive la pescuit...Ghici de ce? :lol: Trebuie putina atentie la nivelul prafului din cutie...
Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 03 Noi 2007, 15:35

atrage praful, intradevar trebui avut grija sa nu patrunda mai mult decit treuie, de patruns tot patrunde , fara voie ,zici ca ulei de peste :?: !tu ce mai zici zamfi, cum iti merge!?cu pescuitul cum stai, am auzit ca pe la baltile din imprejurimile voastre se practica tot mai des braconaju, veneau aiudeni pe balta la lancram si spuneau! la ciumbrud nu ai fost , e acolo o balta cu rapitor cica!? 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Noi 2007, 17:20

Off topic. :oops:
Am fost, am mai prins, am mai ratat...Braconajul este in floare la Aiud :twisted: Balta este mai incolo de Ciumbrud... :lol: Mai este si rapitor...azi am prins doua, dar marle :cry: Am pierdut 20 de m de PP si un tzac galben...ruginit! :lol:

Ti-am spus ca este o metoda buna sa nu rugineasca...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns