Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Mesaj de modigliani » 24 Aug 2011, 22:29

Chinezeste !

- ultima parte -

........................................................

Luam soseaua-n roti si ne straduim sa atingem malurile garlei inainte sa le mangaie primele raze ale Soarelui . Odata ajunsi sunt asaltat de intrebari referitoare la locuri , nade , momeli , etc . Deh , eram cunoscator ! Doar facusem "serviciu" glorios cu doar o saptamana-n urma .....

Ne prinde rasaritul intanzand scaune pliante , carboane si cutii cu maimutele . Care mai de care mai pregatit si mai hotarat . In galeti de vinarom framantam mehlemuri , arpacas , boabe si peleti , convinsi fiind ca detinem reteta succesului .

Dupa incredibila partida de doar cu o saptamana-n urma sunt recunoscut de cativa pescari ce asistasera la "mitraliera caraseasca" ce-o facusem . Peste apa auzim comentarii de genul " A venit ala iarasi ! Ia uite cati a adus cu el ! Lasa astia balta fara peste !" Ne amuzam si continuam pregatirile . Apare si pandaru' sa ne taxeze , are grija sa ne avertizeze ca la 300 de mii nu luam crap , ne lasa cativa saci menajeri si se indeparteza . In sfrasit , pentru gashca de 10 - 12 oameni incepe partida-concurs de pescuit . Trepidam de emotii , de sperante . ...... Numai ca ..... nimic din saptamana trecuta nu se intampla si acum . Abia peste aproximativ 30 de minute avem parte de trasaturi timide . Caras . Caras ca cel ce-l prinsesem data trecuta , caras palmas , dar mult mai putin .

Fireste , incepem supozitii si teorii : " Depune " , " nu e solunaru cum trebe" , " suntem multi si are multa nada imprastiata pe distanta mare" , " s-a racit vremea cu trei grade" , " a dat drumu' la apa" , "i-a dat sa manance" , si tot asa . Insa incet-incet , pe masura ce Soarele se ridica , ..... parca-parca incepe distractia . Carasii se aduna , in sfarsit , in dreptul nostru . Intr-un ritm departe de cel ce-avusesem parte data trecuta , dar un ritm totusi satisfacator . Ne inveselim putin si-i dam drumu' la glume . Plutele se scufundau pe rand , tot pe rand si noi ne inscriam la gluma . Devine partida frumusica .

...........................................................

Balta are aprox 70 m latime . Vis-a-vis de noi sunt asezati o familie de bucuresteni . El mosmondeste la un rot-pod mult prea ozenistic si prea elaborat pentru baltoaca respectiva , ea se distreaza c-o varga la crasel . Cuminti , linistiti , nemanelisti , ... oameni cum trebuiesc pe balta .
Dan , in dreapta mea , prepara de zor o montura pentru crap . Textil , plumb de-o suta , boabe pe fir de par , alea-alea . Glumim pe seama lui , ii spunem ca Dunarea-i la vreo suta de km de noi , ..... dar , .... cine stie ? Merita sa-ncerce ! .... Poate-poate !

Termina de "gherghefat" boabele pe fir , se ridica , ia lanseta , ... o potriveste pentru lanseu , ... ridica pick-ul-ul , se asigura de cateva ori ca nu loveste masina cu plumbul la lansare si ...... lanseaza .... mai mult decat regulamentar ! Instinctiv , mecanic , intuitiv , calculam traiectoria aproximativa a plumbului . Mai tuturor ne rezulta faptul acesta se indreapta vertiginos catre cuplul de dincolo de noi . Instant ne trec toate apele si urmarim cu respiratiile taiate montura vajaind in aer !! Urmarim , .... urmarim , .... plumbul incet-incet pierde altitudine , ... urmarim in continuare , ..... plumbul se indreapta amenintator , ..... urmarim , ....... urmarim si cascam ochii , ..... plumbul cade intr-o spuma de apa la 30 de cm de picioarele femeii !!!!! Nu avem curaj sa avem vreo reactie ! Asteptam inghetati reactia lor . Reactie care , sincer sa fiu , a fost mult prea indulgenta . Ne umfla rasul , un ras de descarcare , un ras fortat . Dan , speriat , decide sa continue la mi putin periculoasa undita . ...... Ne vedem in continuare de-ale noastre . Carasii nu par afectati de pleznitura de pe malul celalalt prezentandu-se in acelasi ritm la carligele incarcate cu viermusi .....

...........................................................

Iancu , in stanga mea , pe la 10 00 se intinde " pentru cinci minute " pe iarba grasa . Dupa 10 minute il aud respirand adanc . Doarme .....
la cateva minute isi face aparitia pe balta o masina , probabil a unor pescari intarziati . Opresc in dreapta grupului langa calugar . Se dau jos iar noua ne cad fetele . ..... O familie de chinezi ! Ambii , in maniera inconfundabila natiei de origini incep sa scoata si sa insire scule de pescuit . Cu miscari si-o viteza inimaginabile sunt in cel mult cinci minute instalati si cu viermusi in carlige . Niscaiva plute stau semet in fata lor si se alatura asteptarilor noastre . Ei pescuiesc cu privirea inainte catre apa , noi pescuim cu privirile-n dreapta catre ei :

- Bai , da-ma dracu' , de cand ma stiu pescar n-am vazut unditar chinez !
- E la misto , sau ala chiar da la peste ?
- Cum , mah ??? Da la peste , nu vezi ??? Uite-o si pe ea , i-a luat o undita si se da mai la stanga !
- Nene , asta n-am avut parte pna acum . Auzi ! Chinezi la baboiala !
- Bai , ia taci din gura . Taci si hai sa-i studiem . Ia sa vedem noi cum procedeaza .
- Ei , cum or sa procedeze ??? Arunca varga si asteapta carasu' . Mare smecherie !
- Taci , mah ! Ia sa vedem !


Chinezii , saracii , poate nu vorbeau limba care trebuie . Plutele lor erau nemiscate pe suprafata apei in timp ce ale noastre se "racoreau" din ce in ce mai des iesind la suprafata cu cate-un carasel agatat in carlig . De data asta ei pescuiau cu privirile catre-n stanga lor . Ii vedem facand ad-hoc o " sedinta de consiliu" indicandu-ne cu privirile . E clar . Vorbesc despre noi . Chinezoaica , mititica si sfarojita lasa undita pe suport si fara niciun stres , fara niciun fel de inhibitie se indreapta catre noi . Pe masura ce se apropie afiseaza un zambet tamp , celebrul zambet chinezesc : gura pana la urechi , ochii mijiti , usoare plecaciuni de complezenta insotite de onomatopee gen " Hai ! " , " Ming jo" . " Lin tze " . primul de care se apropie este Dan . Langa acesta se afla deschisa cutia cu accesorii , cutie ce pare a fi targetul micutei asiatice . Ajunsa-n dreptul lui incepe un dialog extrem de " interesant " :

- Hai , hai ! Tzao peng ! Hihihihihi !
- ..... Fai , n-auzi , te-njur ! ce vrei ?
- Ming lo , ming lo ? Hihihihihihi ! Mao jing ?
- ..... Nu , .... e clar , ..... te mananca ! Ce vrei ?
- Hihihihihihihi ! Sing pao me .....
zice aceasta zambind " a prost " . Il da pe Dan la o parte , se apleaca la cutia acestuia si incepe sa-i inventarieze accesoriile , pungutele cu carlige , cu plumbi , cu .... etc , nepasandu-i bsolut deloc de privirile siderate ale acestuia . Ea-si vedea de treaba ei !
- Fai !!!! Ce cauti acolo ????? Da-i drumu' d-aici ca-ti pun astea-n cap ! Du-te la ala ! Ce cauti tu-n cutia mea ??? si ma indica pe mine cu degetul .

Saraca , spasita , incearca niste plecaciuni cu palmele lipite , zambeste si mai tamp si se indeparteaza de catre Dan venind catre mine . Aceeasi introducere , aceleasi onomatopee , acelasi tupeu . Decid s-o studiez in timp ce-mi scormone-n accesorii , sa-nteleg ce dracu' vrea :

- Sing tao . Hihihihihi !
- .... Ia sa vad io , ce-i in capu' tau .
- Ming tze ! Hihihihihi !
- .... E , bine ! .... Ai grija ! ..... Ia de te uita . Poate ti se lipeste ceva de mana ca te-arunc in apa .
- Hihihihihihi !


In timpul asta Iancu doarme . Vali , amuzat peste masura , cu rasul lui molipsitor face scenarii despre cum va reactiona acesta cand va deschide ochii si-o vedea-o pe " Ming Ling" scotocindu-i prin bagaje . Termina chinezoaica de inventariat ce-am prin cutii , rade tembel la cutia cu viermusi , se amuza teribil la cea de rame , face placaciunile de rigoare si se-ndreapta catre Iancu . Ma umfla rasul si pe mine . Numai ca , odata ajunsa-n dreptul acestuia vede ca doarme . Cu mai mult bun simt decat credeam ca poate sa afiseze pastreaza grijuliu o distanta a minimumului confort si-i studiaza acestuia accesoriile doar din priviri . cand termina de " scanat" indreapta privirile catre noi iar in priviri distingem un soi de scuze . Un soi de jena , ca si cum n-ar fi vrut sa deranjeze pe colegul care doarme . Asadar Iancu a ratat momentul , a pierdut unul dintre cele mai profunde dialoguri ce destinul i le-a scos in calea vietii . Aveam sa-i povestim si avea sa-i para rau c-a ratat momentul .

Micuta noastra pescarita a luat la rand toate celelalte bagaje . Vali , Petrica , Liviu , Geo , Bogdan , etc . Nu stiu ce dracu' cauta sa vada , nu stiu nici acum dac-o fi gasit , stiu ca la intoarcere catre chinez a parcurs o distanta de cca 100 m ( portiunea pe care eram noi insirati ) zambind tembel , facand plecaciuni si explicandu-ne ceva cu " Sing tao tze ! Min ling , mao tzi " . Nu puteam da mare importanta a ceea ce-ar fi putut spune datorita rasului celebru/tembel a lui Valibu . Cand asta rade ..... rade toata lumea ..... de rasu' lui . Numa' ca tre' sa fii cu ochii pe el , sa nu faca , dracului , infarct ! Rar am vazut oameni sa rada cu atata pofta si cu atata consum energetic .

Ajunge asta la chinezu' ei , se sfatuiesc putin tot in " Minguri" si in " Pinguri " , se-ntorc spre noi considerand necesare cateva zambete tampe ( inspre deliciul lui Valibu care rade aproape sa cada-n apa ) si-nspre replicile sarcastice ale lui Dan :

- Baaaaaaai , gata cu invazivu' ! ..... Ati belit-o ! ..... Nu mai cuceriti voi lumea daca nu sunteti in stare sa dai la aer doi carasi amarati . Saptamana viitoare sa veniti sa va-nvat sa aruncati lanseta !

http://img542.imageshack.us/img542/8033 ... oaica1.jpg

Avatar utilizator
paultinichigiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2011, 15:58
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Mesaj de paultinichigiu » 11 Feb 2012, 21:02

Cam subtire experienta mea de spingareala, deci toata gasca in jurul meu era panoplia Olimpului iar eu, pentru poate a treia oara in viata mea, stau printre ei, in picioare, in bine-cunoscuta pozitie blestemata de toti: 40 de grade dalele, antebratele la 45, dureri de sale glezne si gambe, chior de intuneric, si ingrozit ca ceva chiar s-ar putea sa-mi dea: vi s-a facut deja dor de spin noaptea la somn pe canalele de fuga? Asta era Dridifu' nostru la inceput de vara :) Iar noi, evident, high de adrenalina si anticipatie.

Acu, c-o fi pozitia, c-o fi monotonia robotica de-o stim toti, sau adrenalina anticiparii unui mustacios cu atitudine ... naiba stie. Clar e ca, la un moment dat, unul dintre zei, baga pauza si-si intinde osemintele bine, se indoaie oleaca pe spate, trosneste din ceafa, si ... ramane cu capul dat pe spate.
- Ba, ce dracu-i ala?
- Ai vedenii ?
- Uite ma acolo, sus, in aer ...
- ... ?!!!
- UN OZENEU BA, SA-MI BAG ... << si incepe selectia de jargon si argou atat de draga noua cand ne pica figura de uimire >>
- Du-te ba-n ... mea, iar ai baut tot drumu, de dracu ai ?!!!
- BAAAA, E DEASUPRA NOASTRA, SUNTETI CHIORI TOTI ?!!!

... rotund, imobil, albicios, oleaca luminat pe margini, absolut suspendat pe cerul negru ca dracu' gol ... mi-au ramas felinarele pe el. N-aveam prea multi neuroni functionali atunci oricum, dar tot ceea ce functiona urla la mine ca vom face istorie. Pentru o clipa, imi uit costumul de pescar, sar inapoi in papucii omului de stiinta, al paleoastronautului, al deontologului rasat care ... ce p..la mea, a facut facultati si a citit mii de carti ... la naiba, intelege Universul ... si strig ca dementu' la nustiucine, speriat ca va trece clipa monumentala in care noi, o mana de romani, am scris istorie:

- Filmeaza baaaaaaaaaaa punem pe iutub!

- Ba, ... nu misca de loc! cat de sus e ?
- E sus rau ma, nu vezi ce mic arata?!!!!
.....
Mi se dezleaga creierii, ma pufneste rasu' sa pic in Olt, si scuip "evricaua" mea mioritica: "ba da nebuni sunteti, ... e BALIZA DE LA LINIILE DE INALTA TENSIUNE" !!!!! :)))))))))))
(... pe care, mai spre dimineata, am si impodobit-o cu un twister, sa stie alienii dracului ca romanii au inventat NASA si nu survoleaza ei pe unde vrea muschii lor fara sa-i miroasa niste spinneri rasati ca noi:)) )

Acu, ca-mi aduc aminte, ma pufneste iar rasul, la cat de evident e: bile enorme de plastic, atarnate la distante egale de liniile de inalta tensiune care pleaca de la baraj spre sate ... le stim cu totii. Dar sa innebunesc io, pe intunericul ala, lumina de la felinarul barajului le desena atat de impecabil pe cer si firele erau atat de mate si "monofilamentar de invizibile" ca am zis si io ca Muldar si Suli in 'dosarele x files': I BELIEVE :)
Unde peste nu e, nimic nu e ...

S.G. DRILL
veteran
veteran
Mesaje: 685
Membru din: 07 Mar 2012, 20:14
Localitate: Tulcea

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de S.G. DRILL » 10 Mar 2012, 18:51

la mine este o poveste filmata.eu,vulpea si stiuca.
pe scurt. cumatra a avut tupeul sau foamea sa vina sa se infrupte din stiuca prinsa de mine!!!


https://www.youtube.com/watch?v=YI03XFS ... sCin1Z5k0=

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de steff » 11 Mar 2012, 17:19

S.G. DRILL scrie:la mine este o poveste filmata.eu,vulpea si stiuca.
Pacat ca n-ai filmat-o si p-aia cu cainii :mrgreen: .

S.G. DRILL
veteran
veteran
Mesaje: 685
Membru din: 07 Mar 2012, 20:14
Localitate: Tulcea

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de S.G. DRILL » 11 Mar 2012, 18:06

am vrut eu,dar daca ii filmam aia ma mancau si acum nu mai aveam ce povesti :lol:

stiucarcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 24 Sep 2011, 22:02
Localitate: Tulcea

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de stiucarcs » 12 Mar 2012, 15:14

drill-ul pacalit de vulpe...

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de steff » 12 Mar 2012, 15:36

stiucarcs scrie:drill-ul pacalit de vulpe...
E pretin bun cu cumatra, a mai hranit-o si cu alte ocazii.
I-a cam dus dorul toata iarna lu' S.G. :)

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de steff » 15 Mar 2012, 13:40

@S.G. uite-ti vulpea, nu-i mai place stiuca... :twisted:

Imagine

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de kzoli » 15 Mar 2012, 14:07


tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

Mesaj de tudor » 15 Mar 2012, 16:34

Lanseta se leaga de pescar dar pescarul nu e in nici un caz legat. Exista insa frana. :lol:

Scrie răspuns