Sa zambim putin : patanii la pescuit :)

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Noi 2009, 15:32

Jedi scrie:Eeeh...alte vremuri...e funny oricum.Mai funny era sa-l fi scos apa in amonte la 5 km. :shock: ..Acum n-ai voie sa tragi cu teava de irigatii cu carbid cind trec masinile,n-ai voie sa arunci pocnitori pe geamurile de la baie de la parter,nu mai gasesti la chimicale miniu de plumb si bronz aluminiu,la farmacii luai hipermanganat de potasiu cit vroiai (pt petarde).Aici nu poti fugari cu foxu pe veverite,mitze, ratoni si sconcsi ca imediat zbiara la tine vreo baba care crede ca-s peturile ei.E din ce in ce mai boring.
Ai punctat foarte bine cum e azi: peste mai putin ca acum 30 de ani, intamplari mai putine si mai censuii, conformism, plictis. E cam deprimant...

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

:)

Mesaj de razvi » 12 Dec 2009, 19:46

:lol: :lol: :lol: Cea mai tare faza, pe care am patit-o cand am iesit la pescuit ... :lol: :lol: :lol: Nu stiu unde mi-a fost capul, dar cu o zi inainte am vrut sa merg sa echipez tamburii cu cu fir. Uitand, am asteptat urmatoarea zi pentru a iesii pe apa.. Am pregatit jucariile, sacul cu mancare si le-am pus in masina. Pe drum toate bune... Am ajuns pe apa, am scos totul si m-am apucat sa montez cele 2 lansete... Cand ... SURPRIZA :lol: :lol: :lol: TAMBURII ERAU SEXY si GOI (chiar ca NOI, pot spune, mai ales pt muli' 1000) :lol: :lol: :lol: Asta este... M-am bucurat de iesirea in natura, de slana fripta cu ceapa rosie si de PATANIA ESTE MAMA CORECTARII ... :lol: :lol: :lol:

No' amu' asta e.. Ce sa-i fac?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Am un prieten si mai tare.. A plecat o data la pescuit, cu tuburile de lansete goale, lansetele fiind uitate la uscat pe balcon :lol: :lol: :lol: O fi palinka asta de Maramu' de vina? No' amu nu stiu zau :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 12 Dec 2009, 20:08

La pescuit cu un amic care nu prea le are...la prim ul lanseu imi aseaza frumusete de vobler la15 metri de sol in ramurile unui copac...tot tragea de el de nebun degeaba,la care un pescar vecin,nevazand unde are asta voblerul proptit:"baieti,am uitat sa va spun ca-n locu'asta,in apa e multa agatatura" :D :D aha!

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 14 Dec 2009, 14:37

intr-o dupa-amiaza, am zis sa ies putin pe apa, pe Somes in Cluj. asa murdat si plin de ,,mana omului'' cum e , am incercat sa caut ceva clenuti (in zona M.Viteazu, cei care stiu) si arunc eu un vobler floating in jusul apei si zic sa il las sa mai coboare pe sub o salcie lasata pe apa... dar, cine dracu se gandea ca acolo stateau niste rate? si cand am inceput sa recuperez, mi-a apucat o rata vobleru si a luat-o in jos pe apa. fir de 0.16 si rata isi ia zborul :lol: am stat ca prostu si ma uitam la fir cum urca :roll: si intr-un final s-a rupt si am ramas fara vobler.
am zis ca nici nu mai dau de atunci pe unde umbla ratele :))

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 24 Mai 2010, 17:54

Weekendul asta.....inca nu stiu exact ziua, dar banuiesc ca sambata seara, pe Dunare, zona Cazanele Mari (aviz amatorilor), mi-am pierdut o cutie cu voblere :) In total vreo 70, atat "de firma" cat si "home made-uri".
Pentru mine stiu ca nu e amuzata situatia...dar ce s-o bucura ala ce le-a gasit...sau cel ce le va gasi.... :)). Macar de le-ar gasi un spinningar, sa se foloseasca de ele..ca daca le-a gasit vreun crapar...

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 24 Mai 2010, 21:03

... le vinde :oops:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 28 Mai 2010, 00:38

Salut faine povestile voastre. Sa va spun si eu o patanie din noiembrie 2009 . eram cu barca dupa stiuca pe un baraj ,singur cuc ,nici tipenie de om in jurul meu , o dimineata rece superba de stiuca cu ceata si cu un soare mic mic si palid de abea se ghicea pe unde ar trebui sa fie . pe la ora 9 intru si eu pe apa si dau cu ligura ca apucatu prin toate locurile mele alea bune cu gindul doar la cumatra care va lua in dinti irlandeza mea . ora 11 cumatra lipseste cu desavirsire . deja planurile mele incep sa se clatine ca si barca , schimb tactica si ma trag mai pe curent la apa adinca ca acolo sta cumatra . mie frig si ma ia cu tremurat in ciuda faptului ca am dat la visle contra curentului si a nenumaratelor lanseuri . ora 13 sunt satul si ma gindesc sa ies la masina sa fac un ceai cald sa mininc ceva .macar eu sa mininc daca stiuca nu vrea nici cum.. mie tot frig si sunt nehotarit ce sa fac sa schimb locul sau sa ies? In lipsa de alta idée ma hotarasc sa ma pis poate imi vine inspiratia . de la gind la fapta doar un pas . ma ridic de pe balon ma pozitionez ,,strategic “ pe lateralul barcii si trec la fapte. Ma aplec in fata sa nu ma picur pe barca si …. normal ma dezechilibrez si dau sa cad in fata… miscare brusca de reechilibrare si cad in spate.ma rastorn cu tot cu barca in olt. Dezastru ! barca cu fundul in sus privea cerul de plumb . boarfele mele pluteau fara griji la vale . batul si mulineta pe fundu oltului . panica. unde e trusa de linguri , ce fac acum , cum ies ,barca unde este si de ce pleaca si ea de linga mine , actele ,cheia de la masina ,telefonul, unde sunt toate ? panica totala se instaleaza la aparitia unei idei infricosatoare umata de injuratura de rigoare : bagamias p..a mi sau udat tigarile ! macar aste pluteau dracu stie cum chear sub nasu meu . iau pachetul ma uit la el …sunt ude ! le rup de ciuda si o iau inot dupa barca care acum ma astepta linistita. se terminase funia de la ancora si statea . intorc barca si ma chinui sa ma urc .reusesc. bucurie mare trusa de linguri era agatata de una din sforile barci . pun mina pe visle si incep operatiunile de salvare a ce se mai poate . recuperez tot ce mai pluteste si trag spre mal . tremur tot si sunt ud ,mi frig si imi ingheata miinile pe vislele de aluminiu. Nu merge asa arunc ancora si ma dezbrac la cucu gol . e mai bine asa . nu mai am mult pina la masina . nasol de la vre-o 50 de metri de masina 2 pescari se uita la un tembel in cucu gol in barca in NOIEMBRIE. Intru dupa tufe am scapat si nu ma mai vad. Normal in masina ma asteptau cuminti hainele uscate , butelia si ceaiul . de aici incepea binele. La capitolul pierderi au fost doar manusile scoase la inceputul actiunii fatale ,batul Gremina Standard de 2,1 m rosu si mulineta Hercules si tigarile . cel care va gasi batul meu e rugat sa ma contacteze (era mostenire de la bunicul meu)

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 28 Mai 2010, 00:44

poate vi se pare ca nu e amuzanta povestioara mea dar daca ati putea vedea ce fete aveau prieteni mei cind ma intrebau : E cum ii Oltul ? bun de baie ? si se stricau de ris :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 28 Mai 2010, 04:31

Grindul babina prin 99. Corturi, noapte, ciorba de peste , foc, bibani prajiti , enorm de mult alcool si focul intre noi. La zeci de kilometrii de orice om, in mijlocul bratului Chilia, pe o parte romanii pe alta ucrainienii.
Povesti pescaresti si veselie din ce in ce mai mare, alimentata de importante cantitati de palinca.
Singurul care nu bea e Grupi (tac-so postats, asa ca porecla a venit lesne... posta... grup'n'sex... Grupi). Mai radea de ce puteam noi sa debitam, dar nu era in filmul nostru.
Pe cand ne era noua mai bine, de undeva de pe insulita noastra se aude un urlet ingrozitor. Nici animal, da nici om nu suna sa fi fost. Nu foarte aprope sa o luam la fuga dar destul ca sa il auzim clar.
Eu povesteam ceva f haios asa ca ma enervez cand Grupi ma intrerupe:
- Ce p.la o fos asta?
Primeste raspuns ceva legat de maica-sa, posta si durerile aferente, dupa care imi termin povestirea.
Pe cand incepe un alt betivan ... pardon prieten sa debiteze verzi si uscate, mi se infiripa un plan in minte.
Si incep sa povestesc cum ca am citit prin ceva ziare de experimente rusesti si ucrainiene cu animale iradiate de la Cernobal, cu soldatul perfect, cu oameni jumate animal si muuuuulte ratari de unde au iesit monstrii incontrolabil de nasoi si agresivi, care au trebuit distrusi , dar pe unii i-au eliberat in locatii nepopulate pentru a-i studia in continuare.
Grupi al meu numa marea pupila si ridica piele de gaina..
Intr-un final reamintesc audientei ca suntem pe o insula pustie unde e interzis accesul, care nu e nici Romania nici Ucraina ( habar nu am daca e adevarat , dar asta ziceam) un "no man's land" la zeci de km de orice localitate si in mijlocul Dunarii. Si ca poate... poate... au eliberat si aici niste gozile de genu ala ... dreacu stie?!
Daca ati fost in zona stiti de ce vorbesc... stuf cat vezi cu ochii, canale, laculete, salcii noduroase, cai salbatici, mistreti... si dece nu monstruleti, ca doar nu putea nimeni sa urle asa ingrozitor.
Grupii al meu era **** la ***. Intreaba daca mai avem nevoie de clopoteii de pe botele de pe partea cu Dunarea. Ii spunem ca poate sa se infrumuseteze cum vrea el numai sa scoata botele afara din apa pt ca noi am intrat in starea noastra naturela si ni se falfaie.
Si incepe Grupii sa puna in jurul corturilor un fir prin tufisuri , cu clopotel din 2 in 2 metri... "daca vine ceva sa auzim"... buahahahahh
Nu mai tin minte cand am terminat cu bautul , dar ma trezesc cu o sete infernala si o nevoie sa ma pish de ma apuca tremuriciul. In cort dormeam cu Grupi si Bozgorashu (fratele meu de cruce... ce vremuri).
Pe cand sa ies ca sa duc balaurul la apa , cineva ma prinde de picior si aud un mormait subuman ..." stai bah p.la ca vin si io..." care va sa zica Bozgorasul avea ritmul bilogic sincronizat cu mandea.
Iesim din cort cu greu razand de Grupii care dormea ghemuit intr-un colt al cortului ( avea urma de bocanc pe frunte ... hehehe). Trag o tranta in gura cortului si vad "capcana " lui Grupi fara sa clopotzesc din zurgalai. Ne hizilim si cu greu trecem peste ea, pe sub ea... in fine..
In timp ce scuturam trandafirul, imi vine in minte noul plan. Ne intoarcem la cort si ii spun Bozgorasului sa fie pe faza si cand fac semn sa scuture masiv de firul cu clopotei ( ulterior s-a spus ca Grupi avea capatul legat de puta, dar asta nu pot confirma). Tiptil ma apropiu de cort si vad forma corpului lui Grupi in coltul unde l-am inghesuit in timpul somnului nostru comatos de betivani si oameni de nimic.
Fac semn si Bozgorelul incepe sa clopoteasca de picau frunzele din copaci. Vad capul lui Grupi cum se ridica brusc si lanterna se aprinde , ciulea urechile la pericol care va sa zica... panica era in aier de 2 degete... eu, cu un urlet grohait si asurzitor il inshfac prin folia cortului. Grupi scoate un chitzait de soarec incoltit si se smulge din inclestarea mea. Se ridica in picioare, isi recapata vocea si urland incepe sa fuga cu tot cu cort spre apa.
Acuma trebe sa va imaginati poza asta, lumina din cort, Grupi fugind si cortul rostogolindu-se in jurul lui. Mirific! De cate ori vad lanterne chinezesti din hartie imi aduc aminte cu duiosenie cum era sa faca Grupi infarct ...
I-au trebuit ore sa-si revina, iar noi am facut cea mai groaznica febra musculara la falci si burta.
Bozgorasule tare dor mi de tine, da mai e umpic si te vizitez...( accident de motocicleta in 2000)
Grupi oriunde ai fi nu mai freca la Reka ca e femeia lui Csangy!

Avatar utilizator
gripone
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 09 Mar 2010, 12:20
Localitate: cluj

Mesaj de gripone » 28 Mai 2010, 07:57

:D :D :D

Scrie răspuns