Astazi ati prins?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de RipKid » 22 Oct 2015, 17:15

Daca stiuca nu trage, adunam ciuperci.

Imagine

Dupa vreo cateva minute de cules,
Imagine
unei stiuci i s-a facut pofta de gume cu aroma de ciuperci :)

Rezultatul, o frumoasa stiuca de 108 cm
Imagine
Imagine
Imagine

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de Pif. » 23 Oct 2015, 20:42

Foarte faina stiuca,felicitari!
La ultima partida si io am vazut pe mal ciperci da nu m am pus sa culeg ,mare gresala am facut :D

RipKid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 19 Mar 2009, 21:22

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de RipKid » 24 Oct 2015, 19:32

Pif. scrie:Foarte faina stiuca,felicitari!
La ultima partida si io am vazut pe mal ciperci da nu m am pus sa culeg ,mare gresala am facut :D
Multumesc !

Am fost de foarte multe ori in zona si de tot atatea ori am vazut ciupercile, dar nu m-am incumetat sa le culeg din necunostinta. In schimb, l-am vazut pe un nene cu o sacosa de rafie, genul ala de la Carrefour, plina ochi cu mai mult de 10 kg de ciuperci ( o ducea in brate ). Mi-a spus omul ca vine special din Bucuresti in zona aia sa culeaga ciupercile de ani de zile si ca sunt foarte bune.

Astfel, m-am incumetat si eu si am cules aproximativ 2 kg in 15-20 minute, dar nu mi-a parut rau ! :lol: :D

Sfatul meu este sa le culegeti doar daca le cunoasteti bine, pentru ca discutand cu cineva licentiat in biologie, mi-a spus ca o singura ciuperca otravitoare pusa in aceeasi oala / tigaie / etc. cu restul de ciuperci comestibile, face ca toata mancarea sa devina improprie consumului uman.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1147
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de schumi » 15 Noi 2015, 09:03

O cumatra care nu are somn, plus un super salau in miez de ziua...

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de valy_pike » 28 Noi 2015, 15:55

Din pacate nu a fost posibila fotografierea in natura deoarece toata ziua a turnat cu galeata ....unde mai pui si rafalele de vant ,valuri de o jum`a de metru ... numai in barca sa stai ,dar... iata rezultatul
Imagine
picture upload sites

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de valy_pike » 28 Noi 2015, 15:57

sau...
Imagine
screen cap

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de nasolu » 28 Noi 2015, 18:36

Felicitari Valy pentru captura,prinsa mai ales in conditiile descrise de tine!!

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de dilobi2 » 03 Dec 2015, 02:26

florin.b scrie:Eu nu prea inteleg treaba asta cu intrebatu' pe ce balta s-a prins... bine, eu sunt mai sociopat de fel, dar totusi, cand unu ca mine sau ca altul se duce si incearca pe una, doua, trei balti, pierde timp, cheltuie bani, gaseste o balta cu potential si insista, provoaca certuri in familia lui sau a altora, rupe masina lui sau a altuia facand offroad involuntar, pierde naluci cu gramada, cumpara altele care crede ca sunt bune pt. respectiva locatie si are intr-un final o captura notabila sau mai multe ii va spune unuia pe care nu il cunoaste pe ce balta s-a dus?...
Nici nu stiu ce sa cred despre respectivul care intreaba, e naiv, e parsiv, e tupeist... e clona... plm!
Nu mai zic, ca din cei cinci-sase oameni cu care am schimbat pareri despre balti in cariera mea de amator mai mult de jumatate m-au mintit, sau ma rog, au ascuns adevarul si nu ii condamn, doar ii evit.
Cand vad ca se spun locuri si balti public deja ajung sa cred ca acei oameni sunt ori prosti ori mint. De exemplu, eu cu stiuca mea am mintit si cred ca a fost foarte evident. Eu nu spun unde ma duc nici rudelor sau prietenilor care nu au treaba cu pescuitul, pt. aia vorbesc cu cutarica, cutarica cu un unchi, unchiul cu un cumnat pescar, cumnatul mai are niste prieteni particulari si peste doua saptamani ma trezesc cu una doua masini pline de plapumari care ocupa unul din putinele locuri de pe o balta cu bambinele lor... si ce fac, ma resemnez cu o partida semiratata.
Deci dragi colegi de forum, du-va frate la pescuit si adunati singuri informatie ca nu ca pe facebook, cu shareing si like!

Aha, m-am prins si eu intr-un final. De aici se trage numele de "Pescar Mincinos" nu de la dimensiunea si numarul capturilor.....

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de kleniacul » 05 Dec 2015, 19:59

Azi am pescuit pe Pantelimon ceva mai mult de o ora, fara rezultat.Am vrut sa pescuiesc la canalul de legatura cu Lebada si nu mi s-a permis accesul pe malul respectiv de paznicul de la drumul de acces spre fosta leprozerie.Omul a fost foarte civilizat si nu aveam chef de cearta , pestele oricum nu minca dar e o mizerie facuta de cei care au cumparat cladirea respectiva.De la localnici am aflat ca a luat-o biserica ortodoxa si vor face acolo un restaurant de nunti .Am vorbit si cu Ciolos , pescuieste si el, dar nu prea are timp, asa incit in Bugetul pe anul viitor nu da BOR nici un leu :lol: Nesimtitul :oops: A marit bugetul la ministere neinteresante si nemintutoare :armata, sanatate educatie.Vivat Ciolos .Cine vrea sa pescuiasca pe Pantelimon din barca e liber sa o faca, doar sa aiba grija la proba de 50 m plase sa nu isi strice motorul.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de goodmans » 08 Dec 2015, 09:09

Excelenta partida sambata 5 Decembrie.De la 8.30 la 11.30 am incercat cateva locuri prin ceata groasa.Intre 12 si 15 am luat 15 salai si strapi de la 800gr la 1.5kg.
Cand scoteam barca pe peridoc au venit sa ne ajute cativa angajati ai administratiei ca sa ne miscam mai repede.Motivul: veneau CAMIOANELE cu puiet.
Am intrebat ce puiet si ce cantitate.
Cateva tone de puiet preponderent novac,sanger dar si crap si salau.Tot puietul fiind vara 1 ceea ce inseamna foarte foarte multe exemplare.
Deja stiu unde voi pescui rapitor anii urmatori pentru ca am vazut oameni care se ocupa cu interes.
Din 5-6 partide anul acesta pe acea balta in 4 din ele am prins si la cat de incepator sint eu asta e un rezultat excelent.Partida de sambata m-a marcat definitiv si mi-a bagat microbul rau de tot.

Fire intinse!

Scrie răspuns