Astazi ati prins?

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
puiut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 06 Noi 2013, 15:51

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de puiut » 11 Mar 2014, 10:57

stefanflorin scrie:Da daaaaa un branconier, da daaaaaa l-am vazut eu :lol1:
:P :P :P :P Ooooo!!! Daaaaaaa!!!eu sunt cel mai mare braconier,chiar din lume.Apropo tu ce faceai pe linga mine cind m-ai vazut ?Ce cautai tu tocmai din Craiova/Bucuresti pina pe aici?Nu cumva dupa micutii aia de salai ca alta specie nu stiu sa mai fi mincat la momentul ala,in zona.

Mai baieti,ce vi se pare iesit atit din comun, ceeea ce fac eu?.Ia ginditi voi putin .Omul a facut acest lucru de cind a aparut pe pamint.A mers la balta si-a ales citeva bucati pt consumul propriu,strict cit stie ca consuma la o masa.Inca se mai procedeaza asa prin jungla unde nu a ajuns asa zisa civilizatie.Chiar acest lucru a facut ca pestele sa supravietuiasca din timpuri stravechi pina in zilele noastre si inca din abundenta.Pina ciiiiiind :a aparut civilizatia si omului nu i-au mai ajuns 5-6 bucatele,a vrut din ce mai mult si mai mare,plus alte acareturi(masini,yahturi,vile,etc etc).Vorbim de C&R>Da este buna chestia dar nu in totalitate.Adica nu ai facut nici o brinza ca ai eliberat pestele dupa care dai fuga la magazin sa-ti cumperi sa maninci.Opreste-ti dragule 5-6 bucati chiar si sub limita,daca nu ai noroc de unul peste limita pt consumul propriu si evita magazinul.Cind ai deschis usa magazinului,automat ai pus presiune pe comersant care la rindul lui pune presiune pe distribuitor si asa mai departe(lantul slabiciunilor) pina totul se rasfringe asupra fondului piscicol de pe tot globul.Asta explica si de ce in momentul actual fondul piscicol este in pericol.Nu mai vb de risipa masiva care se face(prin magazine ajunge sa se strice si sa fie arnucat din diferite motive,de pe acasa se arunca mai bine de jumate la tomberon ca de,a fost prea mare si nu l-am putut minca pe tot sau se raceste si a doua zi nu ne mai trebuie.Asta este o realitate de fapt.
Deci braconier,nebraconier iata principiile dupa care ma ghidez.Asa cum au facut-o mosii si stramosii nostrii.,voii minca doar peste prins de mine.Niciodata sau f,f f,rar de la magazinVoi retine doar atit cit i-mi este necesar la momentul ala pe cit posibil in limita .Sincer i-mi erau de ajuns doar 4 bucati in loc de 6.Asta este singurul lucru pt care ma pot cai.Am fost prea lacom,dar am circumstante ; doi dintre cei mai mici nu mai puteau supravietui chiar daca am vrut sa-i eliberez ca pe multi altii.Asta sa fie pacatul meu.
Ca o concluzie,mai presus decit legile este constinta.Niciodata nu vei face un lucru rau atita timp cit esti cu constinta impacata.

Viata de astazi este plina de nelegiurii care se fac sub acoperirea unor hirtii.

Nu incerc sa influetez sau sa fac reclama braconajuluij,asa cum am fost acuzat.Faceti fiecare exact cum va indeamna constiinta,dar tineti cont ca mai suntem si pescari(multi)care gindim ca asta este calea dreapta,mostenita de generatii intregi.Ceva de genul;C&R dar opreste putin si pt tine.Sigur nu vei face mare paguba ,daca ai degetul gros de la mina indreptat perpendicular pe celelalte si puterea de a te opri la timp din bagat in juvelnic.
O sa pun aici capat polemiici care s-a creat iniferent de cite pareri pro si contra sau acuzatii,asimilari cu hotii de prin magazine,injurii ,urari de deces ,etc etc mi se vor mai aduce !!!

Va salut !!

dragos_g
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 10 Noi 2004, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de dragos_g » 11 Mar 2014, 11:44

Bai, esti prost!!???

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de cristi_vi » 11 Mar 2014, 11:52

Si aia de la Tanacu erau cu constiinta impacata.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de anem » 11 Mar 2014, 12:06

puiute ... abine-te ca deja dai in ridicol :shock:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de agabi » 11 Mar 2014, 12:15

cristi_vi scrie:Si aia de la Tanacu erau cu constiinta impacata.
..care-i treaba cu Tanacu?

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de deltaic » 11 Mar 2014, 12:25

Ce poti sa mai zici ? O gandire sanatoasa,tipic romaneasca. Imbucurator este faptul ca,sunt oameni care si-au scimbat total(sau cel putin partial,este bine si asa)atitudinea si etica,lasand "puiutii" mai departe in clisa lor.

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de cristi_vi » 11 Mar 2014, 12:36

agabi scrie:
cristi_vi scrie:Si aia de la Tanacu erau cu constiinta impacata.
..care-i treaba cu Tanacu?
Si preotul si maicutele sunt si acum cu constiinta impacata dupa ce au omorat-o pe saraca bolnava psihica. Is convinsi ca era un demon in ea. Cu asemenea minti este si periculos sa te pui. Ignoranta, lipsa de educatie naste monstrii precum dl "puiut", care chiar crede in ce spune.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de agabi » 11 Mar 2014, 12:56

Puiut este un etalon al majoritatii pescuitorilor din Romania.Puristii,practicantii C&R,no kill si alti hipioti ai pescuitului recreativ sint o minoritate inca nesemnificativa,dar sper eu ,in crestere.Raportul de forte e total dezechilibrat intre pescarul mioritic,firesc,cu evidente apucaturi ancestrale de vinator-culegator,mindru in a-si etala prada in fata semenilor(asta le determina si statutul lor social) si ceilalti pescari,care au avut privilegiul de a respira aerul civilizatiei si care reusesc sa se bucure de natura ,ca intreg(peisaj+aer curat+recreere+miscare+placerea de a pescui+eventual peste...)
Nu va suparati pe Puiut,astia sintem noi,romanii,majoritatea covirsitoare...trebuie sa acceptam o realitate,chiar daca ne straduim sa facem cit mai putin parte din ea.Daca ne suparam pe Puiut,ne suparam pe Burebista,pe Decebal,pe Gelu,Glad si Menumorut,pe mos Ion Roata,pe rasculatii de la 1907,pe istoria poporului roman...C&R nici macar nu-i in romaneste...

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de suli » 11 Mar 2014, 13:32

Sa retii cateva bucatii nu e o rusine...dar sa retii sub limita e trist,e adevarat ca salaii mici odata prinsi mor repede de aceea trebuie eliberati imediat.
Un salut.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Astazi ati prins?

Mesaj de Adi G » 11 Mar 2014, 13:58

agabi scrie:Daca ne suparam pe Puiut,ne suparam pe Burebista,pe Decebal,pe Gelu,Glad si Menumorut,pe mos Ion Roata,pe rasculatii de la 1907,pe istoria poporului roman...C&R nici macar nu-i in romaneste...
aiurea... pun pariu ca oamenii aia respectau legile, traiau in armonie cu natura si nu-si bateau joc de ea... in ziua de azi, burebista n-ar arde numai viile, ci si toti braconierii, toti manelistii si toate televiziunile.... :lol: oricum, cred ca s-a intors deja de cateva ori in mormant saracu... aici nu-i vorba ce C&R si alte minuni... aici e vorba de grosimea obrazului, sau, in cazul "domnului" puiutz, e vorba de soricul din mecla.

Scrie răspuns